Bayramda illere göre ücretsiz toplu ulaşım

 • 11 Kasım 2010
 • 997 Okunma
 • 2 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Kurban Bayramı'nda vatandaşların dost ve akrabalarını ziyaret edebilmeleri ve ulaşımda sıkıntı yaşamaması için yurt genelindeki bir çok belediye çeşitli tedbirler aldı.

  İSTANBUL YÜZDE 50 İNDİRİMLİ

  İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, 16-19 Kasım tarihlerini kapsayan 4 günlük Kurban Bayramı süresince İETT otobüsleri, metrobüs, şehir hatları vapurları, metro, hafif metro, tramvay ve Taksim-Kabataş arasındaki hizmet veren Füniküler Sistem'in yüzde 50 indirimle hizmet vermesini kararlaştırdı.

  Buna göre bayram tatilinde İstanbul'da toplu ulaşımdan yararlanacak olanlar AKBİL ve Elektronik Kart kullanımında bir seferlik geçiş bedelinin yarısını ödeyecekler. Mavi Kart kullananlar ise sadece çift tarifelerin geçerli olduğu hatlarda tek tarife ücreti ödeyecekler.

  -ANKARA'DA EGO OTOBÜSLERİ ÜCRETSİZ-

  Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi ise her bayram olduğu gibi Kurban Bayramı süresince de EGO otobüslerinin ücretsiz olarak yolcu taşımasını kararlaştırdı.

  Bu arada Büyükşehir Belediye Meclisi oy birliği ile aldığı bir başka kararla tüm resmi, milli ve dini bayram ilan edilen günlerde yeni bir karara gerek kalmaksızın EGO'ya bağlı tüm otobüslerin ücretsiz taşıma yapmasını teklifini kabul etti.

  Yetkililer, Ankaray ve metro hatlarında ise ücretsiz ulaşım veya indirim kararı olmadığını bildirdi.

  -İZMİR'DE DE YÜZDE 50 İNDİRİM-

  İzmir'de de bayram tatili süresince toplu taşıma ücretlerinde yüzde 50 indirim uygulanacak.

  Bu arada İzmir Büyükşehir Belediyesi, Hacılarkırı Mezarlığı, Bornova Mezarlığı, Karabağlar Mezarlığı, Yeşilyurt Mezarlığı, Soğukkuyu-Doğançay-Örnekköy Mezarlıkları, Buca Eski ve Yeni Mezarlık, Balçova Mezarlığı, Narlıdere Aşağı Mezarlığı'na belirlenen duraklardan otobüs seferleri düzenleyerek, ihtiyaç duyulması halinde ek seferler koyacak.

  İzmir Metro A.Ş'de arife günü ile 4 günlük bayram süresince 5 ile 15 dakika aralıklarla seferler düzenleyecek. İzdeniz A.Ş ise bayram süresince yolcu gemileri ve arabalı vapurlarda Pazar günü tarifesini uygulayacak.

  Pazar tarifesine ek olarak Karşıyaka-Alsancak ile Bostanlı–Alsancak güzergahları arasında arasında saatte bir ek sefer uygulanacak.

  ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNE AİT 40 OTOBÜSLERLE NOSTALJİ TRAMVAYI, BAYRAMDA ÜCRETSİZ YOLCU TAŞIYACAK

  Antalya Büyükşehir Belediyesine ait 40 otobüsle Müze-Eski Mezbaha arasında hizmet veren nostaljik tramvay, Kurban Bayramı süresince vatandaşları ücretsiz taşıyacak.

  Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, halkın bayramlaşma geleneğini rahatça yerine getirebilmesini sağlamak için ulaşımda kolaylık sağlandığı bildirildi.

  Açıklamada, Kurban Bayramı boyunca Büyükşehir Belediyesinin toplu ulaşımı rahatlatmak için aldığı kırmızı renkli 40 otobüs ile Müze-Eski Mezbaha arasında hizmet veren nostalji tramvayının ücretsiz yolcu taşıyacağı, diğer toplu ulaşım araçları ile ANTRAY'ın ise normal tarifeden seferlerini gerçekleştireceği belirtildi.

  -BAYRAMDA İLLERDEKİ TOPLU ULAŞIM-

  -Arife ve bayramda toplu ulaşımın ücretsiz olacağı iller: Ankara, Edirne, Mersin, Adana, Gümüşhane, Çankırı ve Ağrı.

  -Bayramın 1. ve 2. gününde toplu ulaşımın ücretsiz olacağı iller: Şanlıurfa, Denizli, Zonguldak, Çorum, Kırıkkale, Bolu, Elazığ, Antakya.

  -Sadece mezarlıklara ücretsiz seferlerin düzenleneceği iller: Çanakkale, Kayseri, Eskişehir, Bilecik, Erzurum, Kırklareli ve Kocaeli.

  -Yüzde 50 indirim uygulayacak iller: İstanbul, İzmir, Kocaeli ve Karabük.

  -Bayramda toplu ulaşıma yönelik herhangi bir indirim kararı olmayan iller: Ardahan, Bingöl, Iğdır, Kars, Muş, Tunceli, Bartın, Düzce, Samsun, Ordu, Sinop, Amasya, Giresun ve Hakkari.

  -Diğer illerde bayramdaki toplu taşımaya yönelik kararların önümüzdeki günlerde alınacağı öğrenildi.
   


  Yazan: HeiLmasTer®
 2. haberde görmüştüm dün.
  normalde 700.000 kişi gidecekken bayram'da 1.400.000 kişi gitcekmiş.. :aha:
   
 3. ne indirimi yahu bayramda bari para kazanalım işler zaten durmuş:(
   
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
18/01/2019 - 21:21