Boru hattı için alınan lüks otolar, müdürlere makam aracı oldu

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
'Davut

'Davut

Üye
    Konu Sahibi

Boru hattı için alınan lüks otolar, müdürlere makam aracı oldu
Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) petrol boru hattı için alınan gümrüksüz lüks araçlar, projenin büyük oranda tamamlanması sebebiyle parka çekildi.
Mevzuat gereği, gümrüğe iade edilmesi gereken yaklaşık 200 araç, yaklaşık 1 milyon lira bakım masrafı yapılarak Enerji Bakanlığı-BOTAŞ-BIL'de (BOTAŞ International Limited) görev yapan bazı üst düzey yöneticilerle daire başkanı ve müdür düzeyinde personele makam aracı olarak tahsis edildi. Araçlar gümrüksüz olduğu için istasyonlardan benzini de vergisiz alıyor. Sivil plakalı araçlarla bazı aylar Ankara'da bin kilometrenin üzerinde yol yapılıyor. Enerji Bakanlığı yetkilileri, konunun inceleneceğini ve yanlış bir uygulama olması halinde gereğinin yapılacağını kaydetti. BTC ham petrol boru hattı inşaatında kullanılmak üzere gümrüksüz olarak yaklaşık 200 araç alındı. Land Rover New Discovery, Nissan xTrail, Ford Focus Confort, Volvo S40, Nissan Patrol, Land Rover Freelander, Ford Mondeo gibi 2001-2004 model lüks araçlar, proje inşaatı aşamasında kullanıldı. Ancak projenin büyük oranda tamamlanması üzerine boru hattı direktörlüğü, araçları BOTAŞ'a devretti ve araçlar Yapracık sahasındaki parka çekildi. Şubat ayından itibaren ise bakımdan geçirilerek yönetici konumundaki personelle, şirkette ortak araç kullanılan 'havuz'a tahsis edildi. Araçlarda tüketilen benzin ve motorin, Türkiye'nin önde gelen bir akaryakıt ana dağıtım şirketi istasyonlarından alınıyor. Ankara'da makam aracı olarak kullanılan lüks otolar, Türkiye'ye gümrüksüz getirildiği için benzine de vergi ödemiyor. Litresi 3,20 liradan satılan 1 litre benzin, bu araçlar için yaklaşık 90 kuruşa alınıyor. Benzinin ucuz olması, araçların kontrolsüz kullanımını teşvik ediyor. Bazı araçların aylık yaptığı yol 1.500-2.000 kilometreyi buluyor. Ayrıca, araçların trafik cezaları dahil bütün masrafları resmî bütçeden karşılanıyor. Yürürlükteki mevzuata göre bu araçların proje dışı amaçlı kullanımı yasak, ilgili kuruma iade edilmesi gerekiyor. Maliye yetkilileri ise araçların ancak proje amaçlı kullanılabileceğini belirtiyor. Boru hattı için yapılan harcamalar, Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurumu tarafından da eleştiriliyor. Kurum tarafından yapılan incelemede projenin Türkiye tarafında yer alan ve işletici şirketler BOTAŞ ve BIL'in yanlış uygulamalar sebebiyle zarar ettiğine dikkat çekiliyor. Raporda "BTC'den devralınan çok sayıda 2002 ve 2003 model arazi aracı olmasına rağmen sıfır kilometre araç alımına gidildiği tespiti" yapılıyor ve BOTAŞ Teftiş Kurulu'nun konuyu incelemesi isteniyor.
 
dexter88

dexter88

Üye
Litresi 3,20 liradan satılan 1 litre benzin, bu araçlar için yaklaşık 90 kuruşa alınıyor.
 
Mehmet

Mehmet

Emekli Yönetici
Bilgi için sağol
 
'Davut

'Davut

Üye
    Konu Sahibi
Rica ederim
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt