Fizik soruları

Sponsorlu Bağlantılar

Kayahan14

Kayahan14

Üye
    Konu Sahibi
Fizik soruları
10. Sınıf fixik performans için bi kaç sorum var yardımcı olabilecek varmı

_RYUK_

_RYUK_

Üye
sorular yaz yapabilen çıkar

Kayahan14

Kayahan14

Üye
    Konu Sahibi
1= Durmakta olan bir cisim sabit ivme ile harekete başlıyor . Hareketinin 6. Saniyesinde 110 m yol aldığına göre
a)İvme kaçtır
b) 10 sn sonunda hızı nedir
c)10 saniyede aldığı yol2=
t=0 avında durmakta olan aracın konum– zaman yediği şekildeki gibidir.
İvme sabit olduğuna göre kaçtır?3= Sabit hızla gitmekte olan bir araç 2m/s ivme ile 3 sn hızlanıyor ve 30 m yol alıyor
ilk hız kaçtır ?4= Atılan bir ok düzgün hızlanarak aralarındaki uzaklık 100 m olan iki ağaç arasını 10 sn de geçiyor.
Okun ikinci ağacı geçerken hızı 15m/s olduğuna göre
a)1. Ağacı geçerken hızı?
b)ivmesi?

Bu kadar arkdaslar çözene hayır dualarımı eksik etmem

• Beğen
Tepkiler: -Börteçine-
ismail

ismail

Üye
kayahan yapıyom gibi biraz ama unutmuşum be

Kayahan14

Kayahan14

Üye
    Konu Sahibi
Valla biraz bile olsa yap belki gerisini ben getirebilirim :D

• Beğen
ismail

ismail

Üye
bildiğin formülleri yazar mısın ona göre yaparım :)1. soruyu yanlış yazma ihtimalin nedir kardeşim

Kayahan14

Kayahan14

Üye
    Konu Sahibi
0 ihtimal :D
x=Vo.t+1/2.a.tkare
Vs=Vo+a.t
Vskare=Vokaresi+2.a.x

• Beğen
ismail

ismail

Üye
cevapları yok mu bunların

Kayahan14

Kayahan14

Üye
    Konu Sahibi
Yok Performans ödevi

• Beğen
ismail

ismail

Üye
2. soru için zaman konum grafiği parabolse hız zaman grafiği eğiktir yani eğik düz bi çizgidir. formülü uygularsak v.t/2=xten v1.2/2=6 dan v1 =6 olur v2 ise v2.4/2=24ten v2=12 olur
a= v2-v1/t den 12-6/2 den 3 olur sanırım

Kayahan14

Kayahan14

Üye
    Konu Sahibi
Emin değilsin :(

• Beğen
Invoke

Invoke

Üye
1. X=Vsıfır+1/2atkare 6saniye için 36/2a yapar,
5saniye için 25/2a yapar aldığım yol.
Böylece 6saniye boyunca aldığım yoldan 5saniye boyunca aldığım yol farkı 11/2a yapar bu da bizi tam olarak 6.saniyede aldığımız yolu yani 110metreyi verir.
Buradan ivme 20metre/saniyekaredir.

10saniye sonundaki hızı Vson=Vsıfır+at >> 0+20.10=200metre/saniye yapar 10.saniyedeki hızı.

10saniye boyunca aldığı yol X=Vsıfır+1/2atkare= 0+1/2.20.10^2=1000metre

2. İvme hızdaki artıştır. Yani birim zamanda hız ne kadar değişiyor, olayıdır.

2. soru için zaman konum grafiği parabolse hız zaman grafiği eğiktir yani eğik düz bi çizgidir. formülü uygularsak v.t/2=xten v1.2/2=6 dan v1 =6 olur v2 ise v2.4/2=24ten v2=12 olur
a= v2-v1/t den 12-6/2 den 3 olur sanırım

Cevap 3: Genel denklem şudur: X=Vsıfır(ilk hız)+1/2a.t^2(burdan yazınca olmuyor ama ilk hız artı bir bölü iki a çarpı t kare işte anlayın :p)
ilk hız sıfır. + 1/2a4^2=24 oradan a=3 gelir.

3. Yine üstteki denklemden cevap 21gelmeli: 30=Vsıfır+ 1/2 x 2 x 3^2'den...

4. Önce biraz anlatayım, büyük ihtimalle doğru çözdüm :p (ama soru yanlış)

Oku X noktasından atıyor olalım. X1; 1. ağacın olduğu nokta olsun. X2; 2. ağacın olduğu nokta olsun. Vx; X noktasında atarkenki ilk hız yani sıfır. Vx1; 1.ağacı geçerkenki hız. Vx2 ikinci ağacı geçerkenki hız yani 15m/s.

Şimdi... İlk olarak şu denklemde "X=Vsıfır + 1/2atkare " Vsıfırı Vx1deki ilk hız olarak düşeneceğiz çünkü X=100metre olarak alıyoruz, yani problemi X1 den X2'ye bir ilk hız ile hareket eden bir cisimmiş gibi düşünüyoruz.
100=Vx1 + 1/2a10^2 >>> 100=Vx1 + 50a Anlaşıldı mı? ivmemiz sabit, ve ok gittikçe yavaşlıyor mantıken ve vx1>vx2 olmalı yani vx1>15 olmalı değil mi? Mantık otursun diye yazıyorum.

Neyse gelelim diğer düşünceye..." Vson=Vsıfır + at " Buradaki Vsıfır en baştaki Vsıfır. Xnoktasından oku attığım yerdeki Vx = 0 yani. Buradan 15=0+ a.10 >> a=1.5m/saniyekare gelir.

İvme sabit demiştik, ilk denklemde 100=Vx1 +50 x 1.5 = Vx1=25m/s gelir.

Soru yanlış demiştim, bence yanlış. Neden?

1. Detaylı bilgi yok ve soru dandik yani bizden ivmeyi sabit kabul etmemizi istiyor. Halbuki ivme sabit olamaz. (Neyse zaten bunu genelde ihmal edersiniz, bunu düşünürsek hepsi yanlış olurdu. Bu çok mühim değil, geçelim.)
2. Evet yine soru dandik ve bizden ilk hızı sıfır kabul etmemizi bekliyor, halbuki okun ilk hızı sıfır olamaz. Eğer ilk hız sıfır olsa zamanla hızlanmalıydı hareket etmek için? Peki ok nasıl hızlanıyor bir yakıtı mı var? Yok. Biz zaten oku gereriz ve attığımız belli bir hızla yaydan çıkar. O hızla başlar problemde. Eğer gerdik orda sıfırdı diyorsanız; o zaman şu tarz problemler yanlıştır: "Ahmet elinde bir taş tutuyor taşı 60m/s hızla atıyor. Taşın ilk hızını nasıl kabul ettik? 60 kabul ettik ama taş Ahmet'in elindeyken hızı neydi? Sıfırdı. Tamamen aynı mantık.
3. Hızlanan hareket yapıyor diye sormuş, bu mümkün değil. Ok giderek hızlanmaz. Onu hızlandıracak hiç bir kuvvet yok aksine havanın sürtünmesiyle yavaşlar. Eğer giderek hızlanıyor olsaydı, zaten önüne bir engel çıkmadığı sürece durmazdı. Atılan ok sonsuza giderdi; ama bu mümkün değil, ok giderek yavaşlar.

Son düzenleme:
  • Beğen
ismail

ismail

Üye
1. X=Vsıfır+1/2atkare 6saniye için 36/2a yapar,
5saniye için 25/2a yapar aldığım yol.
Böylece 6saniye boyunca aldığım yoldan 5saniye boyunca aldığım yol farkı 11/2a yapar bu da bizi tam olarak 6.saniyede aldığımız yolu yani 110metreyi verir.
Buradan ivme 20metre/saniyekaredir.

10saniye sonundaki hızı Vson=Vsıfır+at >> 0+20.10=200metre/saniye yapar 10.saniyedeki hızı.

10saniye boyunca aldığı yol X=Vsıfır+1/2atkare= 0+1/2.20.10^2=1000metre

2. İvme hızdaki artıştır. Yani birim zamanda hız ne kadar değişiyor, olayıdır.

Cevap 3: Genel denklem şudur: X=Vsıfır(ilk hız)+1/2a.t^2(burdan yazınca olmuyor ama ilk hız artı bir bölü iki a çarpı t kare işte anlayın :p)
ilk hız sıfır. + 1/2a4^2=24 oradan a=3 gelir.

3. Yine üstteki denklemden cevap 21gelmeli: 30=Vsıfır+ 1/2 x 2 x 3^2'den...

4'ü yazıyorum...
1i yanlış yaptın bence 1in cevabı 1100/6

avast

avast

Üye
Vaktin varsa yarin fizikcime sorarim :D

• Beğen
ismail

ismail

Üye
yada doğruda olabilir :hmmm

• Beğen
Tepkiler: Invoke
ismail

ismail

Üye
  • Beğen
Tepkiler: OttomaN TigeR ve Invoke
Invoke

Invoke

Üye
tamam la artist doğru yapmışın son soru içinde mantık değil bu çöz geç :D

Hacı zaten mantık arasam hepsinde bir şey buluruz da fizik bu. Adamlar okun hızlandığını iddia etmiş soruda. O zaman birinci ağaçta daha yavaş çıkması gerek (soruya göre yani) ama daha hızlı çıkıyor. Ya ben bilmiyorum ya da (hoca demiyorum tabiki =P )arkadaş yanlış yazmış olabilir. =P
----
Ben çıktım hadi iyi geceler.

• Beğen
ismail

ismail

Üye
Hacı zaten mantık arasam hepsinde bir şey buluruz da fizik bu. Adamlar okun hızlandığını iddia etmiş soruda. O zaman birinci ağaçta daha yavaş çıkması gerek (soruya göre yani) ama daha hızlı çıkıyor. Ya ben bilmiyorum ya da (hoca demiyorum tabiki =P )arkadaş yanlış yazmış olabilir. =P
----
Ben çıktım hadi iyi geceler.
hadi haayırlı geceler bende çıktım zaten :D

• Beğen
Tepkiler: Invoke