Asus ekran kartım

Sponsorlu Bağlantılar

Sevgili Forumdaşlarım

Üye
    Konu Sahibi
Asus ekran kartım
Merhaba arkadaşlar ekran kartım kac gb acaba fotoğraflara bakarak söylermisiniz ben anlamadım. Yüksek diye biliyorum ama arkadaşım çok kötü ekran kartın dedide?

franklinda

franklinda

Üye
Dahili 128mb harici 2gb ekran kartı sahibisin ama yeni teknolojiler ile düşük bellekli bir kart bile eski modellere göre performanslı olabiliyor şu anlık sisteminiz yeterli yalnız yaklaşık toplam bellek değil video belleği yada ayrılmış video belleği kısmı sizin ekran kartınızın gerçek belleğidir gerisi ram üzerinden kullandığı paylaşılan bellektir :)

• Beğen
Tepkiler: PALA.
PALA.

PALA.

Üye
paylaşılan bellek ram ile orantılı olarak artıp-azalır. Sanırım 12gb ram belleğiniz var. Önemli olan VRAM değeri ve bit değeridir.

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
2 GB Olması Lazım.Genelde Paylaşımlı Oluyorlr O Yüzden Yüksek Boyutta Kapasite Görünüyor

MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Call of duty modern war 3 'ü Amd Hd 4850 1 gb 128 bit ekran kartı ile en yüksek ayarlarda full hd oynayabiliyorum . Senin ekran kartı kötü falan değil . Biraz eski olduğu için yeni oyunları sıkıntı yapar yüksek kalitede oynatmaz ama orta kalitede oynatır .

KomiserMemoli_12

KomiserMemoli_12

Üye
Merhaba arkadaşlar ekran kartım kac gb acaba fotoğraflara bakarak söylermisiniz ben anlamadım. Yüksek diye biliyorum ama arkadaşım çok kötü ekran kartın dedide?

Intel ekran kartın 128 MB

NVIDIA Ekran kartın 2 gb ram'e sahip.

Yani 8 GB RAM'in 2128 MB'si ekran kartına ayrılmış.

Geri kalan ramler sistem rami olarak kullanılıyor. Laptop değil mi bilgisayarın?

PALA.

PALA.

Üye
NVIDIA Ekran kartın 2 gb ram'e sahip.

Yani 8 GB RAM'in 2128 MB'si ekran kartına ayrılmış
VRAM sadece paylaşımlı kartlarda RAM den yer. Burdaki 8 gb toplam grafik belleği ram miktarını arttırdıkça artar. Ramden kesinti bunlarda olmuyor. 32gb ram takılsa (desteklerse) toplam grafik belleğide 2-3 kat artar. Sanal bellek gibidir normal ramin yerini görmez buda öyle dxdiag değeri aldatır 8 gb ram varsa 8 gb sanal bellek olsun 16gb görünür yani toplam bellek 16 görünür. Dxdiag değerleri böyledir... Gerçek olan söylediniz 128mb intel ve 2 gb nvidia değerleridir.

KomiserMemoli_12

KomiserMemoli_12

Üye
VRAM sadece paylaşımlı kartlarda RAM den yer. Burdaki 8 gb toplam grafik belleği ram miktarını arttırdıkça artar. Ramden kesinti bunlarda olmuyor. 32gb ram takılsa (desteklerse) toplam grafik belleğide 2-3 kat artar. Sanal bellek gibidir normal ramin yerini görmez buda öyle dxdiag değeri aldatır 8 gb ram varsa 8 gb sanal bellek olsun 16gb görünür yani toplam bellek 16 görünür. Dxdiag değerleri böyledir... Gerçek olan söylediniz 128mb intel ve 2 gb nvidia değerleridir.
Bilgisayara ram takınca nasıl ekran kartının ram miktarı artıyor çok merak ediyorum. Sisteminde takılı 8 GB Ram varsa, sen üstüne bir 8 Gb daha eklersen o eklediğin ram sadece sistemin rami olarak kullanılabilir. Ekran kartlarındaki ram miktarı sisteme sonradan eklenen ramler ile arttırılamaz. Öyle bir şey olsaydı kimse ekran kartını değiştirmezdi.

PALA.

PALA.

Üye
Komserim işte bu windowsun hesabı böyle yani, yanlış hesap. Bende bunu belirttim
Hesaplaması şöyle oluyor 2 gb ekran kartı olan için;
4 gb ram varsa bunun yarısı(2gb) + (2gb)Vram= 2+2= 4gb* toplam kullanılabilir grafik belleği
8 gb ram varsa bunun yarısı(4gb) + (2gb)Vram= 4+2= 6gb* toplam kullanılabilir grafik belleği
12 gb ram varsa bunun yarısı(6gb) + (2gb)Vram= 6+2= 8gb* toplam kullanılabilir grafik belleği(bu sistem için geçerli olan)
Yani 8 GB RAM'in 2128 MB'si ekran kartına ayrılmış.
Yani 8gb ramden 2 gb ekran kartına ayırma olayı bu kartlar için geçerli olan birşey değil. Bu windowsun hesabı böyle...
8gb toplam belleğin nasıl olduğunu anlattım yukarda 12gb ram belleğin yarısı + 2gb Vram=8 gb eder.(onların hesabı)

8 GB Ram varsa, sen üstüne bir 8 Gb daha eklersen o eklediğin ram sadece sistemin rami olarak kullanılabilir. Ekran kartlarındaki ram miktarı sisteme sonradan eklenen ramler ile arttırılamaz.
Dxdiagdaki değerlerin, toplam belleğin gerçeği yansıtmadığını anlatmak için bunu söyledim. Dxdiag yazdığınızda ilk karşınızda çıkan ekranda eğer sanal bellek kullanıyorsanız 8 gb fiziksel ram + 8 gb sanal bellek vardır toplam kullanılabilir bellek 16 gb görünür. Doğru mu ? Tabiki yanlış... Windowsun bellek hesabı idealde olan bir hesap.
Siz 4 gb ram belleğin yanına 4 gb sanal bellek ekleyin orada toplam bellek 8 gb görünür.
Siz 4 gb ram belleğin yanına 20 gb sanal bellek ekleyin bu sefer orada toplam bellek 24 gb görünür. Böyle malesef...

Son düzenleme:
Eren Değerli

Eren Değerli

Moderator
ekran kartına ne kadar ayırmak istediğini bios menüden yapabilirsin. Benim dahili 128mb di ram de 1gb di ramden biraz daha verdim 256 oldu. Bunu 64 e kadar indirip ram in tamamını kullanabiliyorum.

PALA.

PALA.

Üye
ekran kartına ne kadar ayırmak istediğini bios menüden yapabilirsin. Benim dahili 128mb di ram de 1gb di ramden biraz daha verdim 256 oldu. Bunu 64 e kadar indirip ram in tamamını kullanabiliyorum.
Sizin durum konun sahibi arkadaşınkinden biraz farklı. Genelde intelin işlemcisine bağlı kartlarda var biosdan Vram miktarını değiştirme olayı var. Bunuda bir sınırı var tabi 500 mb üzerine çıkınca fayda sağlamıyor. İdeali 128 mb civarıdır. 64 de iyidir.
Yoksa Komiserin dediği gibi millet ekran kartına değil ram belleğe para sayardı :)

Sevgili Forumdaşlarım

Üye
    Konu Sahibi
Anladığım kadarı ile 128 mb intel 2 gb NVIDIA Var. İşimi görür gibi şimdilik.

tokatlordu60

tokatlordu60

Üye
Pil performansı ve enerji tüketimi için normal kullanımlarda intel gpu yu kullanır.Yüksek grafik işlem yaptığında nvidia kullanır bunu nvidia ayarlarından yüksek grafik işlemci ile çalıştırılacak programları da seçebilirsin.Aklında bulunsun.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen
Tepkiler: Sevgili Forumdaşlarım

Üst Alt