Html ve web tasarım hakkında kısa bilgi

Sponsorlu Bağlantılar

erciyesli

Üye
    Konu Sahibi
Html ve web tasarım hakkında kısa bilgi
HTML Giriş, Çalışma Mantığı Neler Yapılır?
1.HTML'e GİRİŞ
HTML açılımı HyperText Markup Language olan,kullanıcılarına browserlar tarafından gorüntülenebilen web sayfalaları tasarlama imkanını sunan bir programlama dilidir(Belki metin biçimlendirme dili desek daha uygun olur).Fakat C/C++,Basic,Java gibi yüksek dereceli programlama dillerine kıyasla ögrenmesi çok kolaydır,tabi yapabilecekleri de bir o kadar kısıtlıdır.Tabi bu 'kısıtlı' lafına aldanmayin,iyi bir HTML temeli uzerine biraz JavaScript ve CSS (ve tabi yaratıcılığınızı) ekleyerek,internette görup de kıskandiginiz birçok sayfayı yapabilecek hale gelebilirsiniz! Amacımız HTML oğrenmek olduğuna göre,HTML'i bir tanıyalım İlk olarak HTML ile yapılan web sayfalarının calışma mantıgına bir bakalım, sonra da HTML ile ne yapıp ne yapamayacagımızı öğrenelim:


1/1.HTML'in ÇALIŞMA MANTIĞI
HTML dilinde yazdiginiz kodları ücret karşılığı veya bedava hizmet veren servis sağlayıcınızın sunucusuna(server) yüklersiniz(upload); Bu sunucu sizin web sayfanızı internette yayınlar; Sitenize gelen ziyaretçilerin browserları bu kodları yorumlar ,böylece ziyaretçiler sayfayi görüntülemiş olur. Kendi yazdığınız kodları kendi browserınızla açarak da sayfanızın nasıl goründüğünü test edebilirsiniz. Bu mantığı konular ilerleyince daha iyi kavrayacaksınız.

1/2.HTML İLE NE YAPILABİLİR,NE YAPILAMAZ

HTML ile bir web sayfasında
Yapılabilecekler:
Metin Biçimlendirme(Renk,font,vs),listeler,bağlantılar(link),resim kullanımı,tablolar,Çerçeveler,Formlar
Yapılamayacaklar:
Etkileşimli,olaylara duyarlı sayfalar;formları işleyip degerlendiren programlar.
Yapılamayacaklardan ilkini Javascript,ikincisini CGI ,ASP, veya PHP kullanarak yapabilirsiniz. Bununla birlikte bir web sayfasının temelini her zaman HTML kodları oluşturur, Yani web tasarımı konusunda ilerlemek istiyorsanız,HTML bilginizin sağlam olması gereklidir!

2.NE GEREKİR?
Bir web sayfası yapmak için ne gerekir?Bu noktada iki seçeneğiniz var.Eğer web sayfanızı hiçbir kod kullanmadan yazmak istiyorsanız,Homepage veya Dreamweaver gibi,sizi bu işten kurtaracak yazılımlar kullanabilirsiniz.Kendi içlerinde başarılı sayılabilecek bu yazılımların dezavantajı ise,yapabileceklerinizin programın size sunduklarıyla sınırlı olmasıdır.Veya oturup kendiniz kod yazmak/üretmek isteyebilirsiniz.Zaten bu siteye geldiğiniz için ikinci gruba girdiğinizi varsayıyoruz,yani bu işi geçekten öğrenmek istiyorsunuz... O zaman iyi haber şu: İhtiyacınız olan şey sadece bir düzyazı programı,mesala (Windows için) Notepad .Tabi yazdıklarınızı test etmek için bir browser da fena olmaz,ama onu zaten her yerde bulabilirsiniz.

Opsiyonel olarak kod yazma işini kolaylaştıran, size zaman kazandıran text tabanlı bazı yazılımlar kullanabilirsiniz,mesela 'allaire Homesite'.Bu tip programlar sadece kod yazma işlemini kolaylaştırır,ancak yazma işlemini yine siz yaparsınız,dolayısıyla yapabileceklerinizi sınırlayan tek şey bilginizdir.Yine de işlerin nasıl yürüdüğünü öğrenmek için önce Notepad ile başlamanız faydalı olacaktır.

Notepad kullanırken, konulara ilişkin verilen örnekleri ve/veya kendi yazdığınız kodları '.htm' veya '.html' uzantılı kaydedin.Aksi takdirde browser'ınız bu dosyaları görüntülemez.Homesite yazdıklarınızı zaten standart olarak bu uzantılarla kaydeder.

Üzücü bir durum,iki yaygın browser olan 'Microsoft Internet Explorer' ve 'Netscape Navigator''ün html kodlarını yorumlamada farklılık göstermesidir.Piyasanın bu iki browser arasında neredeyse eşit olarak bölünmüş olmasından dolayı,yazdığınız kodları her iki browser'ın da aynı/benzer şekilde yorumlayacağı şekilde yazmaya özen göstermelisiniz.Sayfayı tasarlarken belli aralıklarla Explorer ve Netscape ile görüntüleyip sonucu karşılaştırmak,bu sorunu çözmek için iyi bir yöntemdir.

Son olarak;Browser'ınızın 4. veya daha ileriki bir sürüm olması tavsiye edilir,çünkü eski sürüm browser'lar bazı özellikleri desteklememektedir
 


Üst Alt