• Üye Haberleri - İncelemeleri bölümümüzde sadece üyelerin kendi yazdığı haberler ve oluşturduğu incelemelere yer verilmektedir. Haber kaynaklarından veya farklı bir kategoriden, birebir alınan içerikler paylaşılamaz.

Cep Telefonuna Elektriksiz şarj

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Haberci

Haberci

Üye
    Konu Sahibi
Cep Telefonuna Elektriksiz şarj
Fırat Üniversitesi'nde (FÜ) doktora öğrencisi Yavuz Erol, şebeke elektriğine ihtiyaç duymadan cep telefonlarının şarj edilmesini sağlayan bir sistem gerçekleştirdi. İşte işin sırrı:
<div align="center"></div>
Erol, yaptığı yazılı açıklamada Arçelik Firması&#39;nın kuruluşunun 50. yılı nedeniyle ve TÜBİTAK işbirliğiyle iki ayrı kategoride yarışma düzenlediğini belirtti.

Üniversite öğrencilerinin bilimsel araştırma yapmalarını teşvik etmek amacıyla düzenlenen bu yarışmaya &#39;&#39;Yenilikçi Teknoloji&#39;&#39; kategorisinde katıldığını kaydeden Erol, yarışma sonunda ikinci olduğunu belirtti.

Erol, FÜ Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü doktora öğrencisi olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti: &#39;&#39;Projede yaptığım cihaz, manyetik bir mekanizmayla hareket enerjisini elektrik enerjisine dönüştürüyor. Böylece şehir şebekesine ihtiyaç duymadan cep telefonu bataryası şarj ediliyor. Yarışmada FÜ&#39;ni temsil ettiğim ve ikinci olduğum için mutluyum.&#39;&#39;

angelus_34

angelus_34

Üye
way be çok ii hareket enerjisiyle çalışan telefon

amedian

amedian

Üye
helal olsun arkadasa. iste bizim her zaman ileriye gitmemiz için böle üretici olmamız lazm. inşallah bu bayrak dunyanın uzerine dikilen bayrak olacak...

van_hoijdonk

van_hoijdonk

Emekli Yönetici
Kafam karıştı valla..

memocan114

Üye
helal olsun&#33;... aslinda ben böyle birsey yapmayi dusunuyordum ama benden once davrandilar... hehehe

ilyas71

Üye
inşallah yaygınlaşır da herkese ulaşır

DeLmIrA

DeLmIrA

Üye
hareket enerjisiyle şarj ha

ars287duff

Üye
hada öncede böyle birşey vardı çok yeni bir sistem değil fakat blc 5 i tam şarj etmesi için avrasya maratonuna katılıp durmadan hoplamak hıplamak gerekiyor inşallah daha verimli bir hale getirilebilinir.

barabelli

barabelli

Üye
super bırsey ama 2 . olduguna gore cok makbule gecmemıs yanı kısacası devrım yaratmaz

muraoyak

Üye
neler buluyolar ya

futminkan

Üye
helal benimde mezun olduğum üniversiteden böyle birinin çıkamsı demek illa buyuk sehirdeki unıversitelerde cıkmıyor helal vallah

teenwolfx

Üye
güzel fikir kinetik enerjiyi kullanarak şarj yaptırmak çok iyi yahu:bravo:

ekucuk

Üye
Elektronik okuyanlar bilir yeni değil ama bunu telefona takmak istemek bile bizim gibi tembel bir millet için büyük başarı sayılabilir...

Zaten böyle sallayarak çalışan el fenerleri var

Hem bu teknolojiyi Amerika askeri alanda kullanmayı düşünüyor. Teknoloji haberlerinde görmüştüm. Telsiz gibi cihazları sürekli kullanalabilmek için bu teknolojiyi kullanacaklarmış tabiki daha gelişmişini

dark_akhyls

Üye
walla bilim ve tknoloji ne kadar ilerlemiş taktir ediyorum....

hakanlevent

Üye
abi zaman o tel durdugu yerde calısmayacak
gece acık kalamayacak
iple baglayıp tavana sallamak gerekecek herhalde

ibonline

ibonline

Üye
helal olsun brawo

symbianboy

Üye
yav 2. bu proje ise 1. ne merak ettim

aLıŞmAm_LaZıM

Üye
walla tam ben yapcaktım aklımdaydı....

platinyumx

Üye
symbianboy TEBRİK EDERİM KARDEŞİM SEN SORMASAN ARIK BEN SORACAKTIM YA BU ARIŞMADA 2. OLDU İSE YARIŞMACILARIN HİÇ BİRİSİ BİRİN Cİ OLAMAMIŞMI YANİ VEYA BU HABERİ AYYINLAYAN ARKADAŞ 2. DAHA ÖNEMLİ BİRİNCİ OLAN ÖNEMSİZ TEORİSİMİ UYGULAMIŞ

kem_kar

kem_kar

Üye
dostlar güneş enerjisi olayı daha fazla enerji vermezmi sizce ?
düşünmüş , denemiş arkadaş, saksıyı çalıştırmış filan ama dahamı iyi olurdu gibisinden benim düşüncem.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...