Dna & Rna açıklamaları

Sponsorlu Bağlantılar

 • 17 Nisan 2010
 • 421 Okunma
 • 0 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. 17 Nisan 2010 #1
  Sponsorlu Bağlantılar

  Dna & Rna açıklamaları
  DNA

  Çekirdek içindeki DNA ve RNA moleküllerine kısaca nükleit asit denir. Nükleit asitler bir canlının yaşamını sürdürmesi için şart olan moleküllerdir. Çünkü hücre içindeki tüm hayatsal faaliyetler için nükleik asitlere ihtiyaç vardır. Nükleit asitler nükleotitlerden oluşmuştur.????:

  < Resmi açmak için tıklayın >
  Organik bazlar: Adenin(A), Guanin(G), Timin(T), Sitozin(C) ve Urasildir(U).
  Şekerler: Beş karbonlu şekerler olup, Riboz ve Deoksiriboz şekerleridir. Nükleotitler taşıdıkları bazlara göre aşağıdaki gibi isimlendirilirler:

  Guanin taşıyorsa: Guanin nükleotit
  Adenin taşıyorsa: Adenin nükleotit
  Timin taşıyorsa: Timin nükleotit(Sadece DNA&#8217;da bulunur)
  Sitozin taşıyorsa: Sitozin nükleotit
  Urasil taşıyorsa: Urasil nükleotit(Sadece RNA&#8217;da bulunur)

  Nükleotitler taşıdığı şekere göre de isimlendirilebilir. Deoksiriboz şekeri bulunduran nükleotitlere deoksiriboznükleotitler, riboz şekeri taşıyanlarada riboznükleotitleri denir.

  DNA Nedir?
  DNA çekirdekte bulunan ve taşıdığı genler sayesinde hücredeki hayatsal faaliyetleri yönetir. Yapısında Adenin, Guanin, Timin ve Sitozin bulundurur. Yapısında taşıdığı şeker ise Deoksiribozdur. En önemli özelliği kendini kopyalayabilmesidir. Sarmal iki nükleotit dizisinden oluşmuştur. Bu nedenle A=T ve C=G olur. DNA&#8217;nın iki ipliği biribirine hidrojen bağlarla bağlanır. Bir iplikteki Adenin diğer iplikteki Timin ile birleşir. Guanin ise diğer iplikteki Sitozin ile birleşir. A ile T birleşirken 2, C ile G birleşirken 3 hidrojen bağı oluşur.????:

  < Resmi açmak için tıklayın >  RNA Nedir?
  Çekirdek ve sitoplazmada bulunur. DNA&#8217;nın yönetimindeki protein sentezinde önemli görev yapar. Yapısında riboz şekeri ile beraber Adenin
  Urasil, Sitozin ve Guanin bulunur. DNA üzerinden sentezlenir. Sarmal bir nükleotit dizisinden oluşur. Bu nedenle Adenin Urasile ve Guanin Sitozine eşit değildir.

  Elçi RNA(mRNA): Kromozom üzerindeki genlerde 20 değişik amino asidin nasıl dizilerek protein yapılacağını şifreler halinde yazar ve bunları ribozoma götürerek protein yapılmasını sağlar.
  Taşıyıcı RNA(tRNA): Elçi RNA&#8217;daki şifrelere uygun amino asitleri ribozomlara götürür.
  Ribozomal RNA(rRNA): Proteinlerle beraber Ribozomu yapar.
   


  Yazan: kum kзđiśi

  Sponsorlu Bağlantılar
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
20/07/2019 - 16:49