Hızlı Okuma Tekniği

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
prince of hell

prince of hell

Üye
    Konu Sahibi
Hızlı Okuma Tekniği
Bir resme, bir karikatüre bakarız ama bir yazıyı okuruz. Aslında ikisi arasında bir fark yoktur. Gözümüz şekilleri görür, beyin de değerlendirir. Ancak okumayı öğrenmeye başladığımızdan beri edindiğimiz ve hemen herkeste bulunduğu için farkına varamadığımız bazı alışkanlıklar nedeni ile okuma hızımız, insanın sahip olduğu kapasiteye göre hayli yavaştır.

İnsanlar sadece göz ve beyin arasında olması gereken okuma işleminin arasına bazı lüzumsuz alışkanlıklar katarlar. Kimi duyulacak şekilde (özellikle çocuklar) sesli okur, kiminin okurken dudakları kıpırdar, kimileri ise yazıyı içinden kelime kelime okur.

Bütün bu kötü alışkanlıklar okuma süresince ekstra bir güç sarfettirdiğinden okurken çabucak yorulmaya da sebep olurlar. Halbuki okuma sırasında ağız, dil, dudak, damak ve gırtlak gibi organların çalışmalarına hiç gerek yoktur.

Yavaş okumamızın birinci nedeni gözümüzün görme alanını iyi kullanmamamız yani okurken her kelimeye tek tek bakmamızdır. Bu şekilde normal bir satırı okumak için gözümüzü 8-12 kere hareket ettirmemiz gerekir. Halbuki gözümüzün bir bakışında birden fazla kelimeyi görebildiğimizden aynı uzunluktaki bir kelimeyi 2-3 göz hareketi ile okumamız mümkündür.

Günümüzün baş döndürücü temposunda yavaş okuyarak zaman kaybetme lüksümüz yoktur. Örneğin 400 sayfalık bir kitapta yaklaşık 96 000 kelime vardır. Bu kitabı dakikada 150 kelime okuyan bir kişi 10 saatte, 500 kelime okuyan 3 saatte, l 000 kelime okuyabilen ise 1,5 saatte bitirebilir. Basit fakat disiplinli bir eğitimle kazanılacak zaman muazzamdır.

Okumamızı yavaşlatan en önemli psikolojik etken ise hızlı okursak anlayamayacağımızı zannetmemizdir. Etrafındakilerden sürekli 'tane tane oku' veya 'yüksek sesle oku' direktiflerini alan bir çocuğun bu alışkanlığı zamanla kökleşmiş hale gelir.

Halbuki dakikada 6 000 kelime okuyarak küçük yaşta üniversiteye giden Mariel Aragon, dakikada 2 500 kelime okuyarak ABD'yi yöneten John Kennedy hızlı okuyarak daha iyi anlamanın mümkün olduğunun kanıtlarıdır.

Süratli okuma teknikleri ise paragraf okumak, sütun okumak, çapraz okumak gibi çeşitlidir. Bunların içinde anlama bakımından sütun okuma en etkin olanıdır. Bu teknikte 3-4 kelimelik dar bir sütunu okuyorsanız, sütunun ortasından bir doğru boyunca gözleri aşağıya doğru kaydırmak yeterlidir. Devamlı bir çalışma sonunda sütunu tamamıyla anladığınızı göreceksiniz.

Daha geniş sütunlarda da yine aynı şekilde ancak her satırda kelimeleri birer atlayarak yani 4-5 kelimelik bir satırda ikinci ve dördüncü kelimeleri okuyarak sütunu taramak yeterli olmaktadır. Gözler diğer kelimelerin resimlerini çekecek ve beyne ileteceklerdir.

Çok fazla kişisel yetenek gerektirmeyen hızlı okuma tekniği ile okumak, konsantrasyonun yanında kültüre ve sürekli egzersiz yapmaya da bağlıdır. Tüm bu koşulları sağlayanlar rahatlıkla dakikada 1000 kelime okuma seviyesine çıkabilmektedirler.
 


Tayfuns

Üye
:artı: katılıyorum

Anne ßaßalar sakın cocuklara tane tane seslı seslı okuyun demeyın :D
 

CooL'n'Quiet

Üye
aaa ben okulda Hızlı Okuma Teknikleri görüom .
Arkadaşlar beynin dakikda kelime algılama kapasitesi var.Örneğin dakikada 500 kelime anlayabiliyosa beynin 300 kelime ve 600 kelime okuman algılamayı olumsuz etkiler.Yavaş okuyunca daha iyi anlarsın diye bişey olmuyomuş yani :iyi:
 

slayer

Üye
hava bunlar
okulda bunun dersini aldık
okuduğun şey hakkında bilgin yoksa hiç bişey anlamıyosun

yinede
rekorum:
don kişot'u 27 dk'da bitirmiştim
 
Caine

Caine

Üye
benden hızlı okuyan olamaz :lol2: superimdir. yarışmak isteyen varsa gelsin
 
mavizeybek

mavizeybek

Üye
Originally posted by blslayer@Aug 19 2005, 01:17 PM
hava bunlar
okulda bunun dersini aldık
okuduğun şey hakkında bilgin yoksa hiç bişey anlamıyosun

yinede
rekorum:
don kişot'u 27 dk'da bitirmiştim
[post=138022]Quoted post[/post]​


yaw senin okuduğun donişot kaç sayfaydı benim okuduğum iki ciltliktide (yaklaşık 1000 sayfa ve iki ayda bitirmiştim).

yaw ben bide bazı olayları saçma buluyorum. hızlı okkumasına okursunda bir yerden sonra okuduğunu anlayamıyorsun. (ya da anlama yüzdem düşüyor). hızlı okumak elbette önemlidir ama hızlı okuyalım derken de okuduğumuz şeyden birşeyler anlamadan okumayalım :no2:
 
midnight

midnight

Üye
özellikle sesli yada fısıltıyla okumak hızı düşürüyor....
--Ben birkaç tekniği kaç seneden beri deniyorum,bazıları faydalı.. ;;)
 

slayer

Üye
yaw senin okuduğun donişot kaç sayfaydı benim okuduğum iki ciltliktide (yaklaşık 1000 sayfa ve iki ayda bitirmiştim).
[post=138704]Quoted post[/post]​
benimki de 1000 sayfaydı :DD
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...


Üst Alt