Bilgisayarınız Güvendemi ?


Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Zero

Zero

Üye
    Konu Sahibi
ABD’de yapılan bir araştırma ev bilgisayarlarının yüzde 81’inin temel güvenlik yazılımlarına sahip olmadığını ortaya çıkardı.

Pek çok internet kullanıcısı online ortamda kendilerini güvende hissetseler de America Online ve National Cyber Security Alliance tarafından ABD’de gerçekleştirilen bir araştırma bunun tersini kanıtlıyor. Rakamlar, kullanıcıların yüzde 80’den fazlasının internetten gelecek tehditlere karşı savunmasız olduğunu gösteriyor.

İnternet kullanıcılarının yarısından fazlasının ya hiç bir virüs koruma programı yok ya da bu programlardaki virüs tanımları güncel değil. Kullanıcıların yarıya yakının bilgisayararında düzgün çalışan bir güvenlik duvarı bulunmuyor. Diğer bir güvenlik açığı da kullanıcıların yüzde 40’ının bilgisayarında spyware koruma programı bulunmaması. Bu koruma önlemleri bir arada incelendiğinde her beş kullanıcıdan dördü bu üç temel koruma önlemini yerine getirmiyor.

GÜVENLİK YANILGISI
Güvenlik açığının bu derecede yüksek olmasına karşın araştırmaya katılan bilgisayar kullanıcılarının yüzde 83’ü online tehditlere karşı güvende olduklarını belirtiyorlar.

Araştırma sonuçları yine aynı kurumlar tarafından geçen sene yapılan araştırmayla benzerlik gösteriyor. Her iki senenin sonuçlarına göre de kullanıcıların en büyük yanılgısı güncel olmayan ayarlar ve virüs tanımlarına sahip olmalarına karşın bu ayarların güncel olduğuna inanmaları.

E-POSTA
Araştırma sırasında katılımcıların e-posta mesajlarını bir ay boyunca silmeden saklamaları istenmiş. Bu postalar arasında yapılan incelemede her dört kullanıcıdan birinin özel bilgilerini ele geçirmeye çalışan spam mesajlar aldıkları tespit edilmiş. Sahte mesajlar alan her 10 kullanıcıdan 7’si bu mesajların yasal ve ciddi kurumlardan geldiğini zannediyor.

Uzmanlar bu kadar güvenlik açığının bulunduğu bir ortamda e-ticaret ve bankacılık işlemlerinin gerçekleştiriliyor olmasının da ciddi bir risk taşıdığı uyarısında bulunuyorlar. Araştırmaya katılan her dört kullanıcıdan üçünün ev bilgisayarları üzerinden bankacılık işlemleri, hisse senedi alım satımı gibi hassas işlemleri gerçekleştiriyor olması bu uyarıyı dikkate değer kılıyor.

Kullanıcıların bilgisayarlarını güvenlik altına almaları için tek gerekli şey yazılım satın almak değil. Araştırma sonuçlarına göre pek çok kullanıcı bilgisayarlarında yüklü halde gelen antivirüs programlarını hiç güncellememişler. Uzmanlar bu durumu önlemek için pek çok yazılımda otomatik güncelleme fonksiyonu bulunduğunu ancak kullanıcıların bu fonksiyonu aktif hale getirmediği uyarısında bulunuyorlar.

KABLOSUZ GÜVENLİK
Wi-fi modemlerin çoğalması ve kablosuz iletişimin yayılmasıyala birlikte pek çok kullanıcı artık evlerinde kablosuz ağlar kuruyor. Araştırma sonuçlarına göre bu rakam ABD’de yüzde 25 oranına çıkmış durumda. Ancak bu ağlarda kullanımı güvenlik açısından gerekli olan şifreleme özelliğini kullanan kullanıcı oranı yüzde 47’de kalıyor. Yani kablosuz ev ağlarının yarısından fazlası dışarıdan gelecek bir müdahaleye açık olarak çalışıyor.

Araştırmanın ortaya çıkardığı temel sonuç ise ev kullanıcılarının güvenliğini sağlayacak hizmet ve yazılımların mevcut olmasına karşın, bu kullanıcıların güvenliğe verdikleri önem kadar güvenlik altında olabilecekleri. (MSNBC INTERACTIVE)
 

jöly

Üye
aydınlatıcı bilgi için teşekkürler
 
__Midas__

__Midas__

Üye
antivirüs yüklü,güvenlik duvarı yüklü devamlı etkin bir spyware var ve hepsi saat başı güncelleniyo bana da bulaşırlarsa herkese bulaşırlar bu virüsler.
geçen mynet e-posta hesabıma (cıa , fbı ,mit den 87 tane ekli e posta geldi muhtemelen jpeg resim içinde virüs vardı bilinçsiz kullanıcı açar bakar virüside yerdi birazda bilgi şart...
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt