İlk Türk Astronota Isim Bulduk Sıra...


Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Zero

Zero

Üye
    Konu Sahibi
Aslında Türkiye’nin şimdiye kadar uzayda bir astronotu yoktu belki; ama bu, son beş yıldır sadece Türkiye’den değil, dünyanın pek çok ülkesinden gelen çocukların, uzay hayallerini Türkiye’de gerçekleştirmelerine engel olamadı.

Çünkü dünyanın beş uzay kampından biri olan “Uzay Kampı Türkiye”, 12 Haziran 2000'de İzmir’de açıldı.

Kaya Tuncer tarafından kurulan kampta öğrenciler, bir yandan uzay bilimleri ve teknolojilerini öğrenirken, problem çözme, zaman yönetimi ve takım çalışmasını da uygulamalı olarak gerçekleştiriyorlar.

Şimdi neredeyse bütün iş, Türkiye’nin ilk astronotuna verilecek Türkçe ismi bulmaya kalıyor.

Türk Dil Kurumu, uzaya gidecek ilk Türk’e “gök-men” ya da “uç-man” adının verilmesini önerdi, bile.

Bakalım Amerikalıların “astronot, Rusların “kozmonot”, Çinlilerin “taykonot” adını kazandırdıkları bu uzay sözlüğüne, Türkler hangi ismi hediye edecek?

Türkiye, uzay çalışmaları programı çerçevesinde 2020’ye doğru uzaya bir Türk astronot gönderilmesini içeren tarihi anlaşmayı ABD ile imzalamıştı.

Türk Genelkurmay Karargahı’nda temaslarda bulunan Amerikan Savunma Bakanlığı Müsteşar Yardımcı Peter Flory ile Türk Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Faruk Cömert, uzay çalışmalarında işbirliği yapmak üzere bir çerçeve anlaşması imzalamışlardı.

PİLOT SUBAYLAR GİDECEK

Buna göre NASA, Türkiye’nin uzay çalışmalarına eğitim ve teknoloji desteği verecek. İki ülke, uzay konusunda ortak projeler üretecek, insan gücü eğitimine öncelik verecek. Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı Uzay Dairesi uzmanları NASA’da eğitim görecek. Eğitim programı ile 2008’den itibaren ilk Türk astronotunun yetiştirilmesi için NASA’ya pilot subaylar gönderilecek.

Kendisi de Amerikan Hava Kuvvetleri’nde yıllarca savaş pilotluğu ve test pilotluğu yapmış olan Lindsey’i bu anlaşmadan haberdar edip, sordum:

“Gelecek sefer uzaya bir Türk meslektaşınızla gitmeye ne dersiniz?”

“Bu gerçekten harika olur! Tümüyle destekliyorum” dedi ve ekledi:

“Uzay İstasyonu’yla ilgili en güzel şeylerden biri, onun uluslararası tabiatı. Ne kadar çok ulus uzay konusunun içine girerse o kadar iyi. Eğer ülkeler, büyük bir uzay programında birlikte çalışıyorlarsa, onların aynı zamanda birbirleriyle savaşması gerçekten çok zor.”

(Sema Emiroğlu / BBC)
 
SANCAR

SANCAR

Üye
inşallah o günleri de görürüz
 
van_hoijdonk

van_hoijdonk

Emekli Yönetici
uç-men iğrenç olur..
 
ChaLLenGeR

ChaLLenGeR

Üye
gök-men bu ne ya yarısı ingilizce yarısı türkçe

uç-men bu daha saçma

Olsa olsa " MoleküLer Transportasyon Man " olur
 
DeRMaNTeS

DeRMaNTeS

Üye
saçma sapan karşılıklar bulmakta tdknın üstüne yok bence:

otobüs= oturgaçlı götürgeç
dj= tekerlek çalar
vs
 
madhead

madhead

Üye
gaz-man bile daha iyi behhh
 
Caine

Caine

Üye
gök-men güzel olur bence
 
DeLmIrA

DeLmIrA

Üye
gök götüren konuksever avrat--hostes
gök götüren konuksever herif---astronot
 

S1FR3K1R1C1

Üye
bence sky-turk olsun daha iyi
 
jackjack

jackjack

Üye
turkcell bile olabilir şimdi turkcell sponsorda olur ona ohhh turkcell ligi gibi astronotumuzun adınada sponsor alırız a.q.
 
van_hoijdonk

van_hoijdonk

Emekli Yönetici
Kesin tdk düşünmüştür bu isimleri..


Zaten onlar yabancı kelimelere saçma sapan karşılıklar buluyorlar..
 
D3N1Z

D3N1Z

Üye
ben ce uc-man mıs gök-man miş yaşşş bunlar boş-man
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Benzer Konular

MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt