Crucial BX500 240gb Ssd 2 Sene Sonunda Çalışıyor Mu?

Sponsorlu Bağlantılar

Symbianist

Symbianist

Üye
SSD ihtiyacı hasıl oldu. Buralarda geziniyorum. Sağolsun @sinan yüksel bey yönlendirdi konuya.

Gigabyte kullanan hiç yok demek ki etrafta bir yorum alamadım. Sadece satış yapan sitelerdeki alıcı yorumlardan ibaret bilgilerim.

• Beğen
Tepkiler: PALA. ve MAERKEK

MAERKEK

MAERKEK

Moderator
    Konu Sahibi
SSD ihtiyacı hasıl oldu. Buralarda geziniyorum. Sağolsun @sinan yüksel bey yönlendirdi konuya.

Gigabyte kullanan hiç yok demek ki etrafta bir yorum alamadım. Sadece satış yapan sitelerdeki alıcı yorumlardan ibaret bilgilerim.
Halrn kullanıyorum. Dediğim gibi sürekli büyük dosya yazarken ısınıyor ama yaz sıcağında sabit kalmıştı sıcaklıkğı 64 °C idi sanırsam

• Beğen
Tepkiler: PALA. ve Symbianist
Symbianist

Symbianist

Üye
Halrn kullanıyorum. Dediğim gibi sürekli büyük dosya yazarken ısınıyor ama yaz sıcağında sabit kalmıştı sıcaklıkğı 64 °C idi sanırsam

Gigabyte siparişi verdim hocam. Bakalım gelsin sonucu paylaşırım.

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK ve PALA.
PALA.

PALA.

Üye
Gigabyte siparişi verdim hocam. Bakalım gelsin sonucu paylaşırım.
Hayırlı olsun, güle güle kullanın :cool
İşinizi görecektir, birkaç hafta kullandıktan sonra onun da incelemesinide bekleriz :pc:

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK ve Symbianist
Symbianist

Symbianist

Üye
  • Beğen
  • Cool
DeV/AsA

DeV/AsA

Üye
Crucial marka olarak tartışılmaz kaliteye sahiptir, sektöründe büyük bir paya sahip olan ram ve depolama yongalarını bir başka dev micron ( ) üretir.Hatta Crucial, Micron'un en büyük markası da denebilir.

• Beğen
PALA.

PALA.

Üye
Crucial marka olarak tartışılmaz kaliteye sahiptir, sektöründe büyük bir paya sahip olan ram ve depolama yongalarını bir başka dev micron ( ) üretir.Hatta Crucial, Micron'un en büyük markası da denebilir.
Şuan piyasadaki ekonomik ssd lere bakıldığında F/P oranı en yüksek olan yine crucial 550-500 mb/sn oldukça iyi bir hız. Merdiven altı olanlar 20-30 lira daha ucuz olabiliyor. Malesef bu ekonomik sınıfın yoğun yazmada ısınma gibi bir sıkıntısı olsada 240 gb bir diske sürekli 10 gb üzeri veri yazmak pek olan durum değil ve asıl amaç genel sistemi hızlandırmak olunca herşeyin pahalı olduğu günümüzde 250 lira civarına yapılabilecek en iyi yükseltme.
Elde olan eski ama temiz olan cihazlar aslında belli amaçlar doğrultusunda bu şekilde kullanılabilir. Yarın bu diski söküp başka cihaza da takıp kullanmak mümkün yani para çöpe gitme gibi bir durumu da yok.
Yakında depolama içinde uygun fiyatlı ürünler yaygınlaşacaktır örneğin samsung qvo serisi.

• Beğen
Tepkiler: DeV/AsA, Symbianist ve MAERKEK
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
    Konu Sahibi
2 sene sonra test yapacağım beklemede kalın...

• Kahkaha
  • Beğen
Tepkiler: PALA. ve gonyalı
PALA.

PALA.

Üye
Bu arada bu ssd için firmware güncellemesi felan çıktı mı ?
Eğer çıktıysa iyice araştırmadan güncellemeyin, malum artık planlı eskitme yapılabiliyor ve geri dönüş pek mümkün olmuyor.

Sağlık durumunu ve toplam yazma değerlerinide paylaşırsanız iyi olur.

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
    Konu Sahibi
Ekli resimleri görüntülemek için kayıt olmalısınız

Solda 2022 (mobilden girenler için en üst sol değer 283.05 olan) Sağda 2020 yeni aldığımda ölçülen değerler

Sağlık %89 veriyor.

2 sene sonunda öyle aman aman perfonmans kaybı yok . Dosya erişiminde yarıya yarıya kayıp var .

İlk 2020 'de test ettiğimde windows kurulu bile değilmiş. Taktığım gibi test etmişim. 2 senede 13.06 TB dosya yazılmış

Ekli dosyalar

• Beğen
Tepkiler: PALA.
DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
2 Yılda %11 Ciddi Değer Bence. Benim 850 Proda 10 13 TB Arası Yazdı %98 Mı Ne

• Beğen
Tepkiler: PALA. ve MAERKEK
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
    Konu Sahibi
Ha eklemeyi unutmuşum . Bir kere tamamen çöktü. Kullanılamaz hale geldi. Başka pc'ye takıp kendi yazılımıyla kurtarmıştım. O zamanlar 250 watt psu kullanıyordum . Güçle alakalı büyük ir kayıp olduğu için olmuş olabilir diyorum
850 Pro kullanıyorsun . Samsung'un bellek konusunda üstüne tanımam.

• Beğen
Tepkiler: DarkredBlue61 ve PALA.
PALA.

PALA.

Üye
Sağlık %89 veriyor.
2 sene sonunda öyle aman aman perfonmans kaybı yok . Dosya erişiminde yarıya yarıya kayıp var .
İlk 2020 'de test ettiğimde windows kurulu bile değilmiş. Taktığım gibi test etmişim. 2 senede 13.06 TB dosya yazılmış
Güçle alakalı büyük bir kayıp olduğu için olmuş olabilir diyorum
Öncelikle bu ömür ölçen yazılımların genel bilgi verdiğini tekrar hatırlatayım, bu ömür meselesine çok takılmayın, fabrika verilerinin kat kat fazlasına ulaşıp %0 ömür gösterdiği halde normale yakın performansla çalışan ssdler var, bu şekilde 10 yıl daha götürebilir diye düşünüyorum.
Hatırladığım kadarıyla hızlı başlatma gibi opsiyonları kullanmadığınızı söylemiştiniz, buna rağmen 2 yılda 13.06 TB oldukça yüksek bir değerdir. Eğer hesaplarsanız, diskinize yaklaşık olarak günde 18 GB veri yazılmış, yani epey yüklenmişsiniz diskinize...
Diğer taraftan bir tür çökmeden bahsettiniz, SSD ler her ne kadar elektrik kesintilerine HDD lerden çok daha dayanıklı olsalarda, elektrik kesintisi disk ömrünü yazma işleminden daha fazla kısalttığı durumlarda var, yani çökmeler sonucu ani elektrik kesintileride ömrünü kısaltır.

Ahmet bey yanılmıyorsam 2 yıldan daha uzun zamanda 10-13TB yazmadınız, diskinize öyle tahmin ediyorum. Bende 840 Evo var, epey kullanmadım 8 yılda 8 küsür TB yazmışım, bende de %98 diyor ama burada kontrolcünün ömrünün ne kadar olduğunu bilemiyoruz, yani o yazılımlara çok güvenmeyin.
O dönem 2014 yıllarında SSD lerin sağlamlığı çok tartışılıyordu, bu sebeple Samsung malzemeden çalmadı, PRO serisi SSD de MLC yongası kullandı, bugüne gelirsek artık Samsun artık fiyatı rekabetini sağlamak için PRO serisi SSD lerde de TLC yonga türüne geçmeye başladığı duydum, bundan sonra samsung SSD alınacaksa PRO serisi almak daha makbuldür, ekonomik modellerinde mesela QVO gibi modellerde kalite biraz daha düşük, ancak Qvo seriside alınabilir mesela Depolama için alınır, sistem diski içinde Evo yerine Pro serisi tercih edilebilir.

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK ve Fatih BaKeR
DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Öncelikle bu ömür ölçen yazılımların genel bilgi verdiğini tekrar hatırlatayım, bu ömür meselesine çok takılmayın, fabrika verilerinin kat kat fazlasına ulaşıp %0 ömür gösterdiği halde normale yakın performansla çalışan ssdler var, bu şekilde 10 yıl daha götürebilir diye düşünüyorum.
Hatırladığım kadarıyla hızlı başlatma gibi opsiyonları kullanmadığınızı söylemiştiniz, buna rağmen 2 yılda 13.06 TB oldukça yüksek bir değerdir. Eğer hesaplarsanız, diskinize yaklaşık olarak günde 18 GB veri yazılmış, yani epey yüklenmişsiniz diskinize...
Diğer taraftan bir tür çökmeden bahsettiniz, SSD ler her ne kadar elektrik kesintilerine HDD lerden çok daha dayanıklı olsalarda, elektrik kesintisi disk ömrünü yazma işleminden daha fazla kısalttığı durumlarda var, yani çökmeler sonucu ani elektrik kesintileride ömrünü kısaltır.

Ahmet bey yanılmıyorsam 2 yıldan daha uzun zamanda 10-13TB yazmadınız, diskinize öyle tahmin ediyorum. Bende 840 Evo var, epey kullanmadım 8 yılda 8 küsür TB yazmışım, bende de %98 diyor ama burada kontrolcünün ömrünün ne kadar olduğunu bilemiyoruz, yani o yazılımlara çok güvenmeyin.

O dönem 2014 yıllarında SSD lerin sağlamlığı çok tartışılıyordu, bu sebeple Samsung malzemeden çalmadı, PRO serisi SSD de MLC yongası kullandı, bugüne gelirsek artık Samsun artık fiyatı rekabetini sağlamak için PRO serisi SSD lerde de TLC yonga türüne geçmeye başladığı duydum, bundan sonra samsung SSD alınacaksa PRO serisi almak daha makbuldür, ekonomik modellerinde mesela QVO gibi modellerde kalite biraz daha düşük, ancak Qvo seriside alınabilir mesela Depolama için alınır, sistem diski içinde Evo yerine Pro serisi tercih edilebilir.
Aslında Yavaş Biçimlendirilse Ömrü Artar Belkide Denemek Gerek. Bazen Diskleri Yavaş Şekilde Biçimlendirince Ömürlerinde Artma Oluyor Bad Sectör vsyi Kapatıyor

Mesaj birleştirildi:

Ha eklemeyi unutmuşum . Bir kere tamamen çöktü. Kullanılamaz hale geldi. Başka pc'ye takıp kendi yazılımıyla kurtarmıştım. O zamanlar 250 watt psu kullanıyordum . Güçle alakalı büyük ir kayıp olduğu için olmuş olabilir diyorum
Kanka Maddiyati Zorlayıp Kesinlikle Almak Gerek Bence. İnan 2 Kat Performans Farkı Var ve Bunu Sata 2 De Alıyorum Gerisini Sen Düşün

A Data Aldım Elimde Patladı :D Ama Halen Daha LAptopta Kullanıyorum Ayrı
Allahtan HDD İle Arasında Fark Var Yine :D
Medyaları görüntülemek için kayıt olmalısınız

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: MAERKEK, Fatih BaKeR ve PALA.
PALA.

PALA.

Üye
Bunu Sata 2 De Alıyorum Gerisini Sen Düşün
Bak şimdi sen hem Pro serisi kullanıyorsun, hem de sata II yani yarı hızda yazdırıyorsun, bellek ömrünün uzun olması normal.
Bu arada birkaç yılda bir secure erase yapmak lazım, ben yapalı epey oldu, zamanı geldi yapmanın, fırsat bulursam İnşAllah yapacam.
Harici bir öneri sürekli format yerine, diski yedekleyip, ihtiyaç halinde geri yükleme yapmakta disk ömrünü az da olsa uzatıyor.

• Beğen
DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Bak şimdi sen hem Pro serisi kullanıyorsun, hem de sata II yani yarı hızda yazdırıyorsun, bellek ömrünün uzun olması normal.
Bu arada birkaç yılda bir secure erase yapmak lazım, ben yapalı epey oldu, zamanı geldi yapmanın, fırsat bulursam İnşAllah yapacam.
Harici bir öneri sürekli format yerine, diski yedekleyip, ihtiyaç halinde geri yükleme yapmakta disk ömrünü az da olsa uzatıyor.
Aynı Sistemde Sandisk Kullandım %80 lerdemıydı NEydi Ama. Ömrü Düşen Cihazlarda Yavaş Biçimlendirmek Ciddi Manada Fark Yaratabiliyor Muhakkak Denenmeli

• Beğen
DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Yavaş biçimlendirme ne ?
Bilgisayarıma Sağ Tıklayıp Bİçimlendir Diyorsunya. Orada Aşada Hizli Biçimlendirin Çekini Kaldır.Sonrada Biçimlendir Dediğin Zaman Yavaş Yavaş Uzun Süreli Biçimlendirme Sonrası Sağlığı Artıyor Yani

• Beğen

Üst Alt