İstiklal Marşına Yeni Yorum


Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Haberci

Haberci

Üye
    Konu Sahibi
Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstiklal Marşı'nı farklı bir tondan yeniden yorumlatıyor. Bakanlık, sanatçılardan, müzik öğretmenlerinden gelen şikayetleri değerlendirerek Türklerin ortalama ses tonuna uymadığı gerekçesi ile Milli Marş'ın tonunu değiştirme
17 Aralık 2005 07:11
<div align="center"></div>
Milli Marş, müzik adamları tarafından Türklerin ses tonuna uyduğu belirtilen &#8216;mi-bemol&#39; tonu ile bakanlık sanatçıları tarafından yorumlanacak. TRT Ankara Radyosu&#39;nda gerçekleştirilen yeni kayıtlarda Cumhurbaşkanı Senfoni Orkestrası ve Devlet Çok Sesli Müzik Korosu, Milli Marş&#39;ımızı yeniden okudu. Birkaç kayıt yapıldı, uzmanlara dinletildikten sonra tek bir kayıt seçilecek ve çoğaltılacak. Yeni marş yorumu, Türkiye&#39;deki tüm okul, dış temsilcilikler, büyükelçilikler, sporla ilgili kurum ve kuruluşlara ücretsiz olarak gönderilecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı&#39;na bağlı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü&#39;nün koordinatörlüğünde yapılan İstiklal Marşı&#39;nın kayıtları sırasında oldukça hassas davranıldı. Kayıtların kaliteli olması için yurtdışından bir tonmaister getirildi. Güzel Sanatlar Genel Müdürü Bayram Bilge Tokel, resmî törenlerde okunan marşın halkın ve çocukların uyum sağlayabileceği şekilde yorumlanmamış olduğunu, yeni kayıtlara ise halkın, özellikle de çocukların daha kolay uyum sağlayacağını dile getirdi. Müzikolog Oğuz Elbaş, İstiklal Marşı&#39;nın harmonisinin karmaşık ve zor olduğunu belirterek, halkın okumakta zorlandığını söyledi. Yeni tonlama ile uyum sağlanabileceğini ifade eden Elbaş, bakanlığın çalışmasını doğru bir adım olarak değerlendirdi. Elbaş, marşın yeniden bestelenmesinin daha radikal ve sorunu kökünden çözecek bir adım olacağını dile getirdi. Elbaş; "Fakat yeniden bestelenmesi pek mümkün görünmüyor. Marşın hem kadın hem de erkek gırtlak yapısına uygun olarak yorumlanması gerekiyor. Marşımızın yorumlanma tonu halkı zorluyor. Bakanlık bu noktada iyi bir çaba göstermiş." dedi
 

damadada

Üye
yorum yapmak ısterdım yanlız bu bılıyeterlılıgıne sahıp degılım oylama
yapsınlar saygıdeger muzık hocaları ne ön gorurse kabul edılebılır bır yanı olusacaktır zaten (yok gerek derlerse boylesıde guzel zaten )
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Benzer Konular

Doğuş Pertez
Cevap
0
Görüntüleme
789
Doğuş Pertez
Muhammet DEDE
Cevap
4
Görüntüleme
624
Muhammet DEDE
MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt