Beyin Scanner`ı İle Yalan Testi

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
jewel_ma21

jewel_ma21

Üye
    Konu Sahibi
Beyin Scanner`ı İle Yalan Testi
İnsanların doğruyu söyleyip söylemediğini test eden beyin tarama teknikleri çok yakında suçluların sorgulanmasında kullanılabilecek.

Pennsylvania Üniversitesi’nden bir grup bilim adamı, "işlevsel manyetik titreşim" diye adlandırılan dalgaları görüntüleyen fMRI adlı aracı geliştirdiler.

fMRI cihazı sayesinde söylenenlerin yalan ya da doğru olduğu yüzde 85-99 oranında ayırt edilebiliyor. Araştırmanın başkanı Daniel Langleben, Nature Dergisi’ne ‘Kişinin bir gün bomba kullanıp kullanmayacağını söyleyemeyiz, ama gizlenen bilgiyi bulmakta fMRI’ı kullanabiliriz. X kişinin Y terör organizasyonuna katılıp katılmadığını sorabiliriz’ dedi.

Cihaz, yalan söylerken daha çok çalışan beynin ön loblarının aktivitelerini izleme yöntemine dayanıyor. Çünkü yalan söylemek, doğruyu söylemekten daha zor. İnsanlar yalan söylerken daha çok düşünüyor ve fMRI bunu ortaya çıkarıyor.
(e-kolay)

kingenes

kingenes

Üye
Way be... bugünleride gördük ya :'( ağlamak istiyorum..çok güzel bişe bence .Ayrıca ellerine sağlık...

van_hoijdonk

van_hoijdonk

Emekli Yönetici
Gerçek olacağını pek sanmam.. :nono:

jewel_ma21

jewel_ma21

Üye
    Konu Sahibi
uzaya gitme teorisi gibi birsey bu
sonunda adi ustunde bilim adamlari
yani senin dedigine gore
bilim adamlari cikip bosuna bi aciklama yapmis!!!.... he?

lossalive

Üye
Benimde inanasım gelmedi mutlaka o beyinsiz (bizim beynimiz gerekecekya) makinayı yanıltma yolu vardır diye düşünüyorum ;;)

ekolix

Üye
ılgınc...

emege saygı...

van_hoijdonk

van_hoijdonk

Emekli Yönetici
Benim düşüncem bu saygı duyman gerekir.. :nono:

_GiTaRisT_

Üye
bizim türkümüz ne yapar eder yalan söyleyipte çaktırmamanın bir yolunu bulur :DD

jewel_ma21

jewel_ma21

Üye
    Konu Sahibi
Originally posted by van_hoijdonk@Sep 27 2005, 07:41 PM
Benim düşüncem bu saygı duyman gerekir.. :nono:
[post=179008]Quoted post[/post]​
saygilar kardesim

Caine

Caine

Üye
cidden inanılacak bişey değil. biraz azınlıkl raporu filminden alıntılar gibi yaww :)
ama olurda olur ne diyeyim ki teknoloji ve beyinlerde ona paralel olarak gitgide gelişiyor

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...