Fatih'in Gemileri Karadan Yürüttüğü Yer

 • 11 Ekim 2013
 • 926 Okunma
 • 0 Cevap

 1. Fatih'in Gemileri Karadan Yürüttüğü Yer neresiydi bu konu hakkında bilmek istedikleriniiz kısa yazımızda bulabilirsiniz.  Fatih'in Gemileri Karadan Yürütmesi Türk tarihinin en ilginç olaylarından biri olarak tanımlanmıştır.

  Fatih gemileri İstanbul'un Fethinde karadan yürütmüştür.İstanbul'un Fethinde gemilerin karadan yürütüldüğü güzergahın belgeleri yıllar sonra meydana çıktığı açıklandı.Yıllar sonra çıkan Harita mühendisi emekli Tümgeneral Cevat Ülkekul'un Topkapı Sarayı'ndaki arşivlerde bulunan haritalarda yaptığı çalışmalar sonucu, İstanbul'un fethi zamanında Haliç'e indirilen gemilerin kullandığı güzergahlardan biri olarak kabul edilen Dolmabahçe Kağıthane bölgesine ilişkin belgeler ilk kez yer yüzüne çıktı.

  Belgeler İstanbul Kültür AŞ'nin yayınladığı 1453 dergisinde, Ülkekul imzalı Fatih Sultan Mehmed'in Donanma Gemilerini Karadan Denize İndirmesi Üzerine bir Araştırma başlıklı makalede, bu bilginin gerçekliğini kanıtlamak için yapmış olduğu teknik çalışmalar detaylı bir şekilde anlatılmış.
   


  Yazan: Doğuş Pertez

Hızlı Cevapla

Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...
22/02/2019 - 11:04