Bilgisayarım görüntü vermiyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Burak

Üye
    Konu Sahibi
Bilgisayarım görüntü vermiyor.
Arkadaşlar bilgisayarım çok güzel çalışıyordu. Gece oynadım kapattım hıcbır sorun yoktu. Sabah oldu açmayı denedim kasadan sesler geliyor ama görüntü gelmiyor. Ve tuhaf olanı ışıklarıda yanmıyor. Fanlar falan dönüyor ama görüntü yok.
Ne yapmam gerek ?

Reşwan

Reşwan

Emekli Yönetici
arkadan güç kaynağına gelen kabloyu çıkartıp 5 sn sonra geri tak. Ve çalıştır. Olmadı kasayı açıp ram ı çıkartıp geri tak.

Dampierre

Dampierre

Üye
Türk mantığı, pc kapalıyken yandan vur birkaç kere (Açıkken vurma harddisk bozulabilir, bir kere tekme atmıştım :D). Düzelmezse içini aç kabloları sök, tozunu al bilgisayarın, sonra geri tak.

tragedie

tragedie

Emekli Yönetici
Kardeşim Hem monitör Hemde kasadan Ekran Kartı soketlerini Kontrol Et temassızlık olabilir

Burak

Üye
    Konu Sahibi
dediklerinizi denedim. Yok yine görüntü :(

-Psygnosis-

-Psygnosis-

Üye
Arkadaşlar bilgisayarım çok güzel çalışıyordu. Gece oynadım kapattım hıcbır sorun yoktu. Sabah oldu açmayı denedim kasadan sesler geliyor ama görüntü gelmiyor. Ve tuhaf olanı ışıklarıda yanmıyor. Fanlar falan dönüyor ama görüntü yok.
Ne yapmam gerek ?

Kasadan sesler geliyor ise bu BIOS'a bağlı olarak Donanımsal problem demektir. Onun için Monitor'dan çıkan VGA çıkışını kontrol edin. Yani VGA çıkışının girdiği yer Ekran kartının VGA girişi oluyor veya bu giriş "DVI" ( dijital görüntü olarak da sağlanıyor olabilir. ) Burada temassızlık gibi bir durum söz konusu ise, VGA veya DVI kablosundan herhangi birini kontrol edin ve Ekran kartınızın güncel Driver'ını indirerek kurulum yapın. Kasayı açabilirseniz, Ekran kartını Slotundan çıkarın ve tekrar takın. Ayrıca Ram'leri Slotlarından çıkartın ve farklı Slotlara takın.

Burak

Üye
    Konu Sahibi
sesler geliyor derken şu şekilde;
açma düğmesine basınca hardisk başlama sesi . geliyor.
Görüntü çıkışına baktım söktüm temizledim taktım çözüm olmadı.
Ramlarim 2+2 4 gb.
Onlarında yerlerini değistim olmadı.
Kısaca
bılgısayar acılıyor, fanlar vs donuyor ama goruntu yok ve ısıklar yanmıyor.

-Psygnosis-

-Psygnosis-

Üye
Donanımsal sorun gibi gözüküyor. Fanlar dönüyor, bilgisayar stabil çalışıyor ve görüntü gelmiyor ise sorun Anakart yada BIOS kaynaklı olabilir. Onun için öncelikle BIOS pilini çıkartın ve ardından bir kaç dakika bekleyerek BIOS pilini yerine takın ve Anakartı resetleyin. Anakartı Jumper'dan resetleyeceksiniz. HDD Sata ve güç kablolarını kontrol edin ve gerekirse Sata kablosunu başka porta takın. Güç kaynağı ( Power Supply'ın ) kablolarını kontrol edin ve gerekirse çıkarıp tekrar takın. Bu işlemleri yaptıktan sonra görüntü gelmez ise sorun Anakart kaynaklı olabilir veya bozulmuş olabilir. Kısacası donanımların tam sağlıklı bir şekilde monte edildiğinden emin olun. Yani herhangi bir vida eksik olmasın.

Burak

Üye
    Konu Sahibi
pc mühendisi ;

dediklerini yaptım ama olmayınca bozulmuş olabilir demiştin aklıma geldi götürdüm gold'a kontrol ettirdim anakartın ustunde tupler var onlar patlamıs.
Mecburen yenı anakart aldım.
Allah senden razı olsun çok teşekkür ederim.
Ama merak ettigim niye patlamıs acaba bu tüpler (ufacık tupler dık dık duranlar)

-Psygnosis-

-Psygnosis-

Üye
pc mühendisi ;

dediklerini yaptım ama olmayınca bozulmuş olabilir demiştin aklıma geldi götürdüm gold'a kontrol ettirdim anakartın ustunde tupler var onlar patlamıs.
Ama merak ettigim niye patlamıs acaba bu tüpler (ufacık tupler dık dık duranlar)

Aşırı ısıdan dolayı Anakart devreleri yanmış ve tüpleri patlamış. Bunun içinde Anakartta bozulmuş.

Burak

Üye
    Konu Sahibi
hmm anladım. Çok teşekkür ederim sağ ol

Reşwan

Reşwan

Emekli Yönetici
pc mühendisi ;

senin bu tüpler geçende patlamıştı yaptırdın, ne oluyor yav ha bire en sonunda anakart aldın demek hadi hayırlı olsun.

durmuscan1991

Üye
Bahsettiğiniz tüplerin adı kondansatördür. Kondansatörün patlaması yada bozulması sadece power supply deki arızadan dolayı olur. Kondansatörler değiştirilebilir ancak iyi elektronikçiler dışında ellenmemelidir. anakartınızı tamir ettirebilirsiniz. şuanki anakartınız da sorun çıkartmadan güç kaynağınıza bi baktırın bence...

Karanlık97

Karanlık97

Üye
Aynı şey bana olmuştu (yani PC'ye yaa :D , bana olsa ben ölmüş olurdum herhalde ya:ehe:kop: ) RAM yanmış olarak Rapor geldi .

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt