Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Şanghay Expo'daki Türkiye pavyonunu gezdi

 • 31 Ekim 2010
 • 385 Okunma
 • 0 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Çin'de resmi bir ziyaret yapan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, temaslarının dördüncü durağı Şanghay şehrindeki 2010 Dünya Fuarı'ndaki (Expo) Türkiye Pavyonu'nu gezdi. Yetkililerden bilgi alan Davutoğlu ve beraberindeki heyet, özel bir teknikle kaydedilen görüntülerin dairesel bir ekrana yansıtılarak gösterildiği "360 derece İstanbul" filmini, Çatalhöyük planlı şehir maketi, ilk tapınak olarak bilinen Göbekli Tepe, Çinlilerle Türklerin tarihi ilişkilerini gösteren Kültügün Anıtı, 12 hayvanlı takvim, kaftan, milet haritası gibi pavyonda sergilenen eserleri gezdi.
  Davutoğlu ayrıca, ana teması "Daha iyi şehir, daha iyi yaşam" olan Expo'daki Türkiye Pavyonu'nda ki sergileri de gezip, Maraş dondurması yedi. Burada Çinli ocuklarla da yakında ilgilenen Davutoğlu, hatıra fotoğrafı çektirdi. Davutoğlu, Expo'daki Yunanistan, Azerbaycan, Bulgaristan, İspanya, Bosna Hersek, Gürcistan ve Çin pavyonlarını da ziyaret etti.
  Davutoğlu, bu sabah Expo Zirve Forumu'nun açılışına da katıldı. Davutoğlu akşam da Expo'nun kapanış törenine katılacak. Türkiye pavyonu, kiralık pavyonlar arasındaki tema geliştirme kategorisinde de ikincilik ödülü aldı. Şanghay Expo'daki Türkiye pavyonunu yaklaşık 7.5 milyon kişi gezdi.
   


  Yazan: HeiLmasTer®
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
23/01/2019 - 00:46