İşte Türklerin 5 büyük korkusu

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Tuncay.erol

Tuncay.erol

Üye
    Konu Sahibi
İşte Türklerin 5 büyük korkusu
Kimimiz hiçbir nedeni yokken yüksekten korkuyor, kimimiz örümcekten, kimimizse...

Normal dışı korkularımız fobi olarak adlandırılıyor. Bir korkunun fobi sayılması için, bir hayvan ya da eşya gibi belirli bir nesneye ya da kapalı yerde kalma gibi bir duruma yönelik olması gerekiyor. Bazıları asansörde
boğulacakmış duygusuna kapılıyor, bazıları yüksek bir binadan aşağıya bakınca bayılacak gibi oluyor... Kısacası fobiler yaşamımızı yönetiyor ve hayat kalitemizi olumsuz etkiliyor. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Vedat Şar, “Tedavi edilmeyen
fobiler depresyon ve alkolizm gibi sorunlara yol açabilir” diyor. Tüm bunlar performans azalması, sosyal ilişkilerde bozulma ve evlilik problemleri anlamına geliyor.

YAŞAMI KISITLIYOR

Fobinin kişinin günlük yaşamını etkileyecek boyutta olması, “ruhsal bozukluk” olarak kabul ediliyor. Ancak her fobi aynı şiddette olmadığı için, normal kişilerde de fobi benzeri davranışlar görülebiliyor. Gök gürültüsünden korkma
bu örnekler arasında yer alıyor. Buna karşın uçak korkusu, yalnız kalamama ya da sosyal fobi durumlarında kişinin yaşamı ciddi biçimde etkilendiği için
tedavi gerekiyor.

TÜRKLERİN 5 KORKUSU

KLOSTRO VE AGORAFOBİ: Kapalı yerlerde veya kalabalıkta yalnız başına kalamama.
SOSYAL FOBİ: Topluluk içinde bulunma ve yeni insanlarla tanışmaktan kaçınma.
HAYVAN FOBİSİ: Kedi, köpek gibi evcil hayvanlardan şiddetle korkma.
YÜKSEKLİK FOBİSİ: Yüksek yerlere çıkma ve aşağı bakmaktan korkma.
HASTALIK FOBİSİ: Bulaşıcı ve benzeri bir bedensel hastalığa yakalanma korkusu.

Anne babası fobik olan çocuk da fobik oluyor

Prof. Dr. Vedat Şar, “Fobik anne ya da baba elinde büyüyen çocuğun fobik özellikler geliştirmesi beklenen bir durumdur, ama şart değildir” diyor. Hastalık ya da kir bulaşma korkuları olan titiz bir anne babanın uyarıları ile yaşamaya alışmış çocukların benzer korkular geliştirmesi doğal karşılanıyor. Prof. Dr. Vedat Şar, sorunun çözülmesi için aile içindeki sıkıntıların aşılması gerektiğini söylüyor.

Kadınlarda daha sık

Fobilere erkeklerde de rastlanmakla birlikte birçok fobi türü kadınlarda daha
sık görülüyor. Bunda evrimsel özelliklerin yanı sıra erkek ve kadına yüklenen farklı sosyal rollerin varlığı da etkili oluyor. Agorafobiye özellikle kadınlarda daha sık rastlanmasında kadınların bağımlı bir konumda olup birçok kültürde erkeğe oranla daha fazla kabul görmesinin etkisi olduğu düşünülüyor.

• Beğen
Tepkiler: Tuba.Erva

J_JoKeR_R

J_JoKeR_R

Üye
hmm :pro:

nalcam22

nalcam22

Üye
doğru gibi de ben köpekten korkmam teşekkürler

MetQ7

MetQ7

Üye
Türkler hiç birşeyden korkmaz:pro:

• Beğen
Tepkiler: bu_rakrak
By_GaBLiN

By_GaBLiN

Üye
Doğru Valla :)

Sandrake

Sandrake

Üye
:hmmm

yalan_hayat

yalan_hayat

Üye
walla bende yükseklik fobisi war onu kabul ediyorum :ehe:ehe

MetQ7

MetQ7

Üye
İlginçtir yükseklik fobisi olanlar yamaç paraşütü yapabilirken bu fobisini unutuyor hehralde:ehe

-YARINIYOK-

-YARINIYOK-

Üye
ben yükseğe çıkınca elimde tuttuğum nesneyi düşürecekmişim gibi hissediyorum

Adilx05

Adilx05

Üye
Bende Hiçbiri Yok :d:

Samsun55''

Samsun55''

Üye
doğru

ism@il 54

ism@il 54

Üye
Bende yükseklik, yeni insanlarla tanışma ve kapalı yerlerde yalnız başına kalma korkusu var.

55_BeRKaN_55

55_BeRKaN_55

Üye
bende yükseklik , karanlık , kapalı yerde yalnız kalma ve asansör fobisi var

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...