İlk sahur gecesi Fetih Suresi okumanın fazileti

Sponsorlu Bağlantılar

Doğuş Pertez

Doğuş Pertez

Admin
    Konu Sahibi
İlk sahur gecesi Fetih Suresi okumanın fazileti
İlk sahur gecesi okunacak duaların başında Fetih Suresi gösterilmektedir. Ramazânı Şerif Ayının İlk Gecesi Fetih Suresini okumanın faziletine bakın nasıl açıklanmaktadır. Fetih suresi fazileti ve bilinmesi gereken herşey makelemizde yer almaktadır.
  • Hazreti Ömer (Radıyallahü Anh) anlatıyor: Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)’in yanına vardım ve selam verdiğimde Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) bana: "Bu gece bana bir sure nazil oldu. Benim için üzerine güneşin dolduğu her şeyden (dünyadan) daha değerlidir." buyurarak bana Fetih Suresini okudu.(1)
  • Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: "Her kim namazda veya namazın dışında Fetih suresini okursa, sanki Mekke’nin fethinde Peygamber (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) ile beraber bulunmuş gibidir."(2)
  • Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: "Her kim Ramazan’ın birinci gecesi Fetih suresini Allah rızası için okursa, Allah’u Teala o kimseyi bütün sene himayesine alır (korur)."(3)
  • Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: "Her kim Ramazan’ın birinci gecesi iki rekat namaz kılar, her rekatında Fetih suresini okursa, Allah’u Teala onu bütün sene korur."(4)
  • Abdullah bin Muğaffel (Radıyallahü Anh) dedi ki: "Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)’i Mekke’nin fethi günü devesinin üzerinde sesini titretip makam yaparak Fetih suresini okurken gördüm."(5)

Rivayet Edildi ki:
  • Her kim Ramazan-ı Şerif hilalini gördüğü zaman, Fetih suresini 3 defa okursa, Allah’u Teala o kulunun rızkını gelecek sene aynı güne kadar bol bol ihsan eder, geçim sıkıntısı çekmez.
  • Bu sureyi 7 kere okuyan kimse her müşkülünü halledip her muradına nail olur.
  • Her kim 33 kere Fetih suresini okursa, hapisten kurtulur.
  • Olmasını istediği bir iş için bu sureyi üç veya beş veya yedi günde 41 defa okursa, o iş bi-iznillah hallolur.
  • Sıkıntı ve bunalımda olan bir kişi bu sureyi okursa, Allah’u Teala lütuf ve keremiyle o kimsenin gam ve kederini, sıkıntı ve üzüntüsünü giderir.
  • İmam Sa’lebi (rahimehullah) Fetih Suresinin fazileti hakkında şöyle buyurdu: "Fetih suresini okuyanların, meleklerin tesbihlerinden ve zikirlerinden nasibi vardır."
  • İşleri bakımından sıkıntıda olanlar okursa, Allah’u Teala o kimselerin işlerini kolaylaştırır ve sıkıntıdan kurtarır.
  • Her kim Besmele ile beraber Fetih Suresinin 1-3 ayetlerini okumaya devam ederse, işleri açılır ve büyük nimetlere kavuşur.
  • Fetih suresinin 29. ayetini okursa, duası kabul olur, dünya ve ahirette büyük rızıklara ulaşır, maddi ve manevi sıkıntılar için büyük faydası vardır. Bu ayeti yazıp üzerinde muska şeklinde taşırsa, Allah’u Teala o kişiyi görünür görünmez bütün kaza ve belalardan korur.

Dipnot ve Kaynaklar
  • Buhârî, Megazî, 64; Mâlik, Muvatta’, Kur’an-ı Kerim, 9
  • Ebu Suud Efendi, Ebû Suud Tefsiri (İrşâdü Aklis-Selim), 8/115; Ebû-Leys Semerkandî, Tefsîrul-Kur’ân, 6/20-34
  • Geylânî, Gunye, 2/14; Safûrî, Nüzhetül-mecâlis, 1/146
  • Bursevi, Rûhul-Beyân, 9/61
  • Buhârî, Megazi, 48, Tefsir (Sure), 48; Fedâilül-Kuran, 24, Tevhid, 50; Müslim, Müsâfir’ın, 238; Ahmed bin Hanbel, Müsned, 5/55,56

TheNightMare.

TheNightMare.

Moderator
Güzel Konu. :tşk:

Üst Alt