En önemli ders, okul duvarında

 • 23 Ekim 2010
 • 502 Okunma
 • 6 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. VAN - Necat Hasar - Van'da töre nedeniyle çocuklarını okula göndermeyen ailelerin yoğun olarak yaşadığı Akköprü Mahallesi'nde bir ilköğretim okulunun duvarına yazılı ''oku, ufkunu geliştir, töreleri sen değiştir'' sözü dikkat çekiyor.

  Büyük bölümü terör nedeniyle çevre il ve ilçelerden göç eden ailelerden oluşan, Akköprü Mahallesi'ndeki Akköprü İlköğretim Okulunun Müdürü Yakup Alhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, okul duvarına büyük puntolarla ''Van Okuyor'' kampanyasının sloganı olan, ''Oku ufkunu geliştir, töreleri sen değiştir'' sözünü yazdırdığını belirtti.
  Okulun bulunduğu bölge itibarıyla, bu sözün önemli ve etkileyici olduğunu vurgulayan Alhan, ''Bu, özelikle törelerden dolayı okuyamayan kız çocuklarımızın, kadınlarımızın derdini anlatan bir sözdür. Bunu, öğrencilerimize de ders olsun diye büyük puntolarla duvarımıza yazdık'' dedi.

  Okula gelen velilerin de bu sözden etkilendiğini anlatan Alhan, şunları söyledi:

  ''Bazı velilerimiz, töreden dolayı büyük sıkıntı yaşadıklarını ifade ediyor. Bu sözle okumanın önemini bir daha vurgulamış oluyoruz. Halen bu bölgelerde (Ailem okutmak istemiyor) diyen kızlarımız var. İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinasyonuyla kurulan Kız Öğrencileri Okula Kazandırma Komisyonunu bu kızların evlerine yönlendirerek, ailelerle görüşmelerini sağlıyoruz. Çocuklarımızın okumasını, ufuklarını geliştirmesini ve bununla beraber töreleri değiştirmesini istiyoruz.''  AA
   


  Yazan: Burak
  aRdiLê ve Dafny bunu beğendi.
 2. Çok güzel bir söz, yalnız yazı türü berbat, okuyamıyorum oldukça göz yoruyor ...

  Bu tür haber, ilginç olay vs paylaşımlarında yazı türüyle oynarsan daha güzel olur :oke:
   
 3. yazıyı düzenledim
   
 4. neRden buLdun bu haBeRi akLıma Van qeLdi Van'ı özLedim ). qüzeL habeR doqRuduR oRda kızLarın oKumaSı qünaH sayıLıyoR Töre değiŞmeyen kuraLLar Van'da hepSİ hala yeni qibi haLa Töre vaR hemDe hiç affetmeyen Töre anında inFaz.Benim çoK arKadaŞım oKumaK isTedi oKuyamadı batı iLLerine qöÇ edenLer okumuŞTuR ama qöÇ etmeyenLer haLa aynı YazıLara (TarLalaRa)qidiyoRLardıR mevSİmLik iŞçi oLaraK.Bu okuTmama Siirt'tede vaR oRdada oKumaK qünah sayıLıYor ve Töre kızLarın oKumasını enqeLLiyoR biRqün inŞaLLah Doğu ve Güneydoğu'da kızLar Töre ve Terör qibi sıKıntıLarı atLatıp okuyabiLirLer.
   
 5. vay be
   
 6. Sen okuyon mu ?
   
 7. eveT.
   
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
23/01/2019 - 03:48