En karmaşık soru aslında : "Ben kimim?"

• 1 Ekim 2012
  • 284 Okunma
  • 0 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Aslında hepimiz içinde olan bir soru başlıkta bahsettiğim soru.Toplumda kaybolan ve dejenere olan kimliklerimiz.Hangimiz içimizden geldiği gibi yaşayabiliyoruz? Veya soru şöylede sorulabilir.Hangimiz dayatılanlardan ötesini hayal edebiliyoruz. Bu olay ailede başlar. Sen doğarsın ve adın konur.Sonra sen daha kendi mantığına hükmedemezken senin hakkında hayeller kurulur.Bir doktor,bir avukat,bir yargıç,bir mühendis.Ama bu aileler aynı zamanda iki yüzlüdür.Masallar anlatırlar,hikayeler anlatırlar.Aslında çağımızda ben bir insanın en yaratıcı olduğu dönemin 3-7 yaş arası görüyorum.Çünkü bu dönemlerde çocuğun önüne duvalar örülmez.Bir kağıt ve bir parça boyayla dünyalar şekillendirebilir,insanlar oluşturabilir,hayellerini çizebilir.Cesurlardır.Şu an size sorduğumda hanginiz bir kağıda hayallerini çizebilir.Çok mu çocukça görünüyor yoksa cesaretinizi mi yitirdiniz?Bir mimar olmak isterken bir Mühendis olan kişi.Mimarla mühendis arasında ki farkı göremeyen toplum. 7 yaşından sonra kalemi elimizden alan bir toplum. Onlar hayallerinizi çizmeye başlar.Size ait olmayan. Size garip ve tuhaf gelen o hayalleri. Özgüvenimizi bir vampir edasıyla emenler.Neden yanlışa karşı çıkamadığını sorguluyorlar bu toplumun.Mesela kadına şiddet.Buna engel olmak istesek bile kendi iç güdülerimize engel olmamız bize çocukluğumuzda öğretilmiştir.Asla kendimizi dinlememiz gerektiğini.Mantıkla hareket edilmesi gerektiğini öğrenmişizdir.Peki ya bu mantık nedir.Mantık benim bakış açımdan sizin bilincinizde olabileceklerle olamayacaklar tablosudur.Galileo Galilei kendi döneminde herkese mantıksız gelen bir teoriyi bulduğu için idam edilmiştir.Şimdi ise teorisi yadsınamaz bir gerçektir.Farkında olmasakta neredeyse toplumumuzun tamamı kimliğini bulamamış kişilerden oluşmakta.İdrakları onlara çizilmiş dünya kadar olan bireyle.Kendini keşfetmeye korkan insanlar.Sadece tek soru sormaları gerekli. "Ben kimim?"

Yazan: 1STayTRue35
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
16/11/2018 - 10:12