Bir motivasyon öyküsü...

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Reşwan

Reşwan

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
Bir motivasyon öyküsü...
Charles Schwab'in istediği kadar verim alamadığı bir fabrikası vardı. Bir gün ustabaşı ile konuşuyordu:
Maxicep.com - Bir motivasyon öyküsü... -Senin gibi becerikli birisi nasıl oluyor da fabrikadan istediği kadar verim alamaz?
-Bilmiyorum. Bütün isçileri çok çalıştırdım. Bir çoğunu işten atmakla tehdit ettim. Ama başarılı olamadım.
Schwab yakınında duran bir isçiye sordu:...
-Bugün kaç kazan çelik erittiniz?
-Altı.
Schwab bir tebeşir parçası alarak yere büyük bir 6 yazdı. Çıkıp gitti.
Gece isçileri geldiği zaman bu altı rakamının ne olduğunu sordular.
Gündüz isçileri de:
-Patron bugün burada Bize kaç kazan çelik erittiğimizi sordu altı cevabını verdik buraya altı yazdı ve gitti.
Ertesi gün Schwap fabrikayı yine dolaştı. Altı rakamı silinmiş ve yerine yedi yazılmıştı. Gündüz isçileri gelince yediyi gördüler. Demek gece çalışanlar kendilerinden daha iyi iş yaptıklarını zannediyorlardı? Kendilerini gece isçilerinden üstün göstermek için büyük bir gayretle çalıştılar ve yere 10 yazdılar. Çok geçmeden fabrikanın verimi o civardaki bütün fabrikaları geçti. Nasıl mı? Schawb bunu söyle açıklıyor:
"İş yaptırmak için rekabet hissini uyandırmak gerekir. Amaç herkesi mücadele etmeye sevk etmek değildir. Onları birbirine üstün gelmeye teşvik etmektir. Üstün gelme hissi insanların ruhunu coşturur. Hayatta başarılı olan her insanın en sevdiği şey; başaracağı iştir. Çünkü bu başarıda kendisini ifade eder ve bu sayede değerini üstünlüğünü gösterir. İşte bu yüzden bir oturuşta bir kilo dondurma yemek elli bardak su içme gibi manasız yarışmalar buradan gelir. Üstün gelmek değerini göstermek insanların en önemli isteğidir. O halde insanları kendi özelliklerini ortaya çıkarmaları için cesaretlendiriniz.

• Beğen
Tepkiler: kol@j

kol@j

kol@j

Üye
çok doğru ... bir insanı mutlu eden şey kazandığı paradan daha ziyade işte gösterdiği başarıyla kazandığı itibardır...

itibar zaten parayı getirir...

SpeciaL@

SpeciaL@

Üye
Evet,itibar daha önemli bence de.. Teşekkürler :)

Reşwan

Reşwan

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
Rica ederim

Praetor

Praetor

Emekli Yönetici
Güzel bir paylaşım, teşekkürler.
Gerçekten de insanlar yapmayacakları şeyleri inada bindi mi yapıyorlar.
Amcam akıllıymış vallahi :D

Reşwan

Reşwan

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
rica ederim ata

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...