çölde bir okyanus doğuyor...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Cihandar

Cihandar

Üye
    Konu Sahibi


Bilimadamları Etiopya çöllerinde açılan devasa yarığın bir okyanus oluşumunun ilk adımı olabileceği görüşünde.
Etiopyalı, ABD’li ve Avrupalı araştırmacılar Etiopya’daki Afar çölünün kuzeydoğusunda oluşan coğrafik değişikliğin yeni bir okyanus tabanı oluşumunun ilk işareti olabileceğini açkıladılar. Araştırmacılar 60 kilometre uzunluğundaki ve 4 metre genişliğindeki yarığın 14 Eylül tarihinde bölgede meydana gelen bir deprem sonrasında oluştuğuna dikkat çekerken, okyanus oluşma sürecinin milyonlarca yıl alabileceğini belirtiyorlar.

İngiltere, Fransa, İtalya ve ABD’den gelen bilimadamları Etiopya’nın başkenti Adis Ababa’nın yaklaşık bin kilometre kuzeydoğusundaki bölgede yaptıkları araştırmalar sonunda dünyanın yeniden şekillenmesine şahitlik ediyor olabilecekleri sonucuna vardılar.

Adis Ababa Üniversitesi araştırma görevlisi Dejere Ayalew “Yeni bir okyanus tabanının oluşumunu gördüğümüzü düşünüyoruz. Bilim tarihinde daha önce yaşanmamış bir durum, çünkü bu tip ayrılmaları genelde olduktan çok sonra görürüz. Ama şimdi süreci ilk elden takip ediyoruz” diyor.

Afar’daki bilim ekibinde yer alan ve Londra Royal Holloway Üniveristesi üyesi Cindy Ebinger ise yaşanan süreç hakkındaki görüşlerini “Şu anda uzay temelli teknikler kullanarak tespit etmeye çalıştığımız kırılma bölgelerini ilk kez olarak çıplak gözle görüyoruz. Bu da bize dünyanın değişim sürecinin nasıl çalıştığı konusunda eşsiz ipuçları verecek.” sözleriyle açıklıyor.

ETİOPYA ADA OLACAK
Dünyanın derinliklerinde neler olup bittiğinin anlaşılması için fırsatlar da sunan coğrafik değişimin ne kadar sürede tamamlanıacağı ise şimdilik netlik kazanmış durumda değil. Dejere bölünmenin uzun bir sürecin başlangıç aşaması olduğunu belirterek, bu sürecin sonunda Etiopya’nın doğu kesiminin Afrika kıtasından kopacağını ve açılacak boşluğu deniz suyunun dolduracağını savunuyor. Araştrıma sonuçlarına göre Afar çölü her yıl Afrika kıtasından 20 milimetre kadar uzaklaşıyor.

Adis Ababa Üniversitesi Yer Bilimleri Bölüm Başkanı olan Ayalew Afar çölünde yaşanacak değişimi şu sözlerle anlatıyor: “Afar’ın altındaki yeryüzü kabuğu Kızıl Deniz’in altındakine benziyor. Bu kabuk bir kez oluştumu su da gelecektir,çünkü burası alçak bir alan ve Aden Körfezi ve Kızıl Deniz’den buraya deniz suyunun gelmesi kaçınılmaz olacak”
 
my immortal

my immortal

Üye
İlginçmiş eğer tahminleri doğruysa bilimadamlarının bu insanlar için çok güzel bi haber bu susuzlukta
 
wizard_pislick

wizard_pislick

Üye
ya oradan magma fışkırırsa ya orası dünyanın yanarak kül olmasına yol açarsa ya bütün insanlık yok olursa :I
 
goldonfreeman

goldonfreeman

Üye
ilginc okyanus olursa ıyı olur
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt