Atatürkün Kurtuluş Savaşında Çektiği Zorluklar

 • 28 Ekim 2010
 • 5669 Okunma
 • 0 Cevap

 1. Bu kitap 20. yüzyılda dünyayı değiştiren en büyük önderlerden Mustafa Kemal Atatürk’ün karşılaştığı güçlükleri anlatmaktadır.

  < Resmi açmak için tıklayın >


  Büyüklük Odur ki; Şu veya bu yoldan bir takım kimselere kendinizi beğendirmek hevesine düşmeyiniz, bunun hiçbir kıymeti ve önemi yoktur. Şunun veya bunun sizi yüzünüze karşı gereğinden çok övmesinden kuvvet almaya tenezzül etmeyiniz. Büyüklük odur ki; hiç kimseye eğilmeyeceksiniz, hiç kimseyi aldatmayacaksınız. Memleket için gerçek ülkü ne ise onu görecek, o hedefe yürüyeceksiniz. Herkes senin aleyhinde bulunacaktır. Önüne sayısız engeller yığılacaktır. Kimseden yardım gelmeyeceğine inanarak bu güçlükleri aşacaksın. Ondan sonra sana büyüksün derlerse, bunu söyleyenlere güleceksin."
  Mustafa Kemal,1908, Selanik

  İkinci İnönü savaşından sonra Yunanlılar askeri varlığını yeniler, silahlanır ve güçlenir. Bunun karşısında hazırlık amacı ile Türk askeri Sakarya&#8217;nın doğusuna çekilir. Düşmanla arasına büyük mesafe koyması olumsuz yorumlara yol açar ve meclisteki bazı zevat bugünkü kötü halin sorumlusunu ordunun başında görmek isteriz &#8211; diyerek savaştan mağlup çıkılması durumunda Mustafa Kemal Atatürk&#8217;e sorumluluğu yüklemek ister. Mustafa kemal Atatürk, Türkiye Büyük Millet Meclisi&#8217;nin sahip olduğu yetkiyi kullanmak şartı ile Başkomutanlığı üstlenir. Bu güç durumdan daha büyük sorumluluk ve yetki alarak sıyrılır ve nihayetinde de büyük askeri dehası ile Sakarya Meydan Muharebesini kazanarak Türkiye Büyük Millet Meclisi&#8217;nden Gazi ve Mareşal unvanı alır.
  (4 Ağustos 19 Eylül, 1921)

  Bu kitap 20. yüzyılda dünyayı değiştiren en büyük önderlerden Mustafa Kemal Atatürk&#8217;ün karşılaştığı güçlükleri anlatmaktadır.
  Heyecanla, şaşkınlıkla bir daha belleklerinizde kurtuluşun ve kuruluşun tarihi canlanmış olacak&#8230;
   


  Yazan: Burak

Hızlı Cevapla

Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...
24/01/2019 - 13:32