Duyuruyu Kapat

Dünyanın En Yaşlı Insanı Zehiye Nine

 • 24 Aralık 2005
 • 9785 Okunma
 • 13 Cevap

0/5, 0 Oy
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Dünyanın en yaşlı insanı Şanlıurfa'da yaşıyor 121 yaşındaki Zehiye Balşak, yeni nüfus cüzdanına bugün kavuştu. Zehiye nine yeni cüzdanıyla birlikte maliyeye yaşlılık için müracaatta bulundu.
  24 Aralık 2005 09:40

  Şanlıurfa'nın tarihi Harran ilçesine bağlı Soğmatar ören yerlerine yakın bulunan Minare köyünde 1884 yılında doğan ve yaşamını il merkezine bağlı Yenice Mahallesinde sürdüren Zehiye Balşak (121), bugün Şanlıurfa Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü'ne müracaat ederek yeni nüfus cüzdanını aldı.

  Şanlıurfa Nüfus Müdürlüğüne torunu Mehmet Balşak ve yakınları ile gelerek nüfus cüzdanını yenileyen Zehiye nine, Türkçe bilmediği için basın mensuplarını sorularını arapça cevaplandırdı. Kendisine yardımcı olan bir kişinin tercümanlığını yaptığı yaşlı kadın, şimdiye kadar doktora hiç gitmediğini söyledi. Bir kızı 3 oğlu ve 30 torunu olan Zehiye Balşak, eşinin ölüm tarihini hatırlamıyor. Her hangi bir rahatsızlığı bulunmadığını söyleyen Zehiye nine, Osmanlı döneminde savaşa giden akrabalarının bir daha geri gelmediğini hatırlıyor. Atatürk'ün ismini duyduğunu ancak görmediğini belirten yaşlı kadın, sağlığını sadece hayvansal gıdalarla beslenmeye borçlu olduğunu ifade ediyor.

  Şanlıurfa Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü'nden aldığı yeni kimliğiyle Defterdarlık Muhasebe Müdürlüğüne dilekçe ile müracaat eden Zehiye Balşak, kendisine yaşlılık maaşı verilmesini istedi. Maddi durumunun iyi olmadığını belirten Balşak, birlikte geldiği torunuyla birlikte diğer işlemlerini yaptırmak üzere Defterdarlık'tan ayrıldı.
   


  Yazan: Haberci
 2. Entresan
   
 3. evet japonlarıda geçti nine
   
 4. yavvv beeee biz bukadar yaşayabilirmiyiz...
   
 5. Dinç gözüküyor..
   
 6. 120 de çok fazla... Ben 65 yıla dayanamam....
   
 7. maşallah vallaa yaşına göre iyide duruyooo mesela benım anneannem bu kadından daha yaşlı duruyo neyse daha nice 121 yıllara
   
 8. 121 Sene yaşayıp nabacaz
   
 9. allah daha uzun ömür versın
   
 10. allah ömrun bıle hayırlısını versın boş bır ömur olmaktansa dolu dolu hümanıstçe bır yasam dılıyorum herkese
  saygılar.........
  serkan..........................selametle
   
 11. maşallah saglıklıda,o yaşda kimseye muhtaç olmadan kendi işlerini görebilmesi çok iyi.allah herkeze saglıklı,uzun ömürler versin...
   
 12. aslında bizde yaşamaya yaşarızda öncelikle hayatımızdan sigara alkol araba ve aldığımız her türlü ilacı bırakmamız lazım.

  ilaç insanları iyileştirmiyor. sadece iyileştirdiğini zannettiğiniz bir tablo çiziyor.
   
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
18/10/2017 - 15:58