Galaxy Note 3 Ve Galaxy S4, Gerçek Sekiz Çekirdek Güncellemesi Almayacak

 • 5 Ekim 2013
 • 565 Okunma
 • 5 Cevap

 1. En çok kullanılan işletim sistemi olan Android platformunda artık dört ve sekiz çekirdekli işlemcili yonga setleri üst seviyede standart hale geldi. Yonga seti üreticilerinde yeni dönem olarak sekiz çekirdekli işlemci içeren yonga setlerini gösterebiliriz.

  < Resmi açmak için tıklayın >
  İlk olarak Samsung, Exynos 5 Octa olarak adlandırdığı sekiz çekirdekli işlemcili yonga seti ile karşımıza gelmişti. Bu yeni yonga seti ARM‘ınbig.LITTLE teknolojisini kullanırken, dört adet Cortex-A15, dört adet deCortex-A7 çekirdeğine sahipti. Ancak bu çekirdeklerden sadece dördü aynı anda aktif olabiliyordu. Güç istenen durumlarda Cortex-A15, işlem gerekmeyen durumlarda da Cortex-A7 çekirdekler devreye giriyor.

  Ancak daha sonra MediaTek, gerçek sekiz çekirdekli işlemci içeren yonga seti duyurusu ile karşımıza gelmişti. MediaTek’in yonga setinde çekirdekli istenildiği gibi ve istenilen sayıda kullanılabilmekte. Benzer şekilde geçtiğimiz günlerde de AllWinner‘dan gerçek sekiz çekirdekli işlemci duyurusu geldi.

  Samsung da, geçtiğimiz günlerde duyuru yapan firmalar arasında, firma ilerleyen tarihlerde gerçek sekiz çekirdekli Exynos yonga seti ile karşımıza gelecek.

  Ayrıca, Samsung‘un şu anda piyasada bulunan (Galaxy Note 3, Galaxy S4) akıllı telefonlarında ki gibi 4+4 çekirdekleri de, bir güncelleme ile gerçek sekiz çekirdekli olarak kullanılabileceğine dair bir haber ortaya çıkmıştı. Aslında bu haber Meizu’dan gelmişti. Çin kökenli firma da akıllı telefonlarında Exynos yonga setlerini kullanıyor. Ancak bu konuda olumsuz haber çok geçmeden geldi.

  Samsung’un üst düzey teknik uzmanlardan bir tanesi olan Oleg Artamonov verdiği bilgide Samsung‘un amiral gemisi akıllı telefonlarıGalaxy Note 3 ve Galaxy S4‘ün gerçek sekiz çekirdek güncellemesi almayacağını belirtti. Sebep olarak da sekiz çekirdeğin aynı anda çalışması durumunda ki güç tüketimi ve ısı üretimi fazlalığını gösteriyor.

  Şimdilik zor gözükse de ilerleyen günlerde belki de sevindirici haber gelebilir.

  Galaxy Note 3 ve Galaxy S4, gerçek sekiz çekirdek güncellemesi almayacak
   


  Yazan: ANIL
  Invoke bunu beğendi.
 2. Gerek yok bencede.Zaten S4 yeterince ısınıyor birde 8'i birden çalışırsa ne olur belli değil.
   
  Dede, Penci Hoca ve MrExpert bunu beğendi.
 3. Aynen!
  Bide hoş gördük. Uzun zamandır forumda gözükmedin :)
   
 4. Kendimi banlamıştım. :D Tatil sırasında Pc başında oturmak istemiyordum bir nevi kendimi pc den yasakladım :)
   
 5. S4 yeterince ısınıyor ve batarya harcıyor. Bir de 8 çekirdekli olunca çok kötü olur.
   
 6. note3ten sonra ne aldıysam elime kasıyordu gerek yok :D
   

Hızlı Cevapla

Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...
18/01/2019 - 21:45