Hat Sahiplerini Kızdıracak Ücret

 • 20 Eylül 2013
 • 442 Okunma
 • 4 Cevap

 1. Hatları kendi adlarına tescil ettirmek isteyen aboneler, GSM şirketlerine başvurduklarında 39 ile 55 lira arasında değişen miktarlarda devir ücreti sürprizi ile karşılaştı.

  Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), kendi adlarına abonelik sözleşmesi olmadan başkaları adına açılmış cep telefonu hatlarını kullananlara, bu hatları üzerlerine almaları için 1 yıllık süre tanımıştı.

  Başkalarına ait cep telefonu hatlarını kullananların, 1 Ekim 2013’e kadar ilgili GSM işletmecisine başvurup taahhütname imzalayacağı, kullandıkları hattı herhangi bir ücret ödemeden kendi adlarına kaydettirebileceği bildirilmişti.

  Yargı kararı var

  Kullanıcıların hatları kendi üzerlerine kaydettirebilmeleri için gerekli vergi ve harç gibi masrafların, GSM işletmecileri tarafından karşılanacağı ifade edilmişti.

  Süre bitimine günler kala GSM şirketlerine başvuranlar, devir masrafı sürprizi ile karşılaştı.

  Daha çok anne-baba gibi yakın akrabaları adına olan hattını kendi adına geçirmek isteyen vatandaşlardan 39 ile 55 lira arasında değişen miktarlarda ücret istendi.

  Devir ücretlerinin vatandaşlardan alınmasına yargıdan gelen yürütmeyi durdurma kararının neden olduğu ortaya çıktı.

  Danıştay 13. Dairesi’nin, 9 Mayıs’ta düzenlemeyle ilgili “Kullanıcıların hatları kendi üzerlerine kaydettirebilmeleri için gerekli vergi, resim, harç ve benzeri mali yükümlülükler işletmeciler tarafından karşılanır” hükmünün yürütmesini durdurduğu belirtildi
   


  Yazan: haydaravısyon
 2. yuh be o ne ücret öyle sıfır hat alırım daha iyi. bir yıldır erteliyordum bende kendi adıma aktarmayı aktarmam artık :)
   
 3. Ben böyle birşey olduğunu bile bilmiyordum, zamanı doluyormuş bir de neredeyse. O bu tarihten sonra numara devri kesinlikle olmayacak mı, bu ne saçma iş?
   
 4. İnsanlar numaralarını kullanmak zorunda kaldığı için bu kadar sömürelemez.
   
 5. Burası Türkiye.
   

Hızlı Cevapla

Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...
20/01/2019 - 08:07