Gözde Ağrının Nedenleri

 • 22 Mart 2013
 • 511 Okunma
 • 2 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Göz ağrılarının nedenlerini göze ait olanlar ve göze ait olmayanlar üzere ikiye ayırabiliriz. Gözün kendi yapısı ya da hareketlerindeki bir sorun göze ait problemleri teşkil eder.

  Konjonktivit (Göz kapaklarının iç yüzeyini ve gözün beyaz kısmını kaplayan ince ve saydam zarın iltihabına Konjonktivit denilmektedir), Üveyit(göz içi iltihaplanma), Arpacık (kapak iltihaplanmaları), İritis(gözün ön kısmında saydam katmanın arkasında bulunan ve göze rengini veren damarlı bölge olan irisin iltihaplanması), Glokom(aşırı yüksek göz tansiyonu), Blefarit(kirpik dibi iltihabı)veya gözün kendisine ait hareketleri ilgili ağrılar göze ait ağrılar olarak değerlendirilir.

  Bu tür ağrılarda gözde;

  1. Kızarıklık,
  2. Kaşıntı,
  3. Bulanık görme,
  4. Çapaklanma görülmesi olağan bir durumdur.

  Bu tip sorunlarla karşılaştığınız zaman rahatsızlığın uzman bir göz doktoru tarafından tedavi edilmesi gerekmektedir.

  Gözde hissedilen ağrıların birçoğu da göze ait olamayan yani göz dışı nedenlerden kaynaklanır. Bunlara örnek olarak ise sinüzit hava boşluklarının bozulması, iltihaplanması göz ağırlığının hissedilmesine sebep olur. Bu da gözde ağrı olarak belirti verir.

  Diğer yandan dişte meydana gelen (özellikle göze yakın olan üst çene kemiğinde bulunan dişler) iltihaplanmalar gözde ağrı yapabilmektedir.

  Bundan başka gözün arkasındaki dokularda oluşan iltihaplanmalar ve değişik nedenlerle oluşan baş ağrılarında da ağrı ilk olarak gözde hissedilir. Bunlara ilaveten aşağıdaki durumlarda göz ağrılarına neden olabilir;

  * Hipertansiyon hastalarında ani tansiyon yükselmesi ataklarında,
  * Migren,
  * Az ışıkta çalışmak sonucu gözlerin yorulması,
  * Gözdeki herhangi bir kısmın iltihaplanmış olması,
  * Göze yabancı bir cisim kaçmış olması,
  * Grip, nezle ve ateşli hastalıklar göz ağrısına neden olabilir.
   


  Yazan: Haydar
 2. bilgi için :tşk: haydarım
   
 3. Ben teşekkür ederim Ahmet
   
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
20/01/2019 - 04:25