Çin malı telefonda sağlık problemini önlemek için uyulması gereken 2 altın kural..

 • 7 Kasım 2010
 • 1834 Okunma
 • 0 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. AA-Cep telefonu satışları tüm dünyada olduğu gibi Türkiye`de de son yıllarda hızla artarken, Telekomünikasyon Kurumunun nisan ayı verilerine göre, Türkiye`de kayıt altındaki cihaz sayısı 91 milyonu geçti. Aynı verilere göre, yılın ilk 3 ayında 4 mily< Resmi açmak için tıklayın >


  AA-Cep telefonu satışları tüm dünyada olduğu gibi Türkiye`de de son yıllarda hızla artarken, Telekomünikasyon Kurumunun nisan ayı verilerine göre, Türkiye`de kayıt altındaki cihaz sayısı 91 milyonu geçti. Aynı verilere göre, yılın ilk 3 ayında 4 milyon 565 bin cep telefonu ithal edilerek sisteme kaydedilirken, 2008`in sonunda kayıtlı cihazların sayısının 110 milyona çıkması bekleniyor. MOBİSAD Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Uğur Çetindağ, hızla büyüyen cep telefonu sektöründe diğer bir çok sektörde olduğu gibi Çin malı ucuz ürünlerin etkisinin görülmeye başlandığını kaydetti.

  Türkiye`ye kaçak yollarla getirilen söz konusu telefonlara, vatandaşların da ilgi gösterdiğini ifade eden Çetindağ, ``IMEI numaraları değiştirilerek kullanıma sokulan bu telefonlar, sunduğu özeliklere göre ucuz olması nedeniyle önemli miktarda satılıyor. Ancak, tüketiciler ucuz ürün almak isterken, beklemedikleri sonuçlarla karşılaşabilirler`` dedi.

  ``SADECE FİYATINA BAKMAYIN``

  Özellikle, karasal TV yayınlarını da izlemeye olanak sağlayan modellerin vatandaşları cezbettiğini vurgulayan Çetindağ, ``Yasadışı yollardan Türkiye`ye getirilen bu telefonlar, devlete vergi zararı verdiği gibi, tüketicilere de sağlık ve ekonomik açıdan zarar verebilir`` uyarısında bulundu.

  Çetindağ, Çin üretimi telefonların, gerekli testler yapılıp, belli kriterleri karşılayarak ithal edilmediğinden, kullanımının sağlık açısından sakınca doğurabileceğini ifade ederken, ``Ucuz olması amacıyla üretilen bu telefonların, kullanım sırasında yaydığı radyasyon miktarının insan sağlığını tehdit eder boyutta olup olmadığı bilinmiyor. Ayrıca, üretildiği malzemelerin kanserojen ya da başka etkileri bulunup bulunmadığı konusunda da bir bilgi yok`` diye konuştu. Söz konusu telefonların garantisinin de bulunmadığını ifade eden Çetindağ, ``Tüketicinin ilk bakışta ucuz satın aldığı bu ürünler kısa süre sonra bozulması halinde, telefonu götüreceği hiç bir servis ya da değişimini sağlayacak bir firma yok. Tüketiciler, beklemedikleri sonuçlarla karşılaşmamak için, sadece fiyatına bakarak Çin malı telefon almamalı`` dedi. Kaynak:HaberX
  Çin malı cep telefonları sağlıksız mı? Kayanak belirtmek yasal zorunluluk

  Yukarıdakiler işin ekonomik boyutu şimdilik bir kenara bırakalım..

  kural 1 telefonunuzu kesinlikle kulaklıkla kullanın
  kullanmazsanız ne mi olur!
  Telefon kulağınıza yapışık kouştuğunuz her saniye 100beyin hücreniz ölüyor (afaki değil gerçek)

  Sorun sadece çinde değil TSE belgeli kayıtlı telefonlarda her saniye 1 beyin hücreniz ölüyor
  yani bu kural her iki telefon cinsi içinde geçerli
  kural 2 telefonunuzu kesinlikle başucunuzda bırakmayın ve şarj etmeyin

  Şarj ederim abi diyorsanız
  2-1
  telefonunuz 4.saatten sonra patlayabilir(bataryanın kalitesizliginden)
  Kaliteli telefonlarda diyotlar ve entegre sistemiyle korumaya alınmış daha hassas kıstaslar vardır..
  2-2
  Başucunuzda bulundugu sürece bağlantı problemi oldugundan surekli şebekeye baglanıp cıktıgından arama yapıyormus etkisi içerecek baska bir bolgede sarj olayını gerçekleştirin her telefon için geçeril fakat kalitesi düşük olduğından risk 90% fazla..


  Bunların ıspatı uzun uzun kulağınızda kullandıgınız konuştuğunuz ve başucunuzda uyuyupda sabah kaltığınızdaki baş ağrısıdır..

  Ucuz, ekonomik yeterliliği olmayanlar için çok iyi ve kullanışlı bir alternatif ikinci telefon olarak kullanıyorum bende fakat saglık huzur ve ağız tadı insan için en önemli şeydir..
  bunları bozmamak için altın kurallara uyun 1 kişi 1 kişidir..

  Bu kurala uyacak olanlar Teşekkür etsin lutfen.. Uymayacak olanların teşekkürünü kabul etmiyorum
  Sevgiler saygılar gençler sağlıklı günler dilerim.. :pro:
   


  Yazan: mustafaatilla
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
18/02/2019 - 19:22