DC++ Nedir Nasıl Kullanılır?

Sponsorlu Bağlantılar

swedeniz

swedeniz

Üye
    Konu Sahibi
DC++ Nedir Nasıl Kullanılır?
DC++; Emule, Kazaa, Edonkey benzeri dosya, müzik ve film konularında kaynak bulabilieceğiniz bir paylaşım programıdır.
Diğer paylaşım programlarından artı ve eksileri vardır, ancak bu artı ve eksiler daha çok kullanım amaçlarıyla tamamen artı veya eksiye dönüşebilimektedir. Burada kısaca bu kullanım amaçlarına ve kullanımına yönelik açıklamalar bulabileceksiniz.

Öncelikle olayı kendi gözlerinizle görebilmeniz için programı kurulumunda gerekli adımlara bakalım.

programını indiriyorsunuz.


Programı PC nize kurup, çalıştırdıktan sonra "Settings" kısmına girin ve
sırayla Nick(zorunlu), e-mail, description(tanım), connection type(bağlantı tipi) kısımlarını doldurun. Aynı ekranın alt kısmında "active", "pasive","socks" adlı boşluklar var. Siz buradan "active" olanı işaretleyin ve "ip" ve"port" kısımlarını boş bırakın. Eğer kişilere bağlanma konusunda sıkıntı çekiyorsanız "passive" yapabilirsiniz, bu haliyle sadece bağlandığınız hubda aktif olan kullanıcılardan dosya transferi yapabilieceksiniz(kullanıcı adı yanındaki ikon mavi gözükecektir, kırmızı renkli ikonlulara ve önünde biriket olanlara bağlanamayacaksınız).
"Active" kullanımım için


İkinci olarak "download" kısmına tıklayın, ve "Defult download directory" kısmına tamamlanmış dosyalarınızın nereye göndermek istediğinizi, "Unfinished download directory" kısmna inen dosyalarınızın geçici olarak nerede bulunmasını istediğinizi işaretliyorsunuz.
"max. sim. download" kaç kanaldan download yapmayı istediğiniz rakamı, "public hub list url" ye de adresini ekliyorsunuz ki ana ekran sol üst köşedeki "public hubs" ikonuna tıkladığınızda mevcut ve kayıtlı olan hubların durumunu online görebilesinizDevam edip "Sharing" bölümüne tıklıyoruz, burada paylaşacağınız dosyaları ekliyorsunuz. Divxplanet hubunda min paylaşım 10GB olduğundan en az paylaşmanız gereken boyut budur. Uzun zamandır bu programı kullanan biri olarak burada bir tavsiyede bulunmak isterim, mümkünse tüm paylaşımınız hubun genel yapısına uygun olarak divx olursa hem arkadaş bulmakta hem de slot ararken kolaylıklar yaşarsınız. DC++ karakteristik olarak kişisel paylaşım, kişisel ilişkiler, kişisel muabetteler getiriyor. Muhtemelen ve genellikle beklentileriniz doğrultusunda insanlarla iletişim kuracaksınız, örneğin bir film söz konusu olduğunda ses, görüntü ve film kalitesi sizin için önemliyse bunu paylaşımınıza yansıtmaya çalışın, çekeceğiniz filmlerin sahipleri de muhtemelen bu kıriterlere dikkat edecek kişiler olacaktır. Kaliteye önem veren birinin kalitesiz paylaşım sahibi kişilerle pek iletişime geçeceğini sanmıyorum. Bu bir tecrübedir, doğruluğu yanlışlığı, olanın belirlenmesini etkilemez. DC++deki paylaşım mantığı üç aşağı beş yukarı böyledir ve tüm diğer paylaşım programlarından farkı budur. Yukarıda belirttiğim "artı ve eksi" yönlerin tamamıda bunun çevresinde gelişir.
Kısa paylaşım mantığı açıklamasından sonra, kaldığımız yerden "sharing" sekmesinden devam ediyoruz: aşağıda "Upload Slots" kısmına 2 yapabilirsiniz, Divxplanette en az 2 slot açmanız lazım. Aynı anda başka hublara da bağlanmak isterseniz genelde her hub 2 slot ister. Her hub için slot açmanız gerekebilir.
"Settings" altındaki diğer seçenekler kişisel kullanımla ilgili seçeneklerdir. Bu bölümden OK'e tıklatıp çıkıyoruz.


Ana ekran sol üst köşedeki "Public Hubs" kısmına tıklayıp, "Manuel connect address" kısmına "divxplanet.no-ip.com:4111" adrsini ya da "213.238.156.92:4111" IP sini giriyoruz.
Artık huba bağlandınız, Ekranın alt tarafında açtığınız sayfalarla ilgili küçük kulakcıklar göreceksiniz, o kısma sağ tıklayıp favorilerinize ekleyebilir, hub oplarına şifre ve nick inizi ileterek kayıtlı kullanıcı olabilirsiniz.

<++ V:x,M:x,H:x/y/z,S:x[,O:x]> değerleri, kullanıcının

V = kullandığı versiyonu,
M = modunu(a=active, p=passive),
H: x = kayıtlı kullanıcısı olmadığı kaç huba bağlı olduğunu
y = kayıtlı olduğu hub sayısını
z = op olarak kayıtlı olduğu hub sayısını
S = kaç slot açtığını. gösterir

Türkçe arayüz
Türkçe arayüz yamasını indirdikten sonra Settings->Appareance->Language File bölümünde indirdiğiniz xml uzantılı dosyayı gösterirseniz, bir dahaki açılışta dc++ "kısmen" Türkçe olacaktır.
 

pediat

Üye
merbalar siteye yeni kayıt oldum bu programı kullanmak istiyorum ama min dosya paylaşım içi 10 gb diyor benim henüz böyle bir arşivim yok o zaman kullanamazmıyım acaba bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler
 

Benzer Konular

Eren Değerli
Cevap
1
Görüntüleme
325
MAERKEK
Cevap
20
Görüntüleme
830
AIS


Üst Alt