"Dikey Kayıt" Teknolojili Sabit Diskler Geliyor

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Ozan

Ozan

Admin
    Konu Sahibi
Dikey kayıt teknolojisi, daha küçük alana daha fazla veri sıkıştırılmasını sağlıyor. Pazardaki mevcut sabit diskler veriyi yatay düzlemde depoluyor ve tarıyor. Dikey kayıtta ise, verilerin üstüste dikey olarak sıralanarak, aynı alana daha çok sıkıştırılmaları sağlanıyor. Veriler üstüste sıkıştırıldığından da üç boyutlu bir yükleme mümkün olabiliyor.

Hitachi, dikey kayıt teknolojisi ile üretilen sabit disklerin ilk modellerini bu yılın sonlarında Japonya’da piyasaya sunacak. İlk dikey kayıt modelleri 6.5 santimetrekare’ye (1 inçkare) 130 gigabit ila 150 gigabit oranında veri depolayacak. Yatay kayıt teknolojisinde ise üst limit 120 gigabit civarında.
Dikey kayıt teknolojisine sahip güçlü sabit disklerin raflarda yerini alması ise 2007 yılını bulacak. Hitachi, 6.5 santimetrekare’ye 230 gigabit kaydeden sabit diskleri, 1 terabyte belleğe sahip video kayıt cihazları için tasarlıyor.

Hitachi yetkilileri, dikey kayıt teknolojisindeki gelişmeler sayesinde 5 ila 7 yıl sonra 60GB kapasiteli microdrive’ların raflarda yerini alacağını ifade ediyor. Dikey kayıt teknolojisinin ilk halini 19’uncu yüzyılda Danimarkalı bilim insanı Valdemar Poulsen, sesin manyetik olarak kaydedilmesinde kullanmıştı. Seagate ve Toshiba gibi devler de dikey kayıt teknolojisine büyük yatırım yapıyor.

Kaynak:
 


meskai

Üye
gelişmelerden bizi haberdar ettiğin için saol kardeşim.)
 

Freeonur

Üye
sağol kardeşim haber verdiğin için bende bişey eklemek istiyorum japonya 2007-2008 yılın da piyasaya ilk çıkışı 100Gb olandvd cd lerini piyasaya çıkarcak ikşi ay sonra 200-300 Gb olarak sürecek piyasay ve bunları cd ler içinde yapmayı düşüünüyorlar ilginize duyrulur arkadaşlar
 
hyucek

hyucek

Üye
way bea çok güzel haberler
saol nega
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Benzer Konular

MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt