CyanogenMod 10 ile Güncellemeler Kullanıcılara OTA Yoluyla Ulaşacak ! Sevindim :)

 • 2 Ekim 2012
 • 935 Okunma
 • 18 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. CyanogenMod, Android ve Linux çekirdeğini alıp bunlar üzerinde çeşitli geliştirmeler yaparak telefonun işletim sisteminde daha fazla özgürlük sunan bir grubun oluşturduğu yazılım çeşididir. Bugüne kadar dünya üzerinde milyonlarca insan bu grubun oluşturduğu romları kullanarak sunulan özgürlüklerden faydalanmıştır.

  Kullanıcılara sunulan bu yazılım desteği çeşitli yetkilerin aşılmasıyla telefonlara yüklenebilmektedir. Alfa, Beta ve son olarak kararlı sürümler şeklinde sunulan romlar uzun ve yorucu çalışmalar sonunda hazırlanıyor. Özellikle kararlı sürüm ve sonrasında eklenen yeni geliştirme çalışmaları sebebiyle sık sık güncellemeler karşımıza çıkmaktadır. Kullanıcılar her defasında sunulan yeni romu baştan kurmak zorunda kalıyordu. Bu durum telefonda tüm verilerin silinmesine sebep olurken yedeği alınan uygulamaların yüklenmesi uzun süre almaktaydı.
  Bildiğiniz gibi Android sisteminde güncellemeler OTA yoluyla ya da telefonumuzun bilgisayara bağlanması sonucu bazı aracı programların yardımıyla yapılır. Ancak en çok kullanılan yöntem OTA yolu ile güncellemedir. OTA (Over-the-air); yazılımın, direk cihaz içine herhangi ek bir program ya da araç gereksinimi duymadan yüklenmesidir. Resmi güncellemelerin büyük bölümü bizlere bu şekilde ulaşır.
  Eğer akıllı telefonunuzda geliştiricilerin hazırladığı özel bir rom yüklü durumda ise maalesef OTA yolu ile güncelleme yapmak imkansız bir durumdur. Sadece çok az geliştiricinin hazırladığı özel romlarda OTA güncellemesi olanağı mevcut durumda. Özel romlara sürekli olarak küçük çapta yapılan yenilikler sebebiyle kullanıcılar her defasında bu romu tekrar yüklemek zorunda kalıyordu. Bu alanda en çok rom hazırlayan grup olan CyanogenMod ekibi bundan sonra sunduğu güncellemeleri kullanıcılara OTA yoluyla sunacak. Kullanıcı, Ayarlar – Telefon Hakkında – CM Uptader bölümünden kendisine sunulan güncellemeleri istediği an kontrol edebilecek.

  < Resmi açmak için tıklayın >
  < Resmi açmak için tıklayın >

  Sunulan bu hizmet şu aşamada sadece Android 4.1 Jelly Bean tabanlı CyanogenMod 10 romları için geçerli olacak. Android dünyasında oluşturulan özgür platformun sunduğu bu hizmetlerin kullanıcılara zahmetsiz ve oldukça kolay bir şekilde sunulacak olması gerçekten kayda değer bir gelişme. Ekip, oluşturulan yeni sistemin tam olarak ne zaman hazır olacağı noktasında bilgi vermedi.

  Kaynak :
  androidos.in
   


  Yazan: avcitalip
 2. cm10 galaxy w ye gelecek deme
   
 3. Bize offical gelmez galiba unoffical geldi zaten bu yüzden konuyu okumadım :D ama teşekkürler emeğe saygı :)
   
 4. sağol


  - - - Eklendi - - -

  gelir canım niye gelmesin ki ? Cyanogen Mod samsung mu ? :) Cyanogen mod en kaliteli Custom romdur bir şekilde illaki gelir :evet:
   
 5. firmalara kalsak hapi yuttuk.yasasin custom romlar ;)
   
 6. aynen :) ama işte o sorun iphone'da yok gerektiği zaman güncelleme geliyor :evet:
   
 7. bekliyorum :eller:
   
 8. gelsin bakalim:eller:
  insallah stabil olur ve calismayan bir ozelligi olmaz:)
   
 9. inşallah :eller:
   
 10. şirketler kaynak kodlarını saklı tuttukça (driverlardan bahsediyorum) maalesef olur :)
   
 11. bakicaz artik:)
   
 12. Nereden takibi yapilacak burada paylasilacakmi garantiyi bozuyor mu resmibir guncelleme gibi anlatilmis :) belki bozmaz diye dusunuyorum
  Tesekkurler
   
 13. garanti bozulur çünkü bu yazılımın samsungla en ufak bir ilişkisi yok :oke: ama bence orijinal romlardan çok çok daha hızlı ve şarj süresi falan çok daha fazla eğer cihazınızın size yetmediğini düşünüyorsanız kesinlikle yüklemelisiniz ama sanırım s2 kullanıyorsunuz o cihaz için içindeki orijinal rom bence şuanlık yeterli :oke:
   
 14. asıl s2 için gerekli ve de güzel oluyor tavsiye ederim
   
 15. güzelde,s2'nin kendi romunu ben görsel açıdan daha çok seviyorum hem o yüzden hemde kendi romundaki performans yettiğinden şuanda gerek olmadığını düşünüyorum s2 nin açamadığı oyun mu var ?
   
 16. Galaxy w için cm10 romu forumumuzda yayınlandı.Tabiki unoffical ve tam stabil değil.S2 ve hatta S3 için cm10 bence oldukça gerekli çünkü cm10 ile samsungun orjinal yazılımı karşılaştırıldığında stock romlar çok yavaş ve performansı düşük kalıyor.Evet yüksek donanımdan dolayı her oyunu üst seviye grafiklerde oynatabiliyor ama cm10 un verdiği akıcılığı hissettiremiyor.
   
 17. orası öyle ama görsellik bakımından bence orijinal rom daha iyi,ve samsung apps'i falan custom romda yükleyemiyorsun onlar sıkıntı :(
   
 18. Ben yükleyebiliyorum. zip. olarak mod vardır bir araştır derim :)
   
 19. ya aslında çok önemli değil ama mağazadaki bazı programlar lisanslı bedava olduğu için istiyorum :evet:
   
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
24/01/2019 - 01:28