Erkekler nasil tras oluyordu

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
jewel_ma21

jewel_ma21

Üye
    Konu Sahibi
Erkekler nasil tras oluyordu
1991 'de Avusturya Alpleri'nde buzullar arasında donmuş bir erkek cesedi bulundu. Şaşırtıcı olan cesedin 5.200 yıl önce yaşamış birine ait olması ve bugüne kadar hemen hemen hiç bozulmadan kalabilmesiydi. 'Alp Çobanı' adı verilen bu,cesette dikkat çeken bir başka husus da, yüzünde sakal ve bıyık olmamasıydı.

Arkeologlara göre erkekler tarih öncesi devirlerde de tıraş oluyorlardı. Mağara duvarlarındaki bu devirlerden kalma resimler sakal tıraşı için kabukların, köpekbalığı dişlerinin, en çok da keskinleştirilmiş çakmaktaşlarının kullanıldığını göstermektedir. Günümüzde keşfedilen bazı ilkel kabilelerde çakmaktaşının bu amaçla kullanıldığı gerçekten de görülmektedir. Mısır'da açılan mezarlarda eski Mısırlıların M.Ö. 4. yüzyılda sakal kesmek için kullandıkları altın ve bakır aletler bulunmuştur.

Tarih öncesi erkeğinin sakal tıraşı olma nedeni, kesilmezse 150 santimetreye kadar uzayabilecek olan sakalın hareket kabiliyetini hayli kısıtlamasıdır. Ancak sinek kaydı tıraş olma ihtiyacının nedeni bilinmemektedir. Her gün kesilmesi gerekiyorsa erkekler niçin sakallı yaratılmışlardır, o da ayrı bir konu. Erkekler günümüzde olduğu gibi geçmiş zamanlarda da din, toplumsal konum ve moda gibi nedenlerle tıraş oluyorlardı. Örneğin, Ro-ma'da sadece özgür insanlar tıraş olabilirdi.

MS. 14. yüzyılda şimdiki usturanın ilkelleri ortaya çıkmaya başladı, ama erkeklerin acılı ve kanlı tıraş derdi 20. yüzyılın başlarına kadar devam etti. King Camp Gillette (jilet) ABD'de 1901 yılında ilk iki taraflı jileti keşfetti. Ancak Birinci Dünya Savaşı yıllarına kadar 168 jilet ve 51 makine satabilmişti. Savaş başlarında ABD hükümeti ordunun ihtiyacını karşılamak için firmaya 3,5 milyon tıraş makinesi sipariş etti. Böylece tıraş bıçağı bir sektör haline geldi

Kısa bir süre sonra eski bir kılıç üreticisi olan Wilkinson firması da tıraş bıçağı üretimine geçti ve bu ikili günümüze kadar piyasanın devleri olarak geldiler. Günümüzde Gillette dünya pazarının yüzde 66'sini elinde bulundururken, Wilkinson'un payı yüzde 20'dir. Daima sektörün motoru olan Gillette aslında kaşifinin ve firmanın ismi ve bir marka iken ürünün de ismi haline gelmiştir.

1950'li yıllarda ilk elektrikli tıraş makineleri devreye girdi. Aynı yıllarda ise paslanmaz çelik tıraş bıçağı piyasaya çıktı. Günümüz erkeklerinin yaklaşık yüzde 80'i ıslak tıraşı yani tıraş bıçağı kullanmayı tercih ediyor. Dünyada tıraş olan 2 milyar erkek ve her birinin yüzünde ortalama 15 bin kıl varken ve hele hele bu kıllar günde yaklaşık 2 milimetre uzarken, yani bir erkeğin ömrünün ortalama 100 günü tıraş olmakla geçerken, kim bükebilir tıraş bıçağı sektörünün bileğini?

prince of hell

prince of hell

Üye
bence kirli sakal hoş abartılmassa ;)

CooL'n'Quiet

Üye
ne yani köpekbalığı dişi bugünkü mach3ün atasımıydı :wacko: :wacko:

metintekin

Üye
walla mach3 ün yerini hiç bişey tutmaz :P

serdaronlinenet

serdaronlinenet

Üye
Allah jileti bulandan Razı olsun

serdar06288

serdar06288

Üye
traş erkeği gençleştirir

CooL'n'Quiet

Üye
ErKeK AdAm KıLLı OluR :hoho: :hoho: :hoho: :horse:

jewel_ma21

jewel_ma21

Üye
    Konu Sahibi
Originally posted by ardadoganer@Aug 19 2005, 10:57 AM
[post=137769]Quoted post[/post]​
:no: :no: :no:

SANCAR

SANCAR

Üye
daha 17 yasımda camideki hoca kadar sakalım war
bende kesin bi gariplik war :wacko:

van_hoijdonk

van_hoijdonk

Emekli Yönetici
Yaw bu sabah okula gidicem diye kestim sakalı.. :agla:

slayer

Üye
nefret ediyorum traş olmaktan
sabah sabah gözlerini bile açamıyoken başla traş olmaya sonra heryeri kes
(WILKINSON daha karizma) B)

Salihyet

Salihyet

Üye
saçmaaaaaaa kösedir adam

Salihyet

Salihyet

Üye
saçmaaaaaaa kösedir adam

Tayfuns

Üye
Originally posted by ardadoganer@Aug 19 2005, 10:57 AM
[post=137769]Quoted post[/post]​
:artı: :bravoo: :bravo: :artı: :bravoo: :bravo:

Salihyet

Salihyet

Üye
köselik yeni bi icat mı sanki

jewel_ma21

jewel_ma21

Üye
    Konu Sahibi
Originally posted by blslayer@Aug 19 2005, 01:27 PM
nefret ediyorum traş olmaktan
sabah sabah gözlerini bile açamıyoken başla traş olmaya sonra heryeri kes
(WILKINSON daha karizma) B)
[post=138045]Quoted post[/post]​
ben yatmadan tras oluyorum
sende ayni taktigi uygula :artı:
sabah hayatta ugrasilmaz onla :vur:

Caine

Caine

Üye
kirli sakalla bayılırım ve sırf bu yuzden askere gidecegimden korkuyorum ya. düşünsenize askerlikten değilde sadece sakal kesmekten korkan biriyim :lol2: ve ayda bir kere makinayla tras oluyom. muahahhehe gülmeyinnnnnnnnnnnnnn

mavizeybek

mavizeybek

Üye
yaw kirli sakal olayına değinmeden edemiycem!

kirli sakalı bırakıyosam traş olmaya erindiğimden bırakıyomdur oda genelde yazın oluyor. kışın ortama girme olayı daha çok olduğundan dolayı maksimum iki güne bir traş oluyorum. kirli sakal bence her adama gitmiyor. yaw ne bileyim gidenlerde var ama bilmiyorum (her ne kadar bir aralar bende bıraktıysam da ) ben sevmedim bu kirli sakal olayını ve saçmalamaya başlıyorum o yüzden susayım en iyisi :shiny:

midnight

midnight

Üye
Ben de kirlisakalı severim..ama gerçekten de herkese gitmiyor,sinekkaydı tıraşa ise kıl olurum... 8)

midnight

midnight

Üye
Originally posted by SANCAR@Aug 19 2005, 01:02 PM
daha 17 yasımda camideki hoca kadar sakalım war
bende kesin bi gariplik war :wacko:
[post=137988]Quoted post[/post]​

Hade yaw... :haha:

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...