"İran, Sakine'yi bugün idam edecek"

 • 3 Kasım 2010
 • 558 Okunma
 • 0 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. İran'da recm cezasına çarptırılan Sakine Muhammedi Aştiyani'nin uluslararası toplumun tepkisine neden olan cezası yerine, yarın cinayet suçundan asılarak idam edileceği iddia edildi

  < Resmi açmak için tıklayın >


  İran'da recm cezasına çarptırılan Sakine Muhammedi Aştiyani'nin uluslararası toplumun tepkisine neden olan cezası yerine, yarın cinayet suçundan asılarak idam edileceği iddia edildi. Almanya merkezli Recme Karşı Uluslararası Komite'nin internet sitesinde, "Tahran'daki yetkililer, Sakine Muhammedi Aştiyani'nin infazı için Tebriz hapishanesine izin verdi" denildi. Sitede, Aştiyani'nin "3 Kasım Çarşamba günü idam edileceği bildirildi" ifadesine de yer verildi. İranlı yetkililer ise konu hakkında henüz bir açıklama yapmadı. 2 çocuk annesi Aştiyani, kocasının ölümünden sonra iki kişiyle birlikte olduğu gerekçesiyle 2006'da recm cezasına çarptırılmıştı. Kocasını öldürmekle de suçlanan Aştiyani'ye verilen recm cezası, başta ABD ve İngiltere olmak üzere uluslararası toplumun büyük tepkisini çekmişti.

  ABD, PLANI SERT BİR DİLLE KINADI
  ABD, İran'ın zinayla suçlanan Sakine Muhammedi Aştiyani'yi idam etme planını kınadı. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, "İran hükümetinin Sakine Muhammedi Aştiyani'yi idam etme yönündeki aşikar planını sert bir dille kınıyoruz" denildi. Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva da, 31 Temmuz'da Aştiyani'ye mülteci statüsü verebileceğini duyurmuş, ancak İran bunu reddetmişti.
   


  Yazan: HeiLmasTer®
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
20/02/2019 - 19:01