Bios Güncellemesinin Yapılışı

Sponsorlu Bağlantılar

madmax84

Üye
    Konu Sahibi
Bios Güncellemesinin Yapılışı
Arkadaşlar Bios upgrade etmek isteyen arkadaşlar için nasıl yapılacağını aşağıda belirttim ama Bios upgrade ederken bilgisayarın resetlenmemesi ve gücünün kesilmemesi gerekmektedir. Böyle bir durumda Bios tamamen bozulabilir.
Ayrıca Bios upgrade tamamlandıktan sonra daha önce yapılmış olan ayarlar default değerlerine dönecektir bunun için Bios upgrade e başlamadn önce bios ayarlarınızı not etmenizi tavsiye ederim

AWARDBİOS (Genellikle Gigabyte ve Platinum anakartlarda kullanilmaktadir)

windows tan bir sistem disketi yaratip , bu diskete awdflash.exe ve 6bx2000.18, (ya da ilgili dosya) dosyalarını kopyalayınız. Daha sonra aşağıdaki sırayı takip ediniz:

1. Anakartinizi açtığınızda "DEL" tuşuna basıp BIOS SETUP a giriniz, burada internal and external cache leri "Disabled" durumuna getiriniz.
2. Anakartinizi hazırladığınız disketle açarken "F5" tuşuna basıp " config.sys and autoexec.bat" dosyalarını yani Windowsun başlangıç dosyalarını geçip DOS prompta geliniz (A:>)
3. Bios programlayıcı yazılımı aşağıdaki komutu yazarak çalıştırınız.

awdflash 6bx2000.18

4. Yazılım çalıştığında ekrana gelen ilk soruya (ingilizce) "eski biosunuzu kaydetmek istiyormusunuz ? " eğer "Y" derseniz lütfen, disketteki isimden (6bx2000.1 farkli bir isim vererek kaydediniz.
5.Yukaridaki soruya "N" derseniz ikinci soru (ingilizce) "biosu programlamak istiyormusunuz " olacaktır. Bu soruya "Y" dedikten sonra programlama başlayacaktır. Bu anda anakartinizi restart (CTRL+ALT+DEL) yapmayınız ya da anakatin gücünü kesmeyiniz
6.Programlama bittikten sonra sistemi tekrar açınız ve bios versiyonunu kontrol ediniz.AMİBİOS (Genellikle Tomato anakartlarda kullanilmaktadir)

windows tan bir sistem disketi yaratip , bu diskete amiflash.exe ve bi98107e.rom (ya da ilgili dosya) dosyalarını kopyalayınız. Daha sonra aşağıdaki sırayı takip ediniz:

1. Anakartinizi açtığınızda "DEL" tuşuna basıp BIOS SETUP a giriniz, burada CPU L1/L2 Cache'leri "Disabled" durumuna getiriniz.
2. Anakartinizi hazırladığınız disketle açarken "F5" tuşuna basip " config.sys and autoexec.bat" dosyalarını yani Windowsun başlangıç dosyalarını geçip DOS prompta geliniz (A:>)
3. Bios programlayıcı yazılımı aşağıdaki komutu yazarak çalıştırınız.
amiflash bi107e.rom
4. Yazılım çalıştığında ENTER tuşuna basınız ve ekrana gelen ilk soruya (ingilizce) "eski biosunuzu kaydetmek istiyormusunuz ? " eger "Y" derseniz lütfen, disketteki isimden (bi98107e.rom) farklı bir isim vererek kaydediniz.
5.Yukaridaki soruya "N" derseniz ikinci soru (ingilizce) "biosu programlamak istiyormusunuz " olacaktır. Bu soruya "Y" dedikten sonra programlama başlayacaktır. Bu anda anakartinizi restart (CTRL+ALT+DEL) yapmayınız ya da anakartin gücünü kesmeyiniz
6.Programlama bittikten sonra sistemi tekrar açınız ve bios versiyonunu kontrol ediniz.Intel Anakartlarda Bios Upgrade (AMI veya Phoenix)

windows tan bir sistem disketi oluşturun.
Bios upgrade yapmadan önce [F2] tuşuyla Setup menüsüne girerek daha önce yapmiş olduğunun bios ayarlarını not ediniz.
1.Internetten aldığınız dosyayı harddiskinizde açın. Size MK_BOOTZ.EXE, README.TXT ve BIOS.EXE dosyalarını verecektir. Dos komut satırında c:\BIOS.EXE A: yazarak bios dosyalarını daha önce hazırlamış olduğunuz diskete kopyalamış olursunuz.
2. Yeni programlarda bilgisayarınızı bu disketle açtığınızda bios, boot block otomatik olarak programlanıp PC resetlenecektir.
3. Bazı bios versiyonlarinda ise bu işlemleri kullanıcı kendisi yapmak durumundadır. Program çalıştığında (Iflash.exe) Main Menu ye girilir. Buradan "Update Flash Memory From a File" girilerek "Update System Menu" seçilir. Burada bios dosyasının yerini ve ismini girmeniz istenir. ENTER, TAB ve ENTER tuşu ile dosya seçilir ve islem bitince PC resetlenir.
Ayni şekilde disket ile PC tekrar açilir ve Main Menu den "Upgrade Flash Memory From a File" seçilir. Buradan "Update System Boot Block" menüsünden dosya seçilerek upgrade edilir.
Programlama işlemi bitince açılışta [F2] tuşuna basılarak Setup'a girilir. [F9] tuşuyla fabrika çıkış ayarlarına getirilir. Kullanıcı kendi ayarlarını yaptıktan sonra [F10] tuşuyla kaydedilir.

BIOS RECOVERY
Intel anakartlarinda bios, diğer anakartlarin bioslarinda olmayan Boot Block Area adi verilen bir bölgeye sahiptir. Bu bölgede belirli bir kod, sistem açilisi için saklanmakta ve dışardan herhangi bir yazılım yada virüs bu kodu değiştirememektedir.
Herhangi bir şekilde bios yazılımında problem oluştuğunda bu özellik kullanılarak bios tekrar programlanabilmektedir. Bu şekilde viruslerden (Chernobyl virusü) etkilenseniz bile güvenli bir şekilde kolayca bu sorunu giderebiliyorsunuz. Bunun için disket sürücü ve speaker gerekiyor. Anakart üzerindeki Flash recovery jumper recovery mode durumuna getirilir. Daha önce hazırlanmış olan upgrade disketi ile sistem açilir. Bios ta silinmeyen küçük bir kod oldugu için ekranda herhangi bir görüntü oluşmayacaktır. İşlem speaker lar dan gelen sesler ve disket sürücüsünün ışıklarına bakarak sürdürülür. Sistem beep kodu verdiğinde ve disket sürücünün ışıkları yandığında Sistem gerekli yazılımı yüklüyor demektir. Disket sürücüsünün ışıkları söndüğünde programlama bitmiş demektir. Anakart jumper i eski konuma getirilir. Bu işlemden sonra yukarıda anlatılan bios upgrade işlemi yapılır.
 
Yönetici tarafından düzenlendi:
  • Beğen
Tepkiler: CmptrCanavarı, amed_zana, durogesic_100 ve 3 diğerleri


madmax84

Üye
    Konu Sahibi
Bios upgrade ederken herhangi bir sorunla karşılaşırsanız burada sorarsanız cevaplamaya çalışacağım herkese kolay gelsin

saygılar madmax84
 
Zero

Zero

Üye
İlk denememde BIOS göçertmiş biri olarak bu bilgileri görmek çok iyi oldu.. eline sağlık..
 
profescobar

profescobar

Üye
Henüz hiç bios göçertmedim ama yinede eline sağlık.
 

aTTra

Üye
Saolasın arkadaşım, ellerin dert görmesin :)
 

esaty

Üye
Sağol kardeş işe yarar bilgileri verdiğin için... ;)
 

madmax84

Üye
    Konu Sahibi
Elimden geldiği kadar yardım etmeye çalışıyorum pc konusunda oldukça iyi bilgim var bir sorununuz çıkarsa bana bu forumdan sorun size yardım etmeye çalışırım
 

dicleliyasin

Üye
madmax teşekkürler bilgilendirdiğin için.Sana ufak bir sorum var disket sürücümden ses geliyordu birkaçkere bilgisayar açıkken kablolarını çıkarttım geri taktığımda disketi takıyorum ama(lütfen disket yerleşitiriniz)mesajı alıyorum.disket sürücünün ışığı yanıyor.bozulmuş olabilirmi.ama hiç bir sorunu yoktu.Format atsam düzelirmi
 

madmax84

Üye
    Konu Sahibi
Originally posted by dicleliyasin@Jan 15 2005, 05:31 PM
madmax teşekkürler bilgilendirdiğin için.Sana ufak bir sorum var disket sürücümden ses geliyordu birkaçkere bilgisayar açıkken kablolarını çıkarttım geri taktığımda disketi takıyorum ama(lütfen disket yerleşitiriniz)mesajı alıyorum.disket sürücünün ışığı yanıyor.bozulmuş olabilirmi.ama hiç bir sorunu yoktu.Format atsam düzelirmi
Senin sorunun bana göre donanımsal yani format atarsan düzelmez biosa girip bir flopy ayarlarını gözden geçir sanırım orada bir hata vardır

saygılar dilerim
 

baybay

Üye
tesk
 

ironman

Üye
Bios yazılımını sanırım Sandra ile görebiliriz.
 

®BiGDeViL®

Kapalı Hesap
bios güncellemesinin yararları varmı belirgin olarak ben 2001 de aldım pc mi gigabyte anakart var güncelleme gerekirmi?
 
ates

ates

Üye
bütün anakartlara aynı sekildemi bios ayarı yapılıyor...
benim anakartım matsonic ms9147c via biosunu nasıl güncelleyebilirim..teşekkürler.
 
ates

ates

Üye
Originally posted by madmax84@Jan 15 2005, 06:21 PM
Elimden geldiği kadar yardım etmeye çalışıyorum pc konusunda oldukça iyi bilgim var bir sorununuz çıkarsa bana bu forumdan sorun size yardım etmeye çalışırım
[post=5548]Quoted post[/post]​

benim bilgisayarım açılışta takılma yapıyor.bu süre bazen 5 dakikayı buluyor.cd rom ve cd writer im var.bu takılma esnasında cd writerin ışığı yanıp sönüyor sürekli.bs açıldığında normale dönüyor (yada o normale döndüğünde bilgisayar açılıyor...),yani tamamen sönüyor.harddisk te bad sectör olabileceğini düşünerek kontrol ettim birşey yok.ekran kartımdada sorun yok.ama bu takılmaya bir türlü anlam veremedim.sence sorun ne....
teşekkürler
 

deger

Üye
arkadaşlar bir türlü bios ayarlarına giremiyorum.pc ye reset attıktan sonra deleteye basınca alttaki ekran çıyor. sorun nedir yardım edermisiniz?ve nasıl çözebilirim?lütfen yardım.
Eklenmiş Resimler
 
DeRMaNTeS

DeRMaNTeS

Üye
resimler çıkmamış
 
DeRMaNTeS

DeRMaNTeS

Üye
güncel yada sistemimiz için çıkmış olan en son sürümleri nereden bulabiliriz, bazıları sitelerinden bulunamıyoda çok eski old. için
 
ates

ates

Üye
yaw bu bios güncellemesini tıklayınca kendi yapan bir program yokmu.....her sey tamam da (awdflash.exe ve 6bx2000) bunlar ne yaww
 
akrepkore

akrepkore

Üye
yaparken sorun yasıyordum ama artıık degil sagol dostum eline saglık..
 

Benzer KonularÜst Alt