Crucial BX500 240gb Ssd 2 Sene Sonunda Çalışıyor Mu?

Sponsorlu Bağlantılar

MAERKEK

MAERKEK

Moderator
    Konu Sahibi
Crucial BX500 240gb Ssd 2 Sene Sonunda Çalışıyor Mu?
Merhaba arkadaşlar , birkaç aydır ssd alma fikrim aklımda hep dolaşıyordu. En son @sinan yüksel 'in önerisiyle Crucial Bx-500 240 gb ssd aldım.
Ekli resimleri görüntülemek için kayıt olmalısınız

Teknik detaylarına geçmeden önce eski , kendine ssd için özel bir yeri olmayan kasada nereye taktığımıza bakalım. Zira sıcaklık değerinin doğru anlaşılması için gerekli.

SSD'yi harddiskten uzak ısınmanın daha az olduğu DVD sürücüsün altına taktım. Kasa içerisinde yukarıdan aşağıya doğru DVD - SSD - Kart okuyucu - HDD - Ekran kartı
bulunuyor. Ekran kartı ve işlemci fanı dışında sadece 1 adet egzoz fanı mevcut. Sol kapak delikli yapıda .

2,5 inç'lik avuç içi büyüklüğünde olan bu ssd SATA 3.0 arayüzünden 540 mb okuma 500 mb yazma hızına ulaşabiliyor.
Eski altyapıya sahip bilgisayarımda mecburen SATA 2.0 ile kullanıyorum.
SATA 2.0 arayüzünden 285 mb okuma 265 mb yazma hızına ulaşabiliyor.

Bu testi SSD' yi ilk taktığım zaman yaptım. 1 ay sonra yeniden test yapmayı düşünüyorum.

Gelelim Isınma Durumuna

Yukarıda kasa içerinde yerleşiminden bahsettim.
Crucial Bx-500 Ssd boşta iken 35 derecede çalışıyor.

CrystalDisk mark 6.02 programını kullanarak 2 kez 500mb ' ta tüm yazma ve okuma testleri yaptığımda değerler:

Sıcaklık 45 derece 283 mb okuma 257 mb yazma oluyor. Sıcaklık olarak en fazla 55 dereceyi göreceğini tahmin ediyorum.

Kullanıcı Yorumu
İlk ssd deneyimimi Crucial BX-500 ile yapmış oldum. Açılış ve kapanış sürelerinin kısalmasından ziyade dikkatimi bir uygulama açmak istediğimde anlık olarak tepki alabiliyorum. Örneğin internet tarayıcısı açmak istediğimde Harddisk 5 sn düşünür sonra açmak için harekete geçerdi. SSD ise anında tepki veriyor gecikme süresi oldukça az. SSD sıcaklık değerleriyse ise gayet tatmin edici seviyelerde benim için. SATA 2.0 ile kullandığımdan dolayı SSD %100 kapasite ile çalışmadığından olsa gerek. Diğer ssd'lerle karşılaştırmayı sizlere bırakıyorum. Fiyatıysa 300 lira.

Ekli dosyalar

• Beğen
  • Cool
Tepkiler: gonyalı, DeV/AsA, M.F.E ve 4 diğerleri

PALA.

PALA.

Üye
Değerleriniz sata2 için oldukça iyi, disk şuan yeni yani ilk çevrimden sonra az bir miktar değerlerde düşüş yaşanabilir ama bunun kullanıcı deneyimine yansımadığını belirtmek isterim. Isınma testindeki crystal benchmark sürümü önceki sürümden daha eski, önceki sürümler daha çok sıkıştırma yapıyor muhtemelen değerler o yüzden biraz düştü, zaten fazla benchmark yapmamak lazım... Sata 3 de olsa ısı pek fark edeceğini sanmıyorum.
SSD nin yeri oldukça iyi olmuş, ısıyı güzel yayar oradan. Hayırlı olsun :cool

• Beğen
Tepkiler: DeV/AsA ve MAERKEK
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
    Konu Sahibi
%100 uzun kullanımda 64 C° gördü. Üstüne çıkmadı.

• Düşünceli
Tepkiler: PALA.
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
    Konu Sahibi
  • Beğen
Tepkiler: PALA.
PALA.

PALA.

Üye
Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: MAERKEK
DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
64 Derece Mi Çok Isınmış Benim A Datayıda Geçmişsin :D

• Beğen
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
    Konu Sahibi
64 Derece Mi Çok Isınmış Benim A Datayıda Geçmişsin :D
10-15 dakika tam yükte kullandı. Sömürdü resmen. Sonra durumu fark ettim kasayı masa içerisinden çıkardım . Kapaklarını açtım 60'a indi.
@sinan yüksel yavaşlama olduysa da haberim yok

• Beğen
Tepkiler: DarkredBlue61 ve PALA.
DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Keşke Hiç Almasaydın Zamanında Bu Sıcaklık Ciddi

• Beğen
PALA.

PALA.

Üye
Keşke Hiç Almasaydın Zamanında Bu Sıcaklık Ciddi
O zaman parayı sayıp, samsung dan başka ssd almayacan ama o bile zorlarsan sıcak havalarda 50 dereceyi geçiyor. Bu SSD nin ısınma sorunu olsada kolay kolay yavaşlamıyor, alanlar ısındığını bilerek alıyor zaten ama ısıdan dolayı arıza henüz duymadım. Çok ısınırsa zaten kendisini korumaya alır...
@MAERKEK kutudan çıkan kılavuzda max. çalışma sıcaklığı ne yazıyordu ?

Zaten bu modelin amacı windowsu hızlandırmak. Öyle 10-20 gb dosyaları sürekli kopyala yapıştır yapmak için PRO serisi alınmalıdır, fiyat 2-3 kat artar.

@DarkredBlue61
250 gb olan modelleri kıyas ettiğimizde sırf gereksiz bir yazdırma polemiğine 2-3 kat para yatırdığını anlarsın... Tabi sen doların ucuz olduğu zaman almışsın, gel bugün samsung pro al bakalım, fiyatlardan haberşn var mı ? Doğru söyle zamanında samsung proyu kaça aldın ?

Crucial 268 lira

Samsung evo 413 lira

Samsung pro 750 lira

Bu fiyatların hepsi taban fiyat gördüğün gibi 240-250gb olan ssdler arasında 3 kat fark var.
Okuma - yazma değerleri arasında fazla fark yok iken gidipde 500 lira fazladan para vermek, ev kullanıcısının hiçbir işine yaramaz.

Son düzenleme:
DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
O zaman parayı sayıp, samsung dan başka ssd almayacan ama o bile zorlarsan sıcak havalarda 50 dereceyi geçiyor. Bu SSD nin ısınma sorunu olsada kolay kolay yavaşlamıyor, alanlar ısındığını bilerek alıyor zaten ama ısıdan dolayı arıza henüz duymadım. Çok ısınırsa zaten kendisini korumaya alır...
@MAERKEK kutudan çıkan kılavuzda max. çalışma sıcaklığı ne yazıyordu ?

Zaten bu modelin amacı windowsu hızlandırmak. Öyle 10-20 gb dosyaları sürekli kopyala yapıştır yapmak için PRO serisi alınmalıdır, fiyat 2-3 kat artar.

@DarkredBlue61
250 gb olan modelleri kıyas ettiğimizde sırf gereksiz bir yazdırma polemiğine 2-3 kat para yatırdığını anlarsın... Tabi sen doların ucuz olduğu zaman almışsın, gel bugün samsung pro al bakalım, fiyatlardan haberşn var mı ? Doğru söyle zamanında samsung proyu kaça aldın ?

Crucial 268 lira

Samsung evo 413 lira

Samsung pro 750 lira

Bu fiyatların hepsi taban fiyat gördüğün gibi 240-250gb olan ssdler arasında 3 kat fark var.
Okuma - yazma değerleri arasında fazla fark yok iken gidipde 500 lira fazladan para vermek, ev kullanıcısının hiçbir işine yaramaz.
Bu Senenin Başlarında 160 Tlye 240 Gb A Data Almıştım.O 55 Derecelere Çıkıyor Zorlayınca.
Kingtons SDD Now 60 GB Kullanıyordum Samsunga Geçtim Ama Aralarında Sata 2 de Kullanmama Rağmen Uçurum Vardı Resmen.2 katı Hızlı Samsung.

Kintons 60 GB yi 150 Tl Cıvarı Mıydı Neydi Vatandan Almiştim Sanırım Dahada Eski Samsungdan Ama Halen Daha Kullanıyorum.Bazen Normal HDD Performansı Almıyorum Değil :D
Sonra Samsung Pro
Sonrada A Datayı Aldım Onu Laptopa Taktım Şimdi Performans Konusunda Kıyaslayamam Başka Platformda Çünkü.Ha Birde Benim ki 128 GB Çok Gelmemişti Tr ye Az Sayıdaydı Almiştim vede En Ucuz Fiyat Buydu.İnan Bana 2 Katı Fiyat Farkı Olsa Bile Alınır Samsung Ciddi Performans Farkı Var Çünkü.Hem Isınma vs Yok Hemde 150 TB Yazma veya 10 Yıl Garantisi Var.

Mesaj birleştirildi:

Kaç sefer %100 kullanıma çıkacak. Böyle kurulumlar hariç. Havalar soğusun ısınmaz bile
Geçen Laptopta Kopyalama Yapıp Diğer Yandan Film İzliyordum SSD 55 Derecelerde Geziyordu.Altında Soğutucuda Vardı.

• Beğen
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
    Konu Sahibi
Bu Senenin Başlarında 160 Tlye 240 Gb A Data Almıştım.O 55 Derecelere Çıkıyor Zorlayınca.
Kingtons SDD Now 60 GB Kullanıyordum Samsunga Geçtim Ama Aralarında Sata 2 de Kullanmama Rağmen Uçurum Vardı Resmen.2 katı Hızlı Samsung.

Kintons 60 GB yi 150 Tl Cıvarı Mıydı Neydi Vatandan Almiştim Sanırım Dahada Eski Samsungdan Ama Halen Daha Kullanıyorum.Bazen Normal HDD Performansı Almıyorum Değil :D
Sonra Samsung Pro
Sonrada A Datayı Aldım Onu Laptopa Taktım Şimdi Performans Konusunda Kıyaslayamam Başka Platformda Çünkü.Ha Birde Benim ki 128 GB Çok Gelmemişti Tr ye Az Sayıdaydı Almiştim vede En Ucuz Fiyat Buydu.İnan Bana 2 Katı Fiyat Farkı Olsa Bile Alınır Samsung Ciddi Performans Farkı Var Çünkü.Hem Isınma vs Yok Hemde 150 TB Yazma veya 10 Yıl Garantisi Var.

Mesaj birleştirildi:

Geçen Laptopta Kopyalama Yapıp Diğer Yandan Film İzliyordum SSD 55 Derecelerde Geziyordu.Altında Soğutucuda Vardı.
Laptop diyotsun sen ben ise masaüstü pc diyorum. Sadece egzoz fanı var. Yerleşimi yukarıda paylaştım. Pc masası içerisinde duruyor. Sen laptop altında soğutucu ile 55 derece görüyorsun ben şartlarda 64 görüyorum. Çok zorlamamak lazım.

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Laptop diyotsun sen ben ise masaüstü pc diyorum. Sadece egzoz fanı var. Yerleşimi yukarıda paylaştım. Pc masası içerisinde duruyor. Sen laptop altında soğutucu ile 55 derece görüyorsun ben şartlarda 64 görüyorum. Çok zorlamamak lazım.
Arkadaşım Masaüstünde Kullanıyor Ondada Durum Aynı.Yani Zorlayınca Yine 55 lerde Geziyor.Laptopta Doğrudan Hava Kanalı Yok Soğuması İçin.A Datanın Bazıların Kronikmiş Diye Duydum Ama Bİlmiyorum Çünkü İleriye Doğru Ömürü Ksalacaktır Bayaği

• Beğen
PALA.

PALA.

Üye
@DarkredBlue61 samsung verdiğin paraya elbette değer. Açık konuşmak gerekirse bugün günlük işleri görmek için ekonomik olana yönelirdim.
Çünkü yoğun okuma ve yazma her zaman yapılan bir işlem değil. Sanırım bu kontrolcüden kaynaklı bir ısınma, fan veya bir soğutucu ile aşılabilir.

• Beğen
DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
@DarkredBlue61 samsung verdiğin paraya elbette değer. Açık konuşmak gerekirse bugün günlük işleri görmek için ekonomik olana yönelirdim.
Çünkü yoğun okuma ve yazma her zaman yapılan bir işlem değil. Sanırım bu kontrolcüden kaynaklı bir ısınma, fan veya bir soğutucu ile aşılabilir.
Olabilir Bilemiyorum.Hani Zamanla Olsa Derim ki Güç Kısmında Sorun Var Fazla Akım Çekiyor Diye Isınıyor Ama Daha Bismillah Yeni Cihazlar Böyle Isınıyorsa Eskiyince Napacaklar Allah Bilir :D

• Beğen
PALA.

PALA.

Üye
@MAERKEK bir soğutma fanı ayarlarsan bu sorun çözülür, hani yeri havadar bir yer ama görünen o ki, kasanın ısısından etkileniyor.
Bir fan hatta soğuruculu fan olursa çok serin çalışcaktır.
Mesaj birleştirildi:

Olabilir Bilemiyorum.Hani Zamanla Olsa Derim ki Güç Kısmında Sorun Var Fazla Akım Çekiyor Diye Isınıyor Ama Daha Bismillah Yeni Cihazlar Böyle Isınıyorsa Eskiyince Napacaklar Allah Bilir :D
Fazla akım çekme değil, çok yüklenmekle alakalı, tabi hal böyle olunca akım çeker ama yeni olması durumu değiştirmez...
Hiç bişey olmaz, çok ısınınca disk kademeli olarak daha yavaş yazmaya başlar. Bunların max çalışma sıcaklığı kaçtır bilmiyorum ama 70-80 dereceye kadar gider.

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK ve DarkredBlue61
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
    Konu Sahibi
@MAERKEK bir soğutma fanı ayarlarsan bu sorun çözülür, hani yeri havadar bir yer ama görünen o ki, kasanın ısısından etkileniyor.
Bir fan hatta soğuruculu fan olursa çok serin çalışcaktır.
Mesaj birleştirildi:

Fazla akım çekme değil, çok yüklenmekle alakalı, tabi hal böyle olunca akım çeker ama yeni olması durumu değiştirmez...
Hiç bişey olmaz, çok ısınınca disk kademeli olarak daha yavaş yazmaya başlar. Bunların max çalışma sıcaklığı kaçtır bilmiyorum ama 70-80 dereceye kadar gider.
@sinan yüksel bir ara 12 cm fan alsam kasanın ön kapağının arkasında takma yeri var aslında ama hiç masraf edesim yok.

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
@sinan yüksel bir ara 12 cm fan alsam kasanın ön kapağının arkasında takma yeri var aslında ama hiç masraf edesim yok.
Biizm Arkadaşınkınede Fan Üflüyor Ama KAsa Biraz Küçük Yine Sıcaklığı Aynı.Direk Üstüne Filan Koysan Belki Fayda Eder

• Beğen
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
    Konu Sahibi
Biizm Arkadaşınkınede Fan Üflüyor Ama KAsa Biraz Küçük Yine Sıcaklığı Aynı.Direk Üstüne Filan Koysan Belki Fayda Eder
Kasanın alt kısmında ufak bir açıklık var oradan hava alıyor fan. Başka yere koyamıyorum.

• Beğen
Tepkiler: DarkredBlue61
PALA.

PALA.

Üye
Gittiği yere kadar kullan bakalım... Bu ssd lerin yüzeyi plastik olduğundan ısıyı kolay bertaraf edemiyor.
Ekstra fana gerek yok hava akımının olduğu biryer bile soğumada kolaylık sağlar...
Eğer performansından memnun değilsen garanti talebinde bulunabilirsiniz, hakkınız.

• Beğen

Üst Alt