Kablosuz ağıma kim giriyor, nasıl görebilirim?

Sponsorlu Bağlantılar

Doğuş Pertez

Doğuş Pertez

Admin
    Konu Sahibi
Kablosuz ağıma kim giriyor, nasıl görebilirim?
Kablosuz ağıma kim giriyor ve bu ağı kim kullanıyor görmek için ne yapmam gerekli. Kablosuz ağıma kim giriyor nasıl görebilirim?

Kablosuz ağınızı kimler kullanıyor görmenin bir yolu var. En basitinden kablosuz ağınızı kullananları modem arayüzünden görebilirsiniz.

Her Adsl modem / router cihazın bir yönetici arayüzü vardır. Bu arayüzde teknik ayarlamalar yapıldığı gibi ağınızla ilgili bilgileri de bulabilirsiniz.

Öncelikle aşağıdaki bilgiler ev kullanıcıları içindir. Daha karmaşık ağ yapıları için değildir.

Modem arayüzüne nasıl erişirim?
Modem arayüzüne erişebilmek için öncelikle modemin ip adresini bilmeniz gerekir. Modem ip adresini öğrenmek için şunu yapın

Modem ip adresini öğrenme:
  • Windows ve R tuşlarına basın.
  • Açılan çalıştır ekranıda cmd yazın ve enter tuşuna basın.
  • Daha sonra ipconfig yazın ve enter tuşuna basın.
Siyah ekranda yazılar kayacaktır. Bu ekranda Default Gateway / Varsayılan ağ geçidi yazan ifadenin karşısındaki ip adresi sizin adsl modeme ait ip adresinizdir.

Modem ip adresi 192.168.1.1, 192.168.2.1, 10.10.10.1 gibi bir ifadedir.

ADSL modem arayüzüne erişmek:
  • İnternet tarayıcıyı açın (Google Chrome gibi)
  • Adres satırına ip adresini yazın ( gibi) enter tuşuna basın.
  • Karşınızı kullanıcı adı ve şifre girmenizi isteyen bir ekran gelecektir.
Modem kullanıcı adı ve şifrenizi girin. Eğer Adsl modem kullanıcı adı ve şifresini bilmiyorsanız, Adsl modemin kitapçıpına ya da modemin altında yazan yazılara bakın. Burada kullanıcı adı admin password admin gibi bilgileri bulabilirsiniz. Bu şekilde ulaşamazsanız Google üzerinde "modem marka model parola" şeklinde arama yapın. Modem marka modelde elbette sizin modemin markası ve modeli olmalı.

Artık adsl modem arayüzüne eriştiniz demektir.
Ekli resimleri görüntülemek için kayıt olmalısınız

Modem arayüzüne eriştiğinize artık kablosuz ağınıza kimler bağlanmış bunu görebilirsiniz. Modem arayüzünde Kablosuz ağ, Wireless gibi bir bölüm vardır. Bu bölümü bulun. Bu bölüm her marka ve modelde farklı yerdedir.

Modem arayüzünde kablosuz ağ bölümünü bulduğunuzda Wireless Status / Kablosuz ağ durumu gibi bir bölümde kablosuz ağınıza kimler bağlı görebilirsiniz. Aşağıda örnek bir arayüz üzerinde kablosuz ağa kimler bağlı görebilirsiniz.

Bu örnekte kablosuz ağa toplam 5 kişi bağlı. Kablosuz ağa bağlı kişiler arasında tablet, telefon gibi mobil cihazlar da var bunu unutmayın.

Ekli dosyalar

• Beğen
Tepkiler: xmustx

xmustx

xmustx

Üye
Güzel bilgi ayrıca androıd markette ping adlı uygulamayla da bu bilgileri görebilirsiniz

msbmat23

msbmat23

Üye
Android markette bi uygulama var şifre deneyerek kırıyor. Adını anuttum ancak bizim arkadaşların iş yerindeki interneti perişan etmişlerdi. Şifre değiştirmek hiç bir işe yaramıyor. Ağı kırılamayacak şekilde nasıl şifreleyebiliriz.

_ardaa

_ardaa

Üye
Android markette bi uygulama var şifre deneyerek kırıyor. Adını anuttum ancak bizim arkadaşların iş yerindeki interneti perişan etmişlerdi. Şifre değiştirmek hiç bir işe yaramıyor. Ağı kırılamayacak şekilde nasıl şifreleyebiliriz.

Brute force ataklarından korunmanın en iyi yolu şifreyi wpa2 seçmek olabildiğince uzun tutmak olur, tabi ardışık rakamlar veya harfler olmayacak, harf rakam karışık ve belirsiz bir düzende olacak, brute force önceden veritabanına tanıtılmış şifreleri deneme yöntemidir.

• Beğen
Tepkiler: msbmat23
TheNightMare.

TheNightMare.

Moderator
Ağı kırılamayacak şekilde nasıl şifreleyebiliriz.
Modem'de Vps açığı olmamalı bunun için Modem Üreticisi ile iletişime geçip Vps ayarları en uygun şekilde yapılmalı. veya, Mac Filtresini Devreye sokabilirsiniz. böylece sadece izin verdiğiniz kişiler Modeme bağlanabilir. (Şifreyi bilse bile). :oke:

FK5896

FK5896

Üye
bende uzun süredir modem arayüzüne giremiyordum. şifreyi unutmuştum. sonra reset attım bi girdim baktım 3-4 kişi bağlı. alayını engelledim şimdi ses seda yok :)

• Beğen
Tepkiler: CaptainPrice.
TheNightMare.

TheNightMare.

Moderator
bende uzun süredir modem arayüzüne giremiyordum. şifreyi unutmuştum. sonra reset attım bi girdim baktım 3-4 kişi bağlı. alayını engelledim şimdi ses seda yok :)
Vps açığı vardır mutlaka kontrol edin.

• Beğen
Tepkiler: FK5896

Üst Alt