Bilim Sıcak Buz üretti


Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Haberci

Haberci

Üye
    Konu Sahibi
Su kütlelerini düşük şiddetteki elektrik alanından geçiren araştırmacılar, suyun katı haline oda sıcaklığında ulaşmayı başardı. Bilim böylece sıcak buz üretmeyi başardı...
<div align="center"></div>
Güney Koreli bilim adamları, oda sıcaklığında buz elde etti. Su kütlelerini düşük şiddetteki elektrik alanından geçiren araştırmacılar, suyun katı haline oda sıcaklığında ulaşmayı başardı. Normalde sıfırın altındaki sıcaklıklarda donan suyun oda sıcaklığında dondurulmasına "sıcak buz" deniliyor.

Araştırmada suyu, sıcak buz haline getirmek için yalnızca 106 voltluk bir elektrik geriliminin yeterli olması bilim adamlarını şaşırttı. Su kütlesine uygulanan elektrik alanının, su molekülünü oluşturan hidrojen ve oksijen atomlarını daha düzenli bir yapıda birarada bulunmaya zorladığı tahmin ediliyor.

Bu araştırmayla bilim adamları bulutların oluşumu konusundaki bazı sırları da çözebilecek. Mevcut bilgilere göre su damlacıkları havadaki toz taneleriyle birleşerek farklı sıcaklıklarda farklı biçim ve nitelikte bulutların oluşmasına yol açıyor. Bazı bulutlar yağmur, bazıları dolu ve kar yüklü oluyor. Koreli araştırmacılar, 106 voltluk elektrik gerilimin doğada sıkça rastlandığına dikkat çektiler.
 

yitik savaşçı

Üye
Buzdolabının kar yapmasıyla bulutların kar yapmasının farklı olabileceğini düşünürdüm hep. Haber için teşekkürler.
 

slayer

Üye


Şimdi; sınavlarda madde(su) oda sıcaklığında sıvıdır. cevabı yanlış mı oluyor..
 
van_hoijdonk

van_hoijdonk

Emekli Yönetici
Bence bilim saçmalamay başlamış..
 

metintekin

Üye
Milim adamları coşmuş wallahi. yakında suyu donduran fırın yaparlarsa şaşırmayın
 

RockFord Fosgate

Üye
sen onu bırak artık kkımya dersınde bu bılgıyı versen sozlu notun 100 olur walla&#33;&#33;&#33;&#33;
 
ChaLLenGeR

ChaLLenGeR

Üye
Pazartesi kimyacıyı deli etcem
 

tofy

Üye
çok ilginç
 

Clausius Clapeyron

Üye
hayli interesting
 

CisSe

ÜyeYorum yok
 

damadada

Üye
soğuma difüzyonu diye buna derımben harıka ve bırokadarda ılgınç haber tesekkurler
 
ozzzy

ozzzy

Üye
<div class='quotetop'>(=damadada= &#064; Dec 23 2005, 09&#58;34 PM) [post=235261]Quoted post[/post]</div><div class='quotemain'>
soğuma difüzyonu diye buna derımben harıka ve bırokadarda ılgınç haber tesekkurler
[/b][/quote]

+1
 
Th-Sem

Th-Sem

Üye
way be helal ..
 
arslansem

arslansem

Üye
Çok aradın mı bu konuyu:hmmm
 
futbol123

futbol123

Üye
çok garip bi şey
 

156asd156

Üye
:D :oke:
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt