Dünya gidiyor 3G ye, biz hala GSMde

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
denizhanxx

denizhanxx

Üye
    Konu Sahibi
70 ülkede kullanıcılar Üçüncü Kuşak (3G) şebeke sayesinde yeni nesil gelişmiş cep telefonu uygulamalarıyla tanıştı. Türkiye’de ise hâlâ yurtdışındaki başarısız örnekler öne sürülerek lisans ihalesi bile yapılamıyor Dünyada 70 ülkede 158 operatör, hızlı ve görüntülü iletişim olarak bilinen Üçüncü Kuşak (3G) şebekeyi kurarak toplam 187 milyon aboneye hizmet veriyor.

Üstelik Üçüncü Kuşak sayesinde pekçok farklı yeni nesil gelişmiş uygulamayı abonelerine kullandırmaya başlayan telekom operatörleri, yeni abone girişinde de önemli mesafe katetmiş durumda. Hem İkinci Kuşak hem de 3G şebekeye sahip dünyanın önde gelen cep operatörlerinden Japon DoCoMo'nun son üç aydaki yeni abone girişlerine bakıldığında, 3G şebekenin Uzakdoğu'da oldukça popüler olduğunu görmek mümkün. Buna göre DoCoMo son 3 aylık dönemde eski kullandığı şebekede 583 bin 800 abone kaydederken, 3G şebekesine toplam 2 milyon 677 bine yakın abone kaydetmiş durumda. DoCoMo'nun 15 milyon 3G abonesi bulunuyor. 3G konusunda Avrupa da hareketli günler yaşıyor. İngiliz Telekom devi Vodafone, 1.4 milyonu Japonya'da olmak üzere dünyada 3.3 milyon 3G abonesine sahip. Bir diğer GSM devi Orange firmasının ise 1.75 milyon 3G abonesi var. Bu şebeke şu anda, Almanya, İngiltere, İtalya, İsveç, Hırvatistan, Polonya, Yunanistan, Portekiz, Tayvan, İrlanda ve Romanya'nın da aralarında bulunduğu 70 ülkede kullanılıyor. Gündemde yok Türkiye'de ise henüz bu sistemin kurulumu için öncelikli şart olan lisans ihalesi bile gündemde değil. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım geçtiğimiz hafta konuyla ilgili yaptığı açıklamada, yurtdışında yaşanan başarısız örnekler olduğunu hatırlatarak, 3G lisans ihalesinin yakın zamanda gündemde olmadığını açıkladı. Türkiye 2000'li yılların başında bu alanda çoğu pazarda işlerin iyi gitmemesinden dolayı 3G lisans ihalesini, ilerideki bir tarihte yapmak üzere erteleme yolunu seçmişti. 3G'de lisansların dağıtılması süreci Avrupa'da 1999 yılında başlayıp 2002 yılı sonunda tamamlandı. Lisanslar Avrupa'da 108.2 milyar euro bedel ödenerek 62 operatör tarafından satın alınmıştı. Ancak o dönemde dünyada telekom pazarında yaşanan kriz ve 3G'de iş modellerinin tam olarak hayata geçirilememesinden dolayı operatörler işlerine başlayamadı. Fakat bu teknolojinin 2 yıl önce Japonya'da fırtına gibi eserek Uzakdoğu'da yayılmasıyla birlikte iş modelleri oturdu. Bunu gören Avrupalı operatörler de 2004'le birlikte işe başladılar. Şu anda, 70 ülkede 158 operatör bu altyapıdan hizmet veriyor. 3G ile cep telefonundan film izleniyor Üçüncü Kuşak, kullanıcılara geniş bantta yüksek hızda veri iletimi, mobil internet erişimi, müzik ve video programları ve gelişmiş oyunların arasında bulunduğu kapsamlı bir içerikle yeni nesil bir platform oluşturuyor. Sistemi destekleyen yeni nesil telefonlar Nokia, Siemens Mobile, Sony Ericsson ve Motorola gibi pazarın önde gelen oyuncuları tarafından üretilmeye başladı. Kullanıcılar bu telefonlarda yüksek kalitede televizyon ve canlı maç yayını izleyebilecek, sistemde yüklü harita ile gitmek istediği adrese ulaşması için telefon ona yol gösterecek, anlık bilgi servisi alabilecek, internetten müzik parçası veya video film indirebilecek.
 


denizhanxx

denizhanxx

Üye
    Konu Sahibi
:artı:
 

metintekin

Üye
Millet 4G ye gidiyo. Stuff diye bi dergi çıktı onda okudum. Telefona saniyede 1 mb weri indirilebilecekmiş :)
 
NeedLeFLuff

NeedLeFLuff

Üye
Originally posted by metintekin@Nov 5 2005, 11:18 PM
Millet 4G ye gidiyo. Stuff diye bi dergi çıktı onda okudum. Telefona saniyede 1 mb weri indirilebilecekmiş :)
[post=204764]Quoted post[/post]​

ohaaa :supriz:
 
ChaLLenGeR

ChaLLenGeR

Üye
Bu saniyede 1mb veri indirme wap'ta saniyede 1mb veri indiriyo dimi ?
 
ibonline

ibonline

Üye
ahh bi gelse 6630 cular bayram edecek :yahoo:
 

symbianboy

Üye
benim bilgisayar snde 1mb veri indirmiyor :D
 
denizhanxx

denizhanxx

Üye
    Konu Sahibi
aynen öyle arkadaşlar...4g yi bilmem ama 3g'de 3-4 dakikada 5mb boyutunda mp3 indirebiliyomuşuz,,yani bilgisayarlarla aynı.. hatta hala 56k modem kullananlardan fazla :artı:
 
..::MAFIA::..

..::MAFIA::..

Üye
bazı bende 3G sembolü çıkıyo ama ne halta yarıyo kine
 
NeedLeFLuff

NeedLeFLuff

Üye
Originally posted by ChaLLenGeR@Nov 5 2005, 11:23 PM
Bu saniyede 1mb veri indirme wap'ta saniyede 1mb veri indiriyo dimi ?
[post=204775]Quoted post[/post]​

dur kardeş ne yaptın benim adsl bile o kadar hızlı değil :ehe:
 
swedeniz

swedeniz

Üye
vallai ben yurt dışında yaşadığım için 3g kullanıyorum 2-3 saniyede 1 video yu indiriyor ;;)
 
Kin_ittifak

Kin_ittifak

Üye
millet kulllanıyo biz aval aval bakıyoz .. :eksi:
 
Gokhan43

Gokhan43

Üye
Avrupa Birliğine girmemizi bekliyorlar :ehe:
 
van_hoijdonk

van_hoijdonk

Emekli Yönetici
Biz teknolojik açıdan ... dünya ülkesiyiz.. :vur:
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt