Bunu biliyormuydunuz???

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

CisSe

Üye
    Konu Sahibi
Bunu biliyormuydunuz???
arkadaşlar türkiyede ilk kurulan futbol takım BAHÇEDEKİ FENER di

onlinehack

Üye
Bilmiyodum ama ögrendim ;;)

jumbolinho

Üye
benim bildiim black stocks adında bi klüp
ozamanlar osmanlı yönetimi türklerin futbol oynamasına
izin wermedii için klübün adını ingilizce koymuşlar fakat anlaşılınca
klüp kapatılmış

CisSe

Üye
    Konu Sahibi
Arkadaşlar fener bahçenin bildiğiniz gibi eski adı bahcedeki fener miş
ben belgeselde izledim ve fener bahce kurulduğunda hiç bir kulüp yokmuş fener bahcenin fransanın milli takımını 12-1
ingilterenin milli takımını 8-1 yendiğini biliyormusunuz ama o zaman lar cıkan savaşlara cağırılan fener bahceli futbolculardan bi daha haber alınamamış ve fener bahçezor günler yasamış ve sonra Galatasaray takımı kurulmus ve sonradan da beşikta bu böyle ilgilenenler okusun:)

don_juan

Üye
bende belgeseli izledim ama böyle bişey görmedim hangi belgesel bu

CisSe

Üye
    Konu Sahibi
benim arkadaşım koyu fenerli onla birlikte izledik cd nin adı bahcedeki fener di

jumbolinho

Üye
Futbolun Türkiye'ye gelişi
Modern futbolun İngiltere'den çıkarak yayılması sırasında Osmanlı İmparatorluğu'nun belli başlı ticaret limanlarındaki kentlere yerleşen İngilizler futbolu ülkemize sokan kişiler olmuşlardır. İstanbul, İzmir, Selanik futbolun oynandığı ilk 3 şehir olmuştur. Buralarda İngilizler futbol oynarken Rumlar da onlara katılmışlar ve hem futbol oynayanlar hem de takımlar önemli sayıda artmıştır. Osmanlı topraklarında ilk futbol maçının 1875'te Selanik'te oynandığı bilinmektedir. 1877 yılında ise İzmir'in Bornova çayırlarında futbol maçları yapılmıştır. Ancak, bu sıralarda Müslüman gençlerin futbol oynamaları hoş karşılanmayacağı için Türklerin futbol oynamaları için biraz daha süre geçmesi gerekmiştir. İzmir'de ilk futbol kulübü 1894 yılında İngilizler tarafındanFootball Club Smyrnakurulmuş ve adı "Football Club Smyrna" olmuştur. İstanbul'da futbol oynanmaya başlanması ise ancak 1895 yılında Kadıköy ve Moda'da olmuştur. İzmir'den İstanbul'a göçen İngilizler burada futbol oynamışlardır. Buradaki Rumlar da futbola merak salmışlardır ve futbol İstanbul'da çok büyük bir hızla yayılmıştır. 1897, 1898, 1899, 1904 yıllarında İzmir karması ve İstanbul karması 4 maç oynamışlar ve bunların tümünü İzmir karması kazanmıştır. 1906 yılında Atina'da düzenlenen "Ara Olimpiyat"ta İzmir karması ve Selanik karması yer almıştır. İzmir karması bu turnuvada 2., Selanik karması da 3. olmuştur. İzmir karması İngilizlerden, Selanik karması ise Rumlardan oluşuyordu.

Türklerin futbol oynaması
Futbol oynayan ilk Türk 1898 yılında İzmir'de İngilizlerle beraber futbol oynayan Selim Sırrı Tarcan olmuştur. Ancak kendisine "İlk Türk futbolcusu" diyemeyiz. İlk Turk futbolcusu Fuat Hüsnü Bey'dir. İstanbul'da futbolu İngilizlerden görerek merak salan Fuat Hüsnü Bey, daha sonra arkadaşlarını ikna ederek ilk Türk futbol takımını kurmuştur. "Black Stocking" adı alan takım Rumlarla bir maç yapmış ve bu maçı 5-1 kaybetmiştir. Kaçabilenler kaçmış, kaçamayanlar yakalanmıştır ve böylece ilk Türk futbol takımının ömrü uzun olmamıştır. Fuat Hüsnü Bey daha sonra İngilizlerin kurduğu Kadıköy takımında "Bobby" takma adıyla oynamıştır.

Türk futbolunda ilk kulüpler
"Black Stocking" takımının başarısızlığından sonra Türkler uzun süre futbol oynayamamışlardır. Ancak, kimse de bu oyunun cazibesinden kendilerini kurtaramamışlardı. Türkiye'de kurulan kulüplerin hemen hemen hepsi futbol kulübü olarak kurulmuştur. Bir önemli istisna "Beşiktaş Jimnastik Kulübü"dür. İlk futbol kulübü ise "Galatasaray"dır. galatasaray o zamanlar dünyanın en büyük takımıydı ve her zaman öyle kalacak

kaynak:

Elubkam

Üye
yani fenerin olmasi normal

Caine

Caine

Üye
:DD :DD türkiyenin ilk futbol takımını alisami yen ve arkadaşları kurmuşlardır ve takım bulamadıkları için yıllarca ingiliz ve fransız askerleriyle maçlar yapmışlardır... fenerbahçeyi ise herkesce bilindiği gibi galatasarayın kurucularından ve ali sami yen'in en yakın dostu kurmuştur. yani bilelim ki sonuçta fenerbahçeyide galatasaraylılar kurmuştur. bana kızmayın bunu tarih söylüyor :DD gerçekler her zaman acı vermemeli :artı:

..::Riddick::..

..::Riddick::..

Üye
Originally posted by Caine@Sep 1 2005, 12:34 AM
:DD :DD türkiyenin ilk futbol takımını alisami yen ve arkadaşları kurmuşlardır ve takım bulamadıkları için yıllarca ingiliz ve fransız askerleriyle maçlar yapmışlardır... fenerbahçeyi ise herkesce bilindiği gibi galatasarayın kurucularından ve ali sami yen'in en yakın dostu kurmuştur. yani bilelim ki sonuçta fenerbahçeyide galatasaraylılar kurmuştur. bana kızmayın bunu tarih söylüyor :DD gerçekler her zaman acı vermemeli :artı:
[post=151094]Quoted post[/post]​
Doğru söylüyor ;;)

seriFBurak

seriFBurak

Üye
kurmus da ne olmus boynuz kulagı gecmiş!

jumbolinho

Üye
abi yukarı bişey yazdım kaynağımda war
ama hala herkes ayrı telden çalıo
ben gsliim ama bu çekişmei anlamadım
ne gs ne de fb türkiyenin ilk klübü

Caine

Caine

Üye
Originally posted by seriFBurak@Sep 1 2005, 11:35 AM
kurmus da ne olmus boynuz kulagı gecmiş!
[post=151328]Quoted post[/post]​

:haha: :haha:
haklısın bizim ligde sadece boynuzun kulaktan farkı 1 şampiyonluk fazla ama geride kalan tüm kulvarlar ve tabiki dünya ve yanında avrupa sahnesinde boynuzun kulağı geçmesi heralde imkansız gibi birşey :huhu:

Tayfuns

Üye
Originally posted by _Cihan_+Sep 1 2005, 12:37 AM--><div class='quotetop'>QUOTE(_Cihan_ &#064; Sep 1 2005, 12:37 AM)</div><div class='quotemain'><!--QuoteBegin-Caine@Sep 1 2005, 12:34 AM
:DD :DD türkiyenin ilk futbol takımını alisami yen ve arkadaşları kurmuşlardır ve takım bulamadıkları için yıllarca ingiliz ve fransız askerleriyle maçlar yapmışlardır... fenerbahçeyi ise herkesce bilindiği gibi galatasarayın kurucularından ve ali sami yen&#39;in en yakın dostu kurmuştur. yani bilelim ki sonuçta fenerbahçeyide galatasaraylılar kurmuştur. bana kızmayın bunu tarih söylüyor :DD gerçekler her zaman acı vermemeli :artı:
[post=151094]Quoted post[/post]​
Doğru söylüyor ;;)
[post=151097]Quoted post[/post]​
[/b][/quote]
yanı dogrular acı baksana fenerlılere hemen klasık savunma
kurmusta nolmus
kurdu noldu = dunyanın 1. sırasına yerlestı
uefa kupası super kupa ve nıce sampıyonluklar yasadı
ıns sızde bı gun avrupada 7 puan rekorunu kırarsınız ve sampıyonluklara ulasırsınız
arkadaslar dua edelım torunlarımız gorsun bız goremıyoruz barı onlar gorsun :lol2: :lol2: :lol2:

seriFBurak

seriFBurak

Üye
tmm da feneri kuran gs zaten nie sawunalm ki&#33;
iyi ki kurmussnz 30 mlyon kişinin kalbine gercek sewgi yi gosterdnz&#33;

lastsmileegs

Üye
ewet biliyordum

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt