Balıkçıları tomruk korkusu sardı

 • 31 Ekim 2010
 • 349 Okunma
 • 0 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Gemlik Balıkçılar Derneği Başkanı Hüseyin Dalarel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, her gün birçok geminin limana yanaştığını, bir bölümünün ise Marmara açıklarında beklediğini ifade etti. Dalarel, şöyle konuştu:

  ''Gemilerin doğrudan bize bir zararı yok ancak dolaylı olarak bizi olumsuz etkiliyorlar. Yanaşan bazı gemiler, tomruk getiriyor ya da yükleyip götürüyor. Denize düşen tomruklar ya da parçaları teknelere büyük zarar veriyor. Geçen hafta düşen bir tomruk ya da parçası, Ali ve Eyüp Küpeli'ye ait 7,5 metre uzunluğundaki balıkçı teknesine çarptı. Zarar gören tekne battı. Tesellimiz kazada ölen ya da yaralananın olmaması. Balıkçılara yakın olanlar hemen yardımlarına koştu. Yaklaşık 25 bin liralık gemi çıkartıldı ve şu anda bakımda. Üzerindeki 3 bin 500 lira değerindeki radar kullanılamaz hale geldi.''

  Denize düşen tomrukların yanı sıra açıkta bulunan şamandıraların da balıkçılar için büyük tehdit oluşturduğuna işaret eden Dalarel, ''Balıkçılar geceleri denize açılıyor. Ne tomruğu görüyor ne de şamandırayı. En azından tomruk taşıyan gemilerin çevresinde dolaşacak küçük bir tekne ya da kayık düşenleri toplayabilir. Şamandıralar için de ışıklı bir uyarı kullanılabilir. Şamandıralar da çarpan teknelere büyük zarar veriyor'' dedi.

  Dalarel, yetkililerden sorunlarının çözümünü istedi.


  AA
   


  Yazan: HeiLmasTer®
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
16/01/2019 - 06:32