Bermuda Şeytan Üçgeni gerçekten de ölüm üçgeni mi?

Sponsorlu Bağlantılar

abuvice

abuvice

Üye
    Konu Sahibi
Bermuda Şeytan Üçgeni gerçekten de ölüm üçgeni mi?Bu ünlü "Şeytan üçgeni", Bermuda adaları, Florida ve Puerto Rico adası arasında yer almakta. Burada bazı gemilerin ve uçakların hiçbir iz bırakmadan kaybolduğunu siz de duymuşsunuzdur. Peki bu nasıl oluyor?

Bermuda Şeytan Üçgeni sadece gemileri ve uçakları yutmakla da kalmıyor. Bu bölgede tuhaf oluşumlar da söz konusu. "Beyaz bir su" uçakların ilginç bir şekilde zaman kazanmasına veya kaybetmesine yol açmakta. Denizin üzerinde büyük lekeler halinde ortaya çıkan beyaz su, yoğun miktarda kükürt ve az miktarda metal de içermekte. Uzmanlar bunların deniz diplerindeki yarıklardan sızdığını düşünüyorlar. Akla gelen diğer bir olasılık da volkanik etkinlik.

Şeytan üçgeninde kaybolarak en fazla ünlenen olay "Flight 19" idi. Oysa aynı zamanda çok sayıda uçak kaybolmuştu. Bunlar ikinci dünya savaşında Amerikan donanmasına ait bombardıman uçaklarıydı. Grumman IBM Florida Avenger tipindeki beş uçak, 5 Aralık 1945 tarihinde saat 14.00 civarında Florida’daki Fort Lauderdale donanma üssünden ayrıldıktan sonra pilotlar uçuş koşullarının gayet iyi olduğunu bildirmişlerdi.

Fakat sonra Bermuda Şeytan Üçgeni’nde birden bire yok oldular. Flight 19 uçağından son haber alındığında büyük bir deniz uçağı arama çalışmaları için yola çıkmıştı ve beş bombardıman uçağının tahmini yerine varıldığında alınan bir sinyal bir müddet sonra aniden yok oldu. Aynı gün birkaç saat içinde altı uçağın kaybolmasından sonra tarihin en büyük arama çalışmaları başladı. Fakat uçaklara ait tek bir parça bile bulunamadı.

Gemiler de kayboldu

Tabii bunların dışında bazı gemiler de kayboldu. Bunlardan biri de kaybolmadan önce Florida ve Küba arasında yardım isteyen Japon yük gemisi "Raifuku Maru" idi. Elbette ki Bermuda Şeydan Üçgeni’ndeki olayların listesi çok daha uzun. Fakat olaya farklı bir açıdan da bakmak mümkün. Mesela Amerikan sahil güvenliğin kayıtlarına göre 1975 yılında 21 gemi kaybolmuş, fakat sadece dört tanesi Bermuda Şeytan Üçgeni’nde.

1976 yılında ise 28 gemiden sadece altı tanesi iz bırakmadan yok oldu. Demek ki sayılar bu alanın mutlak "ölüm bölgesi" olduğunu pek kanıtlamıyor. Bilim adamları Bermuda Şeytan Üçgeni’ndeki olayların, kanıtların hatalı bir şekilde ortaya konması, çaptırılması veya gizlenmesi nedeniyle esrarengiz bir hal aldığını söylüyorlar. Mesela 1940 yılında kaybolan "Gloris Colita" gemisi daha sonra Meksika körfezinde bulunmuştu. Geminin bulunduğu gün hava sakindi. Ama hava raporlarına bakıldığında bölgede şiddetli fırtınaların yaşandığı ortaya çıktı. İki direkli yelkenli yırtılmış ve deponun içi su dolmuştu.

Bermuda Şeytan Üçgeni’ndeki olayları uzaylılarla ilişkilendirenler veya (hiçbir kanıtın bulunmamasına rağmen) kayıp Atlantis kıtasının ve eski bir nükleer savaşa ait kalıntıların burada bulunması nedeniyle araçların kaybolduğunu düşünen insanlar var.

Fakat araştırmacılar hemen hemen tüm olaylardan kötü hava koşullarının, yapım hatalarının ya da dünyanın manyetik alanındaki bir kaymanın sorumlu olduğunu düşünüyorlar.

Öyle görülüyor ki Bermuda Şeytan Üçgeni’nin gizi varolmadıkça hiçbir zaman çözülemeyecek.

abuvice :huhu:
 


cllgr

cllgr

Üye
hala sırının çözülemediğini biliyorum.o üçgenin içinde cok büyük bir manyetik alanın oldugu vede bu alanın uçakları,gemileri yutdugu söyleniyordu.ne kadar doğru olduğu belli değil.zaten açıklanamayan bir sürü olay var.dünyada tam olarak keşfedilmiş degil.
 
Caine

Caine

Üye
bence o kaybolan murettebat yolcular ve gemiler vs... hepsi atlantiste rahat bi hayat suruyorlar :DD ben duydum duyalı o atlantis şehrine inanırım ;)
 

Aeon

Üye
Bende inanırım atlantise ama antik bir kent olduğuna. Bence bütün kaybolmalar oradaki manyetik etkinin çok büyük fırtınaları tetiklemesiyle oluyor
 

Clausius Clapeyron

Üye
Çok ilginç olayın çözülmesini isterdim.
 
DeRMaNTeS

DeRMaNTeS

Üye
bşü, duydugum kadarıyla cok aktıf tektonık hareketlerın oldugu bı bolge.yeraltnda meydana gelen kırılmalardan dolayı yüzeye dogru yol bulup kacan gazlar suyu tazyıkle ıterek beyaz bi su duvarı gıbı bısı olusturuyormus.bu duvarın da yukseklıgı gazın sıddetıne gore degısıyormus.gemı falan denk gelırsede alabora...
ne kadar dogru bılmem :) :talk:
 

muraoyak

Üye
dünyada çok garip şeyler var ya :wacko:
 

symbianboy

Üye
tamam anladık biraz fazla kaçmış :DD
Florida ve Puerto Rico adası arasından geçmemek gerek
 
ChaLLenGeR

ChaLLenGeR

Üye
Uzaya qiden adam buNu buLamaz mI isteseler bunun qizemini hemen ortaya çıkarırlar orada hazine felan varsa adamların işine geliyordur Çözülemeyecek bişey değiL ve ben buna inanmıyorum :eksi:
 
DeRMaNTeS

DeRMaNTeS

Üye
Originally posted by ChaLLenGeR@Nov 8 2005, 05:05 PM
Uzaya qiden adam buNu buLamaz mI isteseler bunun qizemini hemen ortaya çıkarırlar orada hazine felan varsa adamların işine geliyordur Çözülemeyecek bişey değiL ve ben buna inanmıyorum :eksi:
[post=206410]Quoted post[/post]​

hazine? :haha: :lol2:
 
DeLmIrA

DeLmIrA

Üye
walla konuyu cok duydum gemiler ucaklar vs falan filan :wacko: manyetik alan war ondan oluo falan dienlerde olmustu ama nedir ne diildir kesin bişe bilen yok hala heralde
 

sambadisakkarit

Üye
Üçgenin açılarını biliyor musunuz?
 
DeRMaNTeS

DeRMaNTeS

Üye
Originally posted by sambadisakkarit@Nov 9 2005, 12:34 AM
Üçgenin açılarını biliyor musunuz?
[post=206879]Quoted post[/post]​

eşkenar üçgen diye bliyorum, yani 60 :rolleyes:
 

sambadisakkarit

Üye
Gemilerin etkilenmesi için bir alan yeterli olabilir ancak uçaklar etkileniyorsa derinlik te gerekli. Bu bakımdan aslında orası Bermuda Şeytan Üçgen Prizması. :rolleyes:
 
DeRMaNTeS

DeRMaNTeS

Üye
prizma :D kırk yıllık bermuda şeytan üçgenini yaptın prizma, helal olsun :D

ayrıca derinlik yerine yükseklik desek daha doğru olacak kanımca ;)
 

sambadisakkarit

Üye
Derinlik uygun düşer.

(fizik) - Bir cismin en ve boy dışındaki üçüncü boyutu.
 
DeRMaNTeS

DeRMaNTeS

Üye
Originally posted by sambadisakkarit@Nov 9 2005, 01:13 AM
(fizik) - Bir cismin en ve boy dışındaki üçüncü boyutu.
[post=206931]Quoted post[/post]​

demek derinliğin anlamı buymuş, hmmm üstelik fizikle alakalıymış hmmmmm :ah:

1) koordinat sistemleri matematikte tanımlıdır x,y,z + kartezyen,silindirik vb
2) derinlik ifadesi ile yükseklik ifadesi aynıdır.
derinlik ifadesini kullanabilmek için cismin üst yüzeyine göre gözlemliyor olmak,
yükseklik ifadesini kullanabilmek için cismin alt yüzeyine göre gözlemliyor olmak gerekir. :alsana:

:DD
 
ibonline

ibonline

Üye
entersan vakalarda oluyor örnek saat değişikleri gibi
ama sırrı halen cözülmedi
 
DeRMaNTeS

DeRMaNTeS

Üye
doğru walla kimine görede orda farklı bir boyuta açılan bi kapı vamış :wacko:
 

sambadisakkarit

Üye
Tamam DeRMaNTeS kardeş senin dediğin gibi olsun.

Ama ben deniz seviyesinde alan olarak çizilmiş üçgeni hem denizin içine hem havaya doğru uzatıp bir prizma oluşturmak istedim. O nedenle derinliği kullanmak uygun düşer demek istedim.
 

Benzer KonularÜst Alt