Çeviri Makale: Bir hafta içinde neden Android ve iOS’tan WP’ye geri döndüm

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
bulutsuzgece

bulutsuzgece

Üye
    Konu Sahibi
Çeviri Makale: Bir hafta içinde neden Android ve iOS’tan WP’ye geri döndüm
Bir tüketici olarak beni sadakâtsizlikle suçlayabilirsiniz. Bana göre istediğinizi ya da ihtiyacınız olanı vermediği sürece, bir markaya bağlı olmak için bir sebep ya da gerek yok. Bir tüketici olarak benim sadakâtim ilk ve her şeyden önce kendime ve işime olmuştur.

Öncelikle geçen yıl temmuz ayında Lumia 800 aldım ve Symbian’dan yola çıkıp iOS’a geçtikten sonra, sonunda Windows Phone’a geçtim. Telefonu aldıktan sonra Canlı Karolara aşık oldum. Üstelik sadece güzel oldukları için değil, aynı zamanda sezgisel oldukları için. Artık bir uygulamayı sürekli yeniden açıp, gerekli ekranı görmek için bir sürü işlem yapmama gerek kalmıyordu. Kolayca ekrana pinleyip bilgiye ulaşabiliyordum. Yani tez memnuniyet.

Aile, arkadaşlar, meslektaşlar ve hatta yoldan geçip geçenler bile benim Windows Phone coşkumdan nasiplerini almışlardı. İş ve oyun için ihtiyacım olan her şey vardı. Hatta işletim sisteminin getirdiği hafif kısıtlamaları bile görmezden gelmeye hazırdım.

Ancak zaman geçtikçe bazı can sıkıcı detaylar iyice ağır basmaya başladı. Müzikçalar çok zayıftı, yeni uygulamalar çok az ve seyrek geliyordu, ayrıca Zune da bana resmen Sonicstage’i hatırlatıyordu. Yine de bağlı kalmayı sürdürdüm.

Ve sonra, Microsoft başından beri korktuğum şeyi yaptı. Açıkça benim telefonumun eski olduğunu ilan etti. Duyurulan Windows Phone 8 yalnızca yeni telefonlar içindi. Zaten yavaş olan uygulama akışı, yavaştan iyice sönüğe doğru gitmeye başladı. Bir geliştirici, geleceğin yatırımı WP8 olmuşken, ne diye WP7.5 için ekstra zaman harcasın ki?

Öfkeliydim. Microsoft’un neyi neden yaptığını anlıyordum ancak yine de kendimi kandırılmış hissediyordum. Bir daha asla Windows Phone almayacağıma yemin ettim, hatta neredeyse bunu kanımla yazarak duyuracaktım herkese. Microsoft’un yaptığı bu duyuru, küçük detayların benim gözümde büyük sorunlara dönüşmesine sebep oldu. Son darbe ise, işyerimde çok işime yarayacak bir uygulamanın yalnızca WP8’e çıkması oldu.

Sonunda Lumia 800’den kurtulup kendime Nexus 3 aldım. Alır almaz da pişman oldum. Alışık olduğum sağlam fiziksel yapı ve akışkan arayüzden yoksundu. Kendi kendime dedim ki “Belki canlı karolarım olmayabilir ama hiç değilse widgetları kullanabiliyorum”. Ve kullandım da. Ama resmen her saniyesinden nefret ettim.

Widgetlar çirkindi. Canlı Karolardan Android’in widgetlarına geçmek, zamanda geriye yolculuk etmek gibiydi. Birkaç gün daha şans tanıdıktan sonra bu kadarı yeter dedim. Telefonu iade edip iPhone 5’i denemek zorunda kaldım. İsteksizce, iPhone 5 sipariş ettim. Herkes bana iPhone almadığım için deli demişti, kendi kendime dedim ki “herhalde herkes kafası yemiş olamaz değil mi?

iPhone 5’i açar açmaz dejavu hisssine kapıldım. Aynı Nexus’un beni zamanda geri götürdüğü gibi, iPhone 5 de beni 2010 yılına, iPhone 3G kullandığım zamana götürdü. iOS’un geçen 3 yılda, hiçbir şey yapmamış olmasına öylece şaşıp kaldım. Arayüz eski moda, soğuk ve ölü görünüyordu. Sezgisel Windows Phone işletim sistemini ve canlı karolarımı özlüyordum.

Canlı karoları takıntı haline getirdiğimi düşünebilirsiniz. Ama işim gereği neredeyse 24 saat boyunca güncel bilgi almak zorundayım. Benim için en son analitik bilgi ve gelişmeler hayati önem taşıyor. Bir müşteri ile görüştüğümde ve bilgiye ihtiyacım olduğunda, küçük bir bilgiye ulaşmak için bile ekran ekran gezmek zorunda kalıyordum. Windows Phone’da ise ana ekranıma küçük bir bakış, bana bilmem gereken her şeyi anlatıyordu.

Yani kuyruğumu bacaklarımın arasına alıp iPhone 5’i iade ettim ve Lumia 920’yi beklemeye başladım.

Windows Phone kullanıcıları şunu unutmasınlar, WP mükemmel olmasa da, yine de diğerlerinden iyi. Zune kullanarak bir şey yapmaya çalışırken ekrana sinirlenip bağırmak zorunda hissettiğimde, artık daha kötüsünün de olduğunu biliyorum.

Windows Phone 8’li Lumia 920 her gün binlerce osuruk uygulamasına kavuşmayacak olsa da, yahut Android’in sunduğu müzikçalar özelliklerine sahip olmasa da, diğer yönlerden bunu fazlasıyla telafi ediyor. Ders alınmıştır.

Çeviri ve düzenleme: bulutsuzgece

• Beğen
Tepkiler: Peocawe, OttomaN TigeR, drakoja1 ve 1 kişi daha

ardacumhur

ardacumhur

Üye
Eline,gözüne sağlık abicim :)

Teşekkürler :)

• Beğen
Tepkiler: bulutsuzgece

ozkann

Üye
eline saglık kardeşim güzel bir makale olmus

• Beğen
papakudioflu

papakudioflu

Admin
bu makaleyi bir yerlerde okumuştum ve şöyle dedim kendi kendime;
Özgür bunu bulur cevirir ve yayınlar!!!
Beni haklı çıkardın teşekkürler dostum:alkis

• Beğen
bulutsuzgece

bulutsuzgece

Üye
    Konu Sahibi
bu makaleyi bir yerlerde okumuştum ve şöyle dedim kendi kendime;
Özgür bunu bulur cevirir ve yayınlar!!!
Beni haklı çıkardın teşekkürler dostum:alkis

İşin enteresan yanı; bu ses getiren ingilizce makaleyi hazırlayan, İngiltere'de yaşayan ve bir teknoloji şirketinde pazarlama müdürü olarak çalışan Yasin Aydın adında bir Türk :kıskıs:

• Beğen
Tepkiler: nanotex
papakudioflu

papakudioflu

Admin

İşin enteresan yanı; bu ses getiren ingilizce makaleyi hazırlayan, İngiltere'de yaşayan ve bir teknoloji şirketinde pazarlama müdürü olarak çalışan Yasin Aydın adında bir Türk :kıskıs:

daha da enteresan tarafi ise ben ilk okudugumda yasin aydin'i arap zannettim:kop:

Mazlum Somer

Mazlum Somer

Üye
Ibretlik Bir Hikaye =]
Tesekkurler =]

Mobilator

Mobilator

Emekli Yönetici
Teşekkürler paylaşım için :)
Demek ki renkler ve zevkler gerçekten tartışılmazmış, bende karoları işlevsel bulsamda arayüz çok sade gelmişti, pek beğenmemiştim :)

komando04

komando04

Üye
çeviri için teşekkürler abi resmen adam hikaya hazırlamış

papakudioflu

papakudioflu

Admin
Teşekkürler paylaşım için :)
Demek ki renkler ve zevkler gerçekten tartışılmazmış, bende karoları işlevsel bulsamda arayüz çok sade gelmişti, pek beğenmemiştim :)

evet ilk bakişta degişiklikten dolayi oluşan yabanciligin da etkisiyle hoş gorunmeyebiliyor. Fakat kullandikca size verdigi konfor ve his paha bicilemez:ehe

• Beğen
Tepkiler: elitetr ve Mobilator
serinaga

serinaga

Üye
İşte bu hikaye kapak olsun, teşekkürler ...

BrahimOkumus

BrahimOkumus

Üye
Galaxy S3 ,Iphone 4S ve Lumia 920 arasında kaldım bende..
ama Nokia öncelikliydi benim için.
Nokia yı kararlastırdım ama L820 aldım geri kalan parayla başka seyler yapmak istedim..

blackss

Üye
Lumia 920 almıştım işyerinde arkadaşıma iphone 5 geldi onunla takas ettim 1.5 ay zor dayandım wifi çekmiyor 3 g çekmiyor ekran ufak yalvar yakar lumia 920 yi geri aldım yani lumia 920 fark atıyor diğerlerine
Sent from my RM-821_eu_turkey_244 using Board Express

bulutsuzgece

bulutsuzgece

Üye
    Konu Sahibi
iOS ve Android kullanan arkadaşlar her konuda WP'nin arayüzüyle "kutucuk" diye dalga geçiyorlar ama o kutucuklardaki canlılık ve iletişim Android ve iOS'un cansız arayüzüne baskın geliyor. Bu makaleyi yazan kullanıcının en çok vurguladığı konu bu...

WP'nin ciddi eksikleri ve kısıtlamaları var. Bunu hepimiz kabul etmeliyiz.
Büyük kolaylıkları ve güzellikleri olduğu kadar, kesinlikle halledilmesi gereken sorunları da var.

Ama bunu da sistemin yeni olmasına ve henüz büyüme çağında olmasına bağlamak gerekir diye düşünüyorum.
Eğer sisteme gerekli sabır ve zaman tanınırsa, yıl sonuna doğru çok iyi bir yere geleceği kanaatindeyim.
(Tabi Microsoft ve Nokia ikilisi kullanıcıların isteklerine kulak verip yerine getirir ve eksikleri giderirse)

Bizler erken davrandık, iyi yönlerinin keyfini sürdüğümüz kadar, eksiklerinin de çilesini çekiyoruz.
Ama sonuç olarak her geçen gün WP'yi daha yakından tanıyor, daha iyi öğreniyoruz.

Şimdi WP'li Lumianızı yada HTC'nizi aldığınız ilk günü düşünün.
Arayüz, menüler ve özellikler ne kadar yabancı gelmişti değil mi bize?
Sonra kullandıkça keşfettik, sevdik...
Eksiklerine rağmen bu canlı arayüz bize gerçekten keyif veriyor.
Mağazadan da bu aralar güzel haberler geliyor.
Bence ne olursa olsun, sabırla beklemeye ve bu yarı keyifli yarı stresli dönemi yaşamaya değer ;)

Siz ne dersiniz?

• Beğen
Tepkiler: elitetr
Esendağlı

Esendağlı

Üye
Teşekkürler paylaşım için.wp8 ve lumia lar şahane

dedereis123

dedereis123

Üye
Çeviri için eline gözüne sağlık abi . Güzel bir bir konu çevirisi olmuş
Sent from my RM-821_eu_turkey_343 using Board Express

ka_za

ka_za

Üye
Bana çok mantıklı gelmedi tek özledigi seyler kareler. Androiddede kareleri kullanıp ayni zamanda sisteminde kalitesinden yararlanabilirdi ve bir launcherla kare kutularla. Benim suan yaptığım gibi

papakudioflu

papakudioflu

Admin
sen sadece o goruntuyu elde edebilirsin. Onlar wp'deki gibi canli kare olmazlar. Sana bildirim vermez hatirlatma yapmazlar. Onlar biraz da kisayol gibi durur ana ekraninda.

• Beğen
bulutsuzgece

bulutsuzgece

Üye
    Konu Sahibi
sen sadece o goruntuyu elde edebilirsin. Onlar wp'deki gibi canli kare olmazlar. Sana bildirim vermez hatirlatma yapmazlar. Onlar biraz da kisayol gibi durur ana ekraninda.

Aynen. WP'deki kareleri diğer standart simge, widget ya da kısayollardan ayıran en büyük özelliği canlı oluşu.
Bildirimleri uygulamayı açmaya gerek olmaksızın anında vermeleri ve kişiyi haberdar etmeleri.
Bu yüzden arayüzün kişiyle iletişimi çok iyi.
Tıpkı çeşitli sitelerde kayan yazı şeklinde yer alan haberleri okumak gibi.
Hiçbir uygulamayı açmaya gerek kalmadan ekran sürekli akış ve veri trafiği halinde. :oke:

• Beğen
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt