Düşünüyorum Öyleyse..

Sponsorlu Bağlantılar

Amarus

Amarus

Üye
felsefe=ateistlık=kafirlik=cehenemın dibi :ehe

Şimdi güzel arkadaşım inandığın dinin inen ilk emrini/ayetini söyler misin? ikra'dır değil mi hepimiz biliyoruz, peki pek saygıdeğer müslüman arkadaşım Allah'ın ilk emri olan ikra/oku/araştır/sorgula'yı neden yapmıyorsun? onu geçtim yapanları neden ateistlikle kafirlikle yargılıyorsun bu yetkiyi sana kim veriyor inanç kişi ile Allah arasında değil midir?

Invoke

Invoke

Üye
    Konu Sahibi
@Amarus" Din sadece kişi ile yaratıcı arasındadır" lafı benimde küçükken inandığım sağlam bir yalandır. Biraz düşününce (düşünen kafir olmaz, üstteki kardeş(@safak45x). Bunu sende tabiki biliyorsun.(belki de gırgırına yazdın ama çok boş bir gırgır olduğunu da söylemek isterim) Felsefeyi kafirlere has kılmak da yanlıştır. Onlar, düşünüyor da biz mal mıyız? Asıl onlar düşünemiyor. Felsefe düşünmektir ama genelde felsefeciler dediğin gibi değişik örneklerdir, değişik tiplerdir ama bunu böyle genellemek büyük bir yanlıştır. Neyse artık çıkayım şu parantezden.) herkes anlar bunu. Din, toplumu düzenler. Ahlak gibi önemli şeyleri öğretir. Her konuya girer. Gerçekten anlasa herkes, savaş olmaz, huzursuzluk olmaz, hırsızlık olmaz, güven olur, huzur olur.

Amarus

Amarus

Üye
ben din kötü bir şeydir demiyorum keza ben de bir müslümanım şimdi biri ordan çıkıp felsefeyle ilgilenen ateisttir derse ister istermez bir tepki veriyorum,düşünmek ne zamandan beri kafirlere özgü bir davranış oldu,hayır işin komik tarafı Kuran'da pek çok ayettede geçer 'düşünmez misiniz' ifadesi,ben seni anladım sende haklısın elbette,velhasılı kelam 'felsefe dinin yaramaz kardeşidir' deyişiyle cümlemi bitiyorum.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Burak Altun ve Invoke
Invoke

Invoke

Üye
    Konu Sahibi
Ben de seni anladım, anlıyorum da. :D Öyle bir şey demişsin gibi bir ithamda da bulunmadım. :D

Ama dediğim gibi din, kul ile yaratan arasında kalmaz. Kul ile yaratan arasında kalan şeyler başkadır. İbadetin O'nadır, reklama lüzum yoktur. Duan O'nadır, duyurmaya lüzum yoktur gibi... Demek istediğim din, bunlardan ibaret değildir.

Tabiki sürekli söylenir: "Hala düşünmeyecek misiniz?", "Öyleyse, nereye gidiyorsunuz?", "Hiç düşünmüyor musunuz?"...

• Beğen
Tepkiler: Amarus
paradox07

paradox07

Üye
gencler sakin olun.islam dunyasinda da filozoflar vardir.ornegin Farabi,ibn i sina.yani demek oluyor ki felsefe dinsizlik degildir.mert nerelerdesin bro sen :)mert nerelerdesin bro sen :)

• Beğen
Tepkiler: Amarus ve Invoke
Invoke

Invoke

Üye
    Konu Sahibi
Aylardır dota oynamıyorum, onu soruyorsan. :D

paradox07

paradox07

Üye
neyse konuyu kirletmeyelim baska yerde konusuruz :)

• Beğen
Tepkiler: Invoke
Burak Altun

Burak Altun

Üye
Üzülüyorum.

OttomanEmpire06

OttomanEmpire06

Üye
düşünüyorum öyleyse varım varlık felsefesinde idealizm kategorisine ait bi filizofundur idalizmde dünyadaki herşeyin insan düşüncesinden bağımsız olmadıgını savunup herşeyi düşünceye bağlar ve dünya idealizme göre hayal evrendeki herşeyde zihinsel :D

paradox07

paradox07

Üye
düşünüyorum öyleyse varım varlık felsefesinde idealizm kategorisine ait bi filizofundur idalizmde dünyadaki herşeyin insan düşüncesinden bağımsız olmadıgını savunup herşeyi düşünceye bağlar ve dünya idealizme göre hayal evrendeki herşeyde zihinsel :D
yani ideal olanin bu dunya olmadigini varsayar.bu evrendeki her seyin ideal dunyanin bir yansimasi yani bu dunyanin gercek bir dunya olmadigini soyler.aciklayici olabildim mi :)

Amarus

Amarus

Üye
yani ideal olanin bu dunya olmadigini varsayar.bu evrendeki her seyin ideal dunyanin bir yansimasi yani bu dunyanin gercek bir dunya olmadigini soyler.aciklayici olabildim mi :)
bunu disneyland teorisiyle de açıklayabiliriz bir nevi.örneğin disneylanda çocugunuzu götürdünüz diyelim siz oradaki havadan ortamdan sıkılırsınız çünkü onların gerçek olmadıgını biliyorsunuz,aynı şekilde çocugunuzda gerçek olmadıgını biliyor ancak çocugunuz oranın gerçek olmasını istiyor çünkü orada dondurmalar,eğlence merkezleri vb. şeyler var yani tam hayal ettiği ideal dünya,bunu eğer genellersek şu sonucu çıkarabiliriz bizim dünyamız/evrenimiz de aslında bizim ideal dünyamız-gerçek olmasını istediğimiz dünya'dır umarım açıklayacı olmuştur.

Invoke

Invoke

Üye
    Konu Sahibi
Aslında benzerini düşünmüştüm bir kaç yıl önce. Belki böyle bir dünya yoktur, hepimiz başka bir yerde aynı odada benzer makinelere bağlıyızdır. :P

• Beğen
Tepkiler: Burak Altun
Burak Altun

Burak Altun

Üye
Düşünüyorum öyleyse düşünebiliyorum. Düşünmek ile düşünebilmek arasında uçurum vardır.

• Beğen
Tepkiler: Invoke
Burak Altun

Burak Altun

Üye
var oldugun icin dusunuyorsun :)
Varolmadan düşünüp düşünemeyeceğimizi varolduğumuz için düşünüyoruz. Yani varolmadan düşünmek yok olmadan yapılabilecek bir davranış olabilir mi ? Devreler yandı :)

paradox07

paradox07

Üye
Varolmadan düşünüp düşünemeyeceğimizi varolduğumuz için düşünüyoruz. Yani varolmadan düşünmek yok olmadan yapılabilecek bir davranış olabilir mi ? Devreler yandı :)
anladim demek istedigini :) benim inancima gore eger Allah,biz var olmadan bize dusunme yetkisi verdiyse evet dusunebiliriz :)

• Beğen
Invoke

Invoke

Üye
    Konu Sahibi
Verdiyse ne la? Verdiyse... Vermediyse? Ee? Bilmediğimiz olaylar hakkında konuşmasak mı acaba :D

paradox07

paradox07

Üye
  • Beğen

Üst Alt