Bu çocuk kulaklarıyla görüyor !

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Esendağlı

Esendağlı

Üye
    Konu Sahibi
Bu çocuk kulaklarıyla görüyor !

İngiltere'de gözleri görmeyen 7 yaşındaki "Yarasa Çocuk" lakaplı Lucas Murray, kulaklarıyla görebiliyor.

The Sun gazetesinde yer alan habere göre, ekolokasyon (sesin yankılanmasından faydalanarak bir cismin bulunduğu yön ve uzaklığı saptama) yöntemini uygulayarak kulaklarıyla görüyor.

İngiltere'de bu alanda bir ilk olduğu inanılan doğuştan görme engelli "Yarasa Çocuk" lakaplı Murray, sadece dilini şıklatarak ekolokasyon tekniğini uyguluyor. İki yıldır tekniği öğrenen çocuk, ağzıyla kısa ve keskin bir ses çıkarıp yankıya göre karşısında ne olduğunu anlayabiliyor.

Şaşırtıcı teknik çocuğun oyun alanında koşmasını, basketbol oynamasını ve hatta kaya tırmanışı yapmasını sağlıyor. Dil şıklatma sistemini gerçekten çok sevdiğini söyleyen Lucas, "Fakat, bu sistemi öğrenmem oldukça zor oldu. Basketbol oynamayı çok seviyorum. Şıklatmayı kullanarak, potanın nerede olduğunu ve topu nereye doğru atacağımı bulabiliyorum" dedi.

Küçük çocuğun kullandığı ekolokasyon tekniğinde, yarasa, yunus ve balina gibi hayvanların çıkardıkları çok yüksek frekanslı ses dalgalarının, cisimlere çarpıp geri dönmesi yardımıyla yönlerini bulmasını sağlıyor.

Yorum
İnsanın inanası gelmiyor ama,bunu bazı hayvanların yapabildiğini bildikten sonra, insanlar neden yapamasın demektende kendimi alamıyorum

• Beğen
Tepkiler: ya4kere ve TuRkiShCowboy

Laz¥

Laz¥

Üye
Inanılmaz

TuRkiShCowboy

TuRkiShCowboy

Emekli Yönetici
Çocuğun tipine bakınca anormal olduğu belli oluyo zaten ...

X-LifeHard

X-LifeHard

Üye
İlginç

qirL1903

qirL1903

Üye
aa gercektenmi :(

Esendağlı

Esendağlı

Üye
    Konu Sahibi
Bu akşam haberlerde de gösterdiler çocuk basket bile atıyor ya.

aLone

aLone

Üye
çok ilginç yav

Esendağlı

Esendağlı

Üye
    Konu Sahibi
Gezerken bile sürekli sesler çıkartıyor,çok ilginçtir hiçbiryerede çarpmadan geziyor.o ses nasıl ayırt ebiliyor,çok ilginç.

catalfleg

catalfleg

Üye
Allah ın mucizesi bir yerdede :)

abdulk4dir

abdulk4dir

Üye
yakında ünü batman i yetişir :ehe:

çeşnibahar

çeşnibahar

Üye
bugün yemekhanedeyken arkadaşım anlatmıştı bunu, çok ilginç gelmişti.. burda ayrıntılarını okudum, daha da ilginç geldi.. teşekkürler.. :)

Dawn

Dawn

Emekli Yönetici
gerçekmi ya ??

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...