Kargo poşetleri okula dönüştü

 • 23 Ekim 2010
 • 338 Okunma
 • 0 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. BİTLİS - MNG Kargo'nun, "Kargo Poşetleri Kutuya, Çocuklar Okulu" projesi kapsamında, 600 tondan fazla kargo poşetini geri dönüştürerek, Milli Eğitim Bakanlığı ile Bitlis'te yaptığı ilköğretim okulu, törenle açıldı. Ergezen mahallesinde inşa edilen 8 derslikli 250 öğrenci kapasiteli MNG Kargo Bitlis Merkez İlköğretim Okulu'nun açılış töreninde konuşan MNG Kargo Genel Müdürü Aslan Kut, projeyi bundan 2 yıl önce başlattıklarını, ilk günden beri projeye artan sayıda kişi ve kurumun destek verdiğini belirterek, bugün binlerce kurumda atık kargo poşetlerinin, geri dönüşüm kutularında biriktiğini söyledi.
  Kut, projemize, şirket ve iş merkezlerinden destek arttıkça, daha kısa sürede daha çok okul yaptırmalarının mümkün olacağını belirterek, "Projenin yürümesi için gerekli olan tüm masrafları kendi bütçemizden karşılıyor, atık poşetlerden elde ettiğimiz gelirin tamamını ise hiçbir kesinti yapmaksızın doğrudan, açtığımız 'Okul Hesabı'na aktarıyoruz" diye konuştu.
  Projeye çevreye ve yaşama duyarlı 20 bin firma çalışanının katıldığını aktaran Kut, 2 yıldır, Türkiye çapında 30 bini aşkın nokta üzerinden, atık kargo poşeti toplama çalışmalarına devam ettiklerini bildirdi.
  < Resmi açmak için tıklayın >

  Çöpe atılan kargo poşetlerini ekonomiye geri kazandırarak, ülke kaynaklarını verimli kullanmayı hedeflediklerini anlatan Kut, şöyle devam etti:
  "İşyerlerinde kağıt atıkların toplanması alışkanlık haline gelmişken, ekonomik değerinin düşük olması nedeniyle kargo poşetleri ve naylon torbalar çöpe atılarak doğaya terk edilmektedir. Bu değeri bugün bir okula dönüştürmüş olmanın gururunu, projeye destek veren on binlerce çevre dostuyla birlikte yaşıyoruz. Bu okulda eğitim gören pırıl pırıl çocuklarımızın umut dolu gözlerine baktığımızda, bu örnek projenin çok daha iyilerini çocuklarımızın kendi alanlarında yapacaklarına inanıyorum."
  Kargo firmalarının pazara ayda ortalama 20 milyon poşet arz ettiğini ve bu poşetlerin ancak bir yılda geri toplanabildiğini dile getiren Kut, doğaya atılan naylon poşetlerin yüzyıllarca yok olmadığını, başlattıkları bu sosyal sorumluluk projesiyle, aynı zamanda geniş kapsamlı çevre hareketlerinden birini de başlattıklarını kaydetti.  AA
   


  Yazan: Burak
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
23/01/2019 - 02:09