Dünyanın İkizi Bulundu!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Fatih[Sag0]HiphoP

Fatih[Sag0]HiphoP

Üye
    Konu Sahibi
Dünyanın ikizi bulundu!Güneş sistemin dışındaki bu gezegen bilim dünyasını hayrete düşürdü.


Bilim dünyası şokta. Güneş sisteminin dışında, kendi güneşi etrafında dönen ve Dünya'ya benzeyen bir gezegen keşfedildi
Dahi fizikçi Stephen Hawking geçtiğimiz yıl, “İnsanlık neslini sürdürmek istiyorsa çok yakında yeni gezegenleri kolonileştirmeli” demişti. Amerikalı astronomlar dün bununla ilgili ilk adımı atmayı başardı ve güneş sistemi dışında ilk kez Dünya’ya ikizi kadar benzeyen bir gezegen keşfetti. 41 ışık yılı uzaklıkta
bulunan 55 Cancri isimli yıldızın etrafında bulunan beş gezegenden dördü çok sıcak gazlardan oluşuyor. Ancak “55 Cancri F” ismi verilen beşincisi güneşe göre pozisyonu ve yüzey ısısı ile dünyanın neredeye aynısı. Ki gezegenlerden son keşfedilen, Dünya’ya ikizi kadar benziyor.
Bir ‘yılı’ 260 gün sürüyor
18 yıllık bir araştırma sonucunda ortaya çıkartılan gezegen, dünyadan 45 kat daha büyük olmasına rağmen, kendi güneşine dünyanın güneşe olan uzaklığıyla aynı mesafede. Dünya güneş etrafındaki bir dönüşünü 365
günde tamamlarken 55 Cancri F için bu 260 gün sürüyor. Dünyadan bir kaç derece daha sıcak olduğu tahmin edilen gezegenin kendi içinde ya da kendi içinde ya da uydusunda su ve oksijen bulunma ihtimali çok yüksek
olduğu belirtildi.
Güneş sistemi dışında başka bir sistemin keşfedilmesinin müthiş bir şey olduğuna işaret eden California Üniversitesi bilimadamlarından Geuff Marcy, “Böyle bir gezegenin varlığını öğrenmek beni havalara uçurdu” diye konuştu.
Araştırmacılar, yeni keşiflerin, gezegenlerle dolu bizimki gibi bir sürü güneş sistemi olabileceğini ortaya koyduğunu düşünüyor.
Küçük bir uzaklık problemimiz var!
Bilim dünyasını heyecanlandıran Dünya’nın ikizine şu anki teknolojiyle gitmek hayal... Işığın 1 yılda katettiği mesafe olan ışıkyılı, 9.4 trilyon kilometreye karşılık geliyor. Bu gezegenin bize uzaklığı olan 41 ışık yılı ise 400 trilyon kilometreye denk geliyor. Yani ışık hızında giden bir uzay gemisi yapılmış olsa, bu gezegene ulaşmak tam 41 yıl sürecek. Mevcut uzay mekikleriyle yakıt sorunu aşıldığı taktirde bile 250 bin yıl sürüyor.
18 YILLIK DEV ARAŞTIRMAYLA ORTAYA ÇIKARILDI
Yeni gezegen sistemi Californa’daki Lick gözlemevinde bulunan Shane teleskobu ile ve Hawaii’deki Keck rasathanesinde 18 yıldır yürütülen çalışmaların birleştirilmesiyle bulundu
 
Mustafa Furkan

Mustafa Furkan

Üye
Bir Hayat Var Diyorlar Bir Yok Diyorlar..
Neye İnanacağımızı Şaşırdık..
 
grafikseli 84

grafikseli 84

Üye
of ya bu ne
 
suskun_21

suskun_21

Üye
biz görmeyecez desene.. hem bu dunyayı ne hale getırdik sıra onda :nono:
 

Calaissien

Üye
gitmek imkansız gibi ışık hızı ile giden araç yapıldığında bu aracın tasarımı ev gibi olması lazım ki içinde 41 yılı geçirebilelim hadi 15 yaşlarında yola çıktık gittik diyelim 56 yaşında olacağız oraya vardığımızda Avrupa'da 60 70 civarı hadi 70 yaşında öleceğiz diyelim 14 yıl için 41 yılı feda etmeye değermi bence bu bir hayal bu gezegene gitmek için ışık hızının 100lerce katı hızında bir araç yapılmalıki buda teleport gibi bir şey olur imkansız gibi görünüyor
 
_dumanist_

_dumanist_

Üye
gitmek imkansız gibi ışık hızı ile giden araç yapıldığında bu aracın tasarımı ev gibi olması lazım ki içinde 41 yılı geçirebilelim hadi 15 yaşlarında yola çıktık gittik diyelim 56 yaşında olacağız oraya vardığımızda Avrupa'da 60 70 civarı hadi 70 yaşında öleceğiz diyelim 14 yıl için 41 yılı feda etmeye değermi bence bu bir hayal bu gezegene gitmek için ışık hızının 100lerce katı hızında bir araç yapılmalıki buda teleport gibi bir şey olur imkansız gibi görünüyor
Dur bakalım daha yeni bulundu, bir kaç yıl sonra gidiyoruz diyerek yola çıkan bilim adamlarını görür gibiyim :islik
Dünyayı kirlettiğimiz yetmedi birkaç yüzyıl sonra bunuda kirletiriz... :zzz:
 
mservank

mservank

Üye
Başka gezegen arayacağımıza dünyayı kurtaralım .Bütün uzayı mahvetmeye gerek yok.
 

omayra

Üye
güzel bir konu açmışsın fatih, ellerine sağlık. kim bilir, belki gerçekten hayat vardır orda ve ufolar ordan geliyordur dünyaya.. :)
 
>>impacter<<

>>impacter<<

Üye
bence dünyadan başka yaşanacak daha iyi koşullara sahip bir gezegen daha olabilmesi pek mümkün değil..
 
cllgr

cllgr

Üye
ışık hızına ulaşıldığında zamanın durdugunu duymuşdum.yani yaşlanma olayının olmıyacagını...ama o kadar uzun süren yoculukda oksijen,su,yemek v.b. zaruri ihtiyaçların nasıl karşılanacagı soru işareti.zaten şuanki teknolojiyle o hıza ulaşmak hayal...açıkcası insanoglu daha işin başında,katedilmesi gereken,keşfedilmesi gereken daha çok şeyler oldugu kanaatindeyim...oralara kadar gitmek için gerekli teknolojiye ulaşıldıgını şuanda yaşayan insanların göreceğinide zannetmiyorum...
 
Fatih[Sag0]HiphoP

Fatih[Sag0]HiphoP

Üye
    Konu Sahibi

TOMURCUK

Üye
Allah allah
 
Doğuş Pertez

Doğuş Pertez

Admin
Şaşırtıcı.
 
Quattro

Quattro

Üye
Evet ışık hızına yaklaştıkça zaman yavaşlıyor ve cisim boyu kısalıyor, zaten şimdiki teknolojiyle bir cismi ışık hızına çıkartmak için gereken enerjiyi sağlamak zor çıkartamıyoruz yani kaldıki ışık hızına ulaştık diyelim gidip gelmek sadece 82 sene sürer kısaca şuanki teknolojiyle oraya gitmek hayal..
 
Praetor

Praetor

Emekli Yönetici
:gul:
Arkadaşlar ışık hızına ulaşırsanız siz de ışık olursunuz :)
Zira bir madde o hızda gidemez, çünkü bir kütle o hıza çıkınca enerjiye dönüşür. Partiküllerinize ayrılırsınız, yazık olur! Etmeyin, gitmeyin :)

Kaldı ki ışık hızı zaten sınırdır, ondan yüksek bir hız olamaz! En azında bugün için kabul edilen budur. Aksini keşfeden Einstein'i çürütür.

Ayrıca 41 "ışık" yılı uzakta! Yani şu anda bu yıldızdan gelen gözümüze değen her bir foton(yani onu görmemizi sağlayan ışık ışınları) bu gezegenden tam 41 yıl önce çıkmış!
Yani biz onun 41 yıl önceki halini görüyoruz! Kimbilir şu anda nasıldır...

Ayrıca bir araç yapsak ve ışık hızına yakın bir hızda gitse. Tecrübeli bir savaş uçağı pilotu bile 1 saniyede 100 km hıza(saatte) ulaşsa, hissedeceği basınçla bayılacaktır. Bu nedenle eğer oraya canlı ulaşmak istiyorsak dünyadan hareket ettikten sonra aracımızın ışık hızına ulaşması aylar alacaktır, aynı şekilde durmamız için de hızımızın sürekli azalması gereklidir ve o da aylar alır.

Bu nedenle şimdilik oraya gitmek imkansız görünüyor. Dünyamızın kıymetini bilelim!.. :oke:
 
CEMOKA77

CEMOKA77

Üye
arkadaşın biri bize gelen görüntü 41 yıl önceki görüntü yazmış. yanlış:nono:. 41 ışık yılı olcak . buda milyonlarca yıl demek yani öle bi gezegen çoktan yok olmuştur:ehe. görüntüsü bize anca geliyo. çok bilimsel oldu:sn::kop:
 
Praetor

Praetor

Emekli Yönetici
1 ışık yılı demek ışığın bir yılda katettiği mesafe demektir. Aramızda 41 ışık yılı mesafe olduğuna göre o gezegenden yola çıkan ışık 41 yıl sonra dünyaya ulaşır :oke:
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt