Foxconn çalışanlarının greve gitmesi iPhone 5 üretimini olumsuz yönde etkiledi

 • 6 Ekim 2012
 • 893 Okunma
 • 20 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Yıllardır çalışma şartlarındaki zorluklar nedeniyle sık sık gündeme gelen Foxconn fabrikaları bu seferde çalışanlarının yaptığı grev ile gündemde. Foxconn'un Zhengzhou'daki fabrikasında çalışan 3 bin ila 4 bin arasındaki işçi çalışma koşullarından dolayı greve gitti.


  Çin İşçi İzleme Grubu'nun belirttiğine göre, işçiler verilen eğitimin seviyesindeki düşüklüğe rağmen yüksek kalite iş istenmesinden ötürü yaşadıkları sıkıntılardan dolayı greve gitmiş durumda. iPhone 5'inde üretiminin gerçekleştirildiği fabrika da greve giden işçilerin bir çoğu fabrikanın kalite kontrol departmanında çalışıyor. Tatil günlerinde de çalıştıkları belirtilen kalite kontrol departmanındaki işçilerin yaşadığı sorunların üretilen ürünlere de yansıdığını söylemek yanlış olmayacaktır. Öyle ki, grev nedeniyle iPhone 5'in üretiminde bir takım sıkıntılar yaşandığı belirtilirken, cihazın kutusundan çizikler ile çıkmasının nedeni de kalite kontrol bölümündeki sıkıntılardan kaynaklanıyor olabilir.

  Ağır şartlar altında çalışan Foxconn işçilerinin grevleri sonucu istedikleri çalışma şartlarını elde edip edemeyeceklerini ise, ilerleyen dönemlerde göreceğiz.
   


  Yazan: Placebo-
 2. ezgis kızma ama bu haber biraz eski değil mi :utan
   
  Placebo- bunu beğendi.
 3. Hayır bugünün haberi canım. :)
  Yayımlanma tarihi :
  6 Ekim 2012, Cumartesi 14:51
   
 4. haber için teşekkür ıphone almıcağım için sorun yok :)
   
 5. Teşekkürler o zaman :tebessüm:
   
 6. Çin gibi bir ülkede bile haftanın 6 günü 12 saat çalışan adamlar isyan ediyor yahu. Bizim memlekette bankada çalışan gişe görevlisi sabah 9'dan gece mesaiyle 11'e kadar çalışır -mesai ücretini de alamaz- pazarları resmi izin günüdür hop bankadan bir telefon gelir işe gider apar topar,gıkı çıkmaz. İnsan muamelesi görmek isteyenler de bu tip işlerde çalışmak istemeyince iş beğenmez olurlar. Ağzı torba olanlar "milletimiz iş beğenmiyor" falan der.
  Çalışırsın bu sefer de işveren vurur kırbacı.
   
 7. belki haklisin ama sakin cin'deki işcilerle burayi karşilaştirma. Orada sigorta,maaş,prim,ikramiye,tatil,emeklilik,ikramiye aklina ne geliyorsa hicbir sosyal hak yok. en kral işci maaşi da 50dolar.
   
  Nextman bunu beğendi.
 8. Çerkezköy fabrikasındaki işçiler oraya eğitime gidip geldiğinde hallerine şükretmişlerdi ordan biliyorum :D
   
  Placebo- bunu beğendi.
 9. e normaldir adamları "eşşek" gibi çalıştırıyorlar yahu ve verdikleri 0.. zaten yakında elemanları kovup robot yapıcaklarmış fabrikayı :D
   
 10. elemanlar zamanlamayı iyi yapmışlar :ehe
   
 11. abi zaten en çok iphone zamanlarında çalışıyorlar apple taviz vermeyince firmada yükleniyor elemanlara ama harbi yazık adamlara kimse de el atmıyor bu işe anlamadım gitti
   
 12. Maalesef öyle ama orada sadece iphone ipad üretmiyorlar.hp ve daha birçok markanın ürünlerini üretiyorlar :(
   
 13. biliyorum ama dikkat edersen büyük isyanlar hep iphone zamanlarında çıkıyor.
   
 14. en çok canlarından bezdiren Apple demek ki :ehe
   
 15. şartlar aynı olmasa da iki ülkeye de yapılan yabancı yatırımları cazip kılan temel sebep düşük işçi ücretleri. Burada da özel sektörde işveren cebini doldururken çalışan eziliyor. Saydığın haklardan faydalanamayan çalışan burada da çokca mevcut.Emeklilik hakkı tanımamakla 60 yaşında emekli yapmak arasında fark yok. Sigortasız çalışanların, haftalık çalışma saatlerinin üstüne çalışıp mesai ücretlerini alamayanların veya yılda bir hafta kafa izni isteyip bir daha dönme cevabı alanların sayısı azımsanacak gibi değil. Hal böyle olunca şartların Çin'dekinden nispeten iyi hatta çok iyi olmasına insan sevinemiyor.
   
 16. kesinlikle ben kendi akrabalarımdan biliyorum bırak mesailerini maaşlarını alamadıkları oldu.


  - - - Eklendi - - -

  apple aşırı kapitalist normaldir.
   
 17. Türkiye'de hersey sutliman demiyorum zaten ama oradaki rejimin yonetim sekli geregi oradaki calisma sartlariyla burasi mukayese goturmez. 60 yasinda emeklilik yasinin fazla oldugunu dusunuyorsaniz bircok vatandasimizin ozendigi avrupadaki calisma ortami ve emeklilik sartlarini incelemeyi tavsiye ederim. 36 yasinda emekli olanlarin ceremesini oduyor bu millet hala.
   
  CanKartaL ve Dede bunu beğendi.
 18. neler neler olmadı ki abi neyse dağıtmayalım şimdi,sonra hesap uzmanları toplayamaz ;)
   
 19. Iphone 6 çıkarmı :ehe :D
   
 20. daha 5 yeni çıktı arkadaşım ne altısı??
   
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
16/01/2019 - 19:46