biyolojik bir soru

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

zoom

Üye
    Konu Sahibi
biyolojik bir soru
şimdi biyoloji hocasına sormadan önce bide size sorayım dedim çünkü kesin bi yanlışlık var sorucağım soruda şimdi geçiyorum soruma

öcelikle

kanser basitçe anormal hücre sayısı artışına deniyor.Bu artışta hücrelere etki eden etmenler kimyasal maddeler yada radyoaktif sebepler gibi bir çok nedenden dolayı hücre sayısı normalde fazla bölünerek çoğalıyor.

şimdi diğer bir şeye geçiyorum

büyümekte hücre sayısının bölünerek artması vede bu sanırım ergenlikten sonra duruyor yani artık bölünme olmuyor ve hücreler çuğalmıyor.

şimdi böyle düşünürsek kansere sebep olan etmenler nasıl oluyorda normal vücut hücreleri ergenlikten sonra çoğalmazken o etmenler hücrelerin normal bölünmesini bırakın dahada hızlı bölünerek çoğalmasını nasıl oluyorda sağlıyor.

bence biraz anormal bir sonuca ulaşıyoruz benim düşündüğüm şekilde düşünürsek kesin bi yanlış bir nokta var.

sizce nerde bu yanlış yoksa dediklerim mantıklı mı ??

mAd_girL

mAd_girL

Üye
söylediklerin dogru gibi ama zaten yanlış olan burda kanser olanlarda hücrelerin anormal bi biçimde bölünerek coalması yani normal bölünmeyle kanserli hücrelerin bölünmesi arasındaki fark bu

zoom

Üye
    Konu Sahibi
ama işte zaten ergenlikten sonra böünme duruyor ozaman sadece kansere etki eden etmenler mi okdar hızlı bir bölünmeyle çoğalma sağlıyor

yani demek istediğim ergenlikten sonraki hücrelerdeki mutasyon kansere sebep olmamalı gibi bir sonuç çıkıyor ama işte öyle bişey de yok ama ney yanlışta öyle bişey çıkıyor onu merak ediyorum

mAd_girL

mAd_girL

Üye
bence sen yarın direkt biyolojicinin yanına git daha fazla kafan karışmadan ;)

zoom

Üye
    Konu Sahibi
evet ama işte hocayada salak bir soru sormak istemiyorum çünkü kesin bi yanlış var ama yoksada mantığım almıyor işte

slayer

Üye
ergenlikten sonra bölünme duruyomuymuş_??? Peki yaralar nasıl iyilesşiyor_???
biyolojiden heryıl çakarımda :ah: benim soruda mantıksız olabilir

hatırladığım kadarıyla.... :P
burayı oku
diğer hücrelere saldırıyomuş..

a21a

a21a

Emekli Yönetici
hayat devam ettikçe vücutta hücre çoğalması vardır.. yaşlandıkça bu hız azalır yani ergenlikteki gibi değildir.. ama hücre çoğalması ölüme kadar vardır.. kanser ise vücudun herhangi bir bölgesinde anormal ve kontrolsüz hücre çoğalmasıdır.. tüm vücutta hücre çoğalması kontrollüdür..

NeedLeFLuff

NeedLeFLuff

Üye
walla bu konu beni aşar biyolojiden hep bütünlemeye kalıyom zaten ( lafa bak altı üstü 1 yıl kaldık :DD )

zoom

Üye
    Konu Sahibi
vala bizim biyoloji hocası bir yerde duruyo demişti sanki heralde ben yanlış duyudm

ozaman sorumun sorunu ordan kaynaklanıyormu ;;)

mavizeybek

mavizeybek

Üye
ben biyolojiden pek çakman ama bildiğim kadarıyla hücre bölünmesi insanın hayatı boyunca devam ediyor galiba

volkri

Üye
dostum zaten sorunun cevabını kendi kendine soru içinde cevap şeklinde vermişsin değil mi ? :)
kanser=kontrolsüz hücre bölünmesi...
saygılar...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...