İnsan idrarından ..... ...... Ürettiler!

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
haydaravısyon

haydaravısyon

Üye
    Konu Sahibi
İnsan idrarından ..... ...... Ürettiler!

Çinli bilim adamları insan idrarından beyin hücresi üretmeyi başararak önemli bir bilimsel buluşa imza attı. İdrar santral sinir sisteminde bulunan gliyal hücreler ve nöronlar dönüşebiliyor.

Nature Methods dergisinde yer alan teknik, Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıkların hücreselmekanizmasını incelemekte ve onları tedavi etmek için geliştirilen yeni ilaçların test edilmesinde kullanılacak.
Çin'in Duanqing Pei Bilimler Akademisi uzmanları geçen yıl insan idrarının deri benzeri hücreler içerdiğini keşfetmişti. Araştırmada 10, 25, 37 yaşlarında gönüllülerden örnekler alındı ve idrar örnekleri öncü sinir hücrelerine dönüştürüldü.
Ardından bu hücreler sinirsel itkiler oluşturacak olgun nöronlara dönüştürüldü. Son olarakyeniden programlanan nöronlar yeni doğmuş farelerin beyinlerine yerleştirildi. Bir ay sonra yapılan incelemede beyinde yaşadıkları görüldü
. Ancak bu nöronların daha fazla dayanıp dayanamayacağı ya da mevcut sinirlerle bütünleşip işlevsel olup olmayacağı henüz bilinmiyor.

___kaptan___

___kaptan___

Üye
vay beeee helal olsun adamlara + haber için :tşk:

haydaravısyon

haydaravısyon

Üye
    Konu Sahibi
yaralı parma faydası oldugunu herkez tarafından biliniyordu adamlar beyin hücresi yapmış

turaniaCCC

turaniaCCC

Üye
geri dönüşüm :)

kerem28yuksel

Üye
Elin çişiyle oynamaktan ne zevk alio bunlar :)

Enes

Enes

Üye
daha neler .. ? :D

DDorlion

DDorlion

Üye
bizim bilimadamlari birazdaha yararli bise yapmazsa buyuyunce ben yapcam artk yeter :D

nazlican

Üye
o beyinde hayır gelmez diyim ben :D

• Beğen
Tepkiler: OttomaN TigeR
achambo

achambo

Üye
o beyni kullanan direk felç olmasın

alaStar

alaStar

Üye
:zong:

Mad EagLe

Mad EagLe

Üye
İlgincime gitti

doctorrr

doctorrr

Üye
Garipsedim.

komando04

komando04

Üye
Allahın verdiği akıl ve teknoloji işte

Archonn

Archonn

Üye
İnsanlar bilgi yarışmalarında falan beyin yarıştırırken aynı zamanda sidik yarıştırıyor mu olacaklar şimdi? :S

Van Hohenheim

Van Hohenheim

Üye
güzelmiş .d.d

rhapsodical

rhapsodical

Üye
Bazılarınınkiyle değiştirmek lazım :D

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt