Daha mutlu yaşamak için vazgeçmen gereken 5 şey.

 • 28 Eylül 2012
 • 360 Okunma
 • 3 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Hayattan daha fazlasını isterken, hepimizin otomatik olarak yaptığı şey daha fazlasını yapmaya çalışmaktır. Daha çok kazanmak, daha fazla gezmek, daha mutlu olmak, daha iyi beslenmek, daha çok tüketmek. Yine de bazı zamanlarda önemli olan almak değil vermek ve hatta vazgeçmektir. Hayattan daha fazlasını almak için, hemen şimdi vazgeçebileceğin neler mi var?


  Suçlamaktan vazgeç
  Suçlamak, sorumluluk almamak için kullanılan bir savunma mekanizmasıdır. İşler ters gittiğinde, işte onun yüzünden demek kolay ve rahatlatıcıdır. Fakat uzun vadede son derece yıkıcı bir hale gelir. Hem seni, başarısızlık yada herhangi kötü bir olayda suçu başkalarına atan birisi olarak mimler, hem de karşındakini alçaltır. Suçlama, hem suçlayanın hem de suçlananın kaybettiği bir oyundur. En iyisi bu oyuna hiç başlamamak.


  Yaranmaya çalışmaktan vazgeç
  Başkalarını neyin mutlu ettiğini anlamaya çalışıp öyle davranmaya çalışmak, insanın enerjisini sürekli emer. Kendini olduğu gibi kabul edip, iyisiyle kötüsüyle kendini kucaklamak ise insanın özgüvenini artırır. Seni sürekli yargılayan ve eleştirenlerin aslında senin için çok da önemli olmadığını anlarsın.


  Mağdur hissetmekten vazgeç
  Her kötü şeyin zaten hep seni bulduğu, bahtsız ve şansız olduğuna olan inanç, sorumluluğunu ele alıp istemediğin şeyleri değiştirme gücünü yok eder. Evet, bazen başımıza kötü şeyler gelir, en iyi, en başarılı insanlara da olur, zaten kötü durumda olanlara da. Yaşam eşit davranmayabilir. Ama kendini sürekli bedbaht ve mağdur hissetmek, bu kötü olayları aşıp yola devam etme gücünü elinden alır.


  Kendini alacaklı görmekten vazgeç
  Eğer insanları senin için bir şey yapmaya mecbur gibi görüyorsan, şimdiye kadar çoktan defalarca öğrenmiş olacağın gibi, hiç kimse hiç kimse için bir şeyler yapmaya mecbur değildir. Hele ki yardım ettiğin insanların sana borçlu olduğunu düşünüyorsan, belki yüzüne gülüp senden hoşlanmayan bir çok dostun bile vardır. Zaten sahip olduklarına şükredip, başkalarının desteğini mecburiyet değil hediye olarak görmeye başladığında, hayat sana çok daha fazlasını verecektir.


  Rol yapmaktan vazgeç
  Günümüzde “mükemmel”e olan övgü, güzellik kraliçeleri, baklava karınlı erkekler, arabalar, evler, residanslar ve bunları pompalayan reklamlar tabiki bi hepimizi etkiliyor. Mükemmel görünmeye çalışıp, kusurlarımızı örtüp, her şeyi biliyor gibi davranmaya çalışıyoruz. Ama insanı insan yapanın gücümüzün yanında, duygularımız ve zayıflıklarımız olduğunu çoğu zaman unutuyoruz. Olmadığın birisi gibi görünmene gerek yok, çünkü zaten en mükemmel sen, gerçek sensin.


  Başka vazgeçmek gereken neler olabilir?
   


  Yazan: 1STayTRue35
  tguzel7 ve AnqeLofHate bunu beğendi.
 2. Dünyadan/hayattan beklentilerini yüksek tutmaktan vazgeç.
   
 3. Teşekkürler
   
 4. İşler ters gittiğinde, işte onun yüzünden demek kolay.. onun yüzünden ama ama :(
   
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
19/02/2019 - 08:22